برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۴۷۳
تاریخ انتشار: ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ - ۰۹:۱۸
ایران رکورددار افزایش تولید اوپک
بازار نفت روزهای پر تلاطمی را سپری می‌کند. در حالی که بنا بر اعلام بازارهای جهانی، در حال حاضر روزانه چیزی در حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت مازاد بر تولید وجود دارد، کشورهای تولید کننده نفت در سراسر جهان تلاش...
روزنامه آرمان: بازار نفت روزهای پر تلاطمی را سپری می‌کند. در حالی که بنا بر اعلام بازارهای جهانی، در حال حاضر روزانه چیزی در حدود یک و نیم میلیون بشکه نفت مازاد بر تولید وجود دارد، کشورهای تولید کننده نفت در سراسر جهان تلاش دارند تا با حفظ سطح تولیدات خود مشتریان جهانی را راضی نگه داشته و حتی در صورت امکان بازار جهانی را فتح کنند. در این میان، تلاش های محور عربی سازمان اوپک برای به سرانجام رساندن طرح فریز نفتی هم نتوانست به نتیجه دلخواه برسد. اتفاقی که بلافاصله، تاثیرات خود را در بازار گذاشت و موجب شد تا قیمت جهانی نفت تا حدودی گران شود. اما خارج از اوپک هم اتفاقاتی در حال رخ دادن است که بی تاثیر بر بازار جهانی نفت نخواهد بود. از یک سو، روس ها به ادامه افزایش سطح تولید خود اصرار دارند، و از سوی دیگر رشد اقتصادی برخی کشورها، نیاز به نفت را در آینده افزایش خواهد داد.
 
ایران رکورد زد
 
آمارهای اوپک نشان می‌دهد که ایران توانسته با افزایش بیش از ۱۴۰ هزار بشکه به تولید روزانه نفت خام خود در ماه گذشته میلادی تولید خود را به سه میلیون و ۲۹۱ هزار بشکه در روز افزایش داده و برای چند ماه پیاپی در رتبه سوم تولید پس از عربستان و عراق قرار گیرد. به گزارش ایسنا، در حالی که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران می‌گوید ایران توانسته صادرات نفت و میعانات گازی خود را به دو میلیون بشکه در روز افزایش دهد، آمار منابع دسته دوم اوپک حاکی از آن است که پس از ماه‌ها رشد متوالی در ماه مارس مجموع تولید نفت خام ایران به سه میلیون و ۲۹۱ هزار بشکه در روز رسیده است. طبق این آمارها ایران که در هفته گذشته به نشست دوحه برای فریز نفتی نپیوست تلاش می‌کند تولید خود را به سطح پیش از تحریم‌ها افزایش دهد و به این ترتیب افزایش تولید نفت خام این کشور در ماه مارس نسبت به ماه پیش از آن رکوردار بوده است، در حالی که آمارها از مقایسه‌ تولید بین مارس و فوریه حاکی از توقف و یا حتی کاهش شدید تولید در بین کشورهای اوپکی است ایران در این ماه توانسته تولید خود را ۱۴۰ هزار بشکه افزایش دهد.

با این حال آمارهایی که خود ایران مستقیما در اختیار اوپک قرار داده است حاکی از این میزان رشد نیست. ایران در آمارهای خود اگرچه سطح تولید بالاتری را به اوپک اعلام کرده است، اما میزان رشد کمتری را در نظر گرفته؛ به این ترتیب که براساس آمارهای مستقیم این سازمان، ایران در ماه مارس توانسته به تولید سه میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه نفت خام دست پیدا کند، در حالی که رشد تولید این کشور تنها ۱۵ هزار بشکه در روز بوده است.
 
برنده نشست دوحه
 
به نظر می رسد در سازمان اوپک نوعی وضعیت الاکلنگی وجود دارد؛ یعنی اینکه افزایش سطح تولید یکی از شرکا تولید سایرین را دچار سقوط می کند. با این همه، وضعیت اقتصاد جهانی نیز این روزها به گونه ای است که پیش بینی آینده را دشوار می کند. ایسنا در این رابطه نوشت: پیش‌بینی وضعیت بازار نفت در سال ۲۰۱۶ به اعتقاد اوپک نیز با ابهامات فراوانی روبه‌رو است؛ ابهاماتی که بیش از هر چیز به شرایط رشد اقتصادی در مراکز تقاضای نفت، تصمیمات کشورهای تولید‌کننده، شرایط آب و هوایی و تاثیرات افزایش و کاهش نرخ ارز در مناطق مختلف بستگی دارد. پیش از همه چیز رشد اقتصادی در آمریکای لاتین و چین می‌تواند بیشترین تاثیر را طی ماه‌های آتی روی قیمت نفت بگذارد و در این مورد شک و شبهه بزرگی برای میزان رشد اقتصادی و فعالیت‌های اقتصادی در آمریکای لاتین وجود دارد و در کنار آن چین نیز سیگنال‌هایی از کاهش و کند‌ شدن آهنگ رشد این کشور می‌دهد. در آمریکای لاتین به نظر می‌رسد برخلاف این‌که پیش‌بینی می‌شد برگزاری بازی‌های المپیک در یک چهارم دوم و سوم سال جاری میلادی بتواند مشخصا تقاضای نفت این کشور را افزایش دهد به نظر می‌رسد به طور کلی روند تقاضای نفت در این منطقه رو به کاهش باشد. اگرچه نوید افزایش رشد اقتصادی در هند و کره جنوبی می‌تواند نگاه‌ها را نسبت به رشد تقاضای جهانی نفت طی سال جاری میلادی مثبت‌تر کند.

 با این همه اوپک در گزارش ماهانه آوریل خود پیش‌بینی می‌کند که میزان تقاضای جهانی برای نفت خام در سال جاری میلادی چیزی در حدود ۲۰/۱ میلیون بشکه در روز باشد، میزانی که نسبت به پیش‌بینی قبلی ۵۰ هزار بشکه کاهش یافته که این کاهش در پیش‌بینی رشد ناشی از کند شدن روند رشد اقتصادی در آمریکای لاتین است. پیش‌بینی می‌شود تقاضا و مصرف کلی نفت در سال جاری میلادی در نهایت به متوسط ۱۸/۹۴ میلیون بشکه در روز برسد. همچنین پیش‌بینی اوپک در مورد تعادل عرضه و تقاضا نیز حاکی از آن است که تقاضا برای نفت اوپک امسال ۸/۱ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت و تقاضای روزانه نفت از این کشورها را به ۵/۳۱ میلیون بشکه در روز می‌رساند. روزهای گذشته اوپک تلاش کرد، حول فریز نفتی به توافق جامعی دست یابد و امید داشت تا متاثر از این موضوع، قیمت رو به فزونی گذارد. هر چند این طرح در نهایت با شکست مواجه شد، اما برنده ای نیز داشت. پایگاه خبری فیول فیكس آمریكا در این رابطه نوشت: در حالی که نشست دوحه با شکست خاتمه یافت، ایران برنده بازار نفت شده است. این سایت تحلیلی در ادامه توضیح داد: ایران با افزایش صادرات ۶۰۰ هزار بشكه در روز نفت خام در مدت سه ماه، از هدف كوتاه مدت خود جلو افتاده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: