برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۳۵۵
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۲:۱۱
سیزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول امروز به پایان رسید و به دلیل مخالفت برخی اعضا با بیانیه پایانی، این بیانیه قرائت نشد.
خبرگزاری فارس: سیزدهمین نشست سران کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در استانبول به پایان رسید.

شبکه الجزیره به طور مستقیم مراسم اختتامیه این نشست را پوشش داد که با شعار «وحدت و همبستگی برای صلح و عدالت» به پایان رسید.

در مراسم پایانی این نشست، ابتدا «ایاد امین المدنی» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی سخنرانی کرد و سپس اردوغان با اعلام اینکه ترکیه هیچ قرضی به صندوق سازمان همکاری اسلامی ندارد گفت که  که کشورش دو میلیون دلار به صندوق ویژه حمایت سازمان همکاری اسلامی در سال آینده اهداء می‌کند.

اردوغان در ادامه متنی را قرائت کرد و گفت: شرکت‌کنندگان در سیزدهمین نشست سران سازمان همکاری اسلامی با بیانیه اختتامیه این نشست، موافقت کرده‌اند و امیدواریم که این بیانیه، آغاز خیر و صلح برای همه کشورهای عضو باشد به ویژه که ما نماینده یک میلیارد و 600 میلیون مسلمان در جهانیم و در این نشست برای رفاه و صلح همه ملتهایمان برای 3 روز متوالی شرکت کردیم.

اردوغان تصریح کرد: ما به مسئله فلسطین اهتمام می‌ورزیم و این نشست بیانگر باقی ماندن ما در کنار این مسئله است. برادری شعار ماست. ما یک طرح برای مسئله فلسطین تدوین کردیم و تدوین این طرح نیز بیانگر صداقت ما برای اجرای هرچیزی است که از آن سخن گفته‌ایم. تاریخ ما نشان می‌دهد که ما همواره در کنار مظلومان و علیه ظالمان هستیم. این نیت ماست و خداوند متعال ان شاء الله به ما توفیق می‌دهد و من مطمئنم که برای تحقق اهدافمان تلاش می‌کنیم.

اردوغان افزود: ما تمامی بحرانهای منطقه را ارزیابی و راهکارهایی برای آن تدوین خواهیم کرد.

وی سپس از تمامی شرکت‌کنندگان در این نشست قدردانی کرد.

در حالی که برخی رسانه‌های عربی نزدیک به عربستان سعودی، طی چند روز گذشته بارها ادعا کرده بودند که قرار است در بیانیه پایانی امروز به پیشنهاد عربستان، دخالت‌های ایران در امور داخلی کشورهای عربی محکوم شود و بندهای این بیانیه نیز مشابه بندهایی نشست اتحادیه عرب و سازمان همکاری‌های اسلامی در جده خواهد بود(+)؛ اما متن قرائت شده از سوی اردوغان فاقد این مسئله بود.

حتی عادل الجبیر وزیر خارجه عربستان، دیروز در مصاحبه با یک شبکه ماهواره‌ای ضمن تکرار ادعاهای بی‌اساسش علیه ایران گفته بود که بیانیه پایانی نشست امروز علیه ایران خواهد بود. (جزئیات بیشتر)

خبرنگار شبکه الجزیره، در این‌باره اظهار داشت که وجود اختلاف میان اعضای شرکت‌کننده در نشست سازمان همکاری اسلامی بر سر بیانیه پایانی این نشست مانع اصلی قرائت بیانیه پایانی مفصل بود.

روزنامه «الوطن» قطر نیز نوشت: با وجود آنکه نشست اختتامیه سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای به طور مستقیم پوشش داده می‌شد، هیچ بیانیه پایانی قرائت نشد و شرکت‌کنندگان صرفا با بالا بردن دستهایشان، موافقت مجدد خود با بیانیه استانبول را اعلام کردند.

خبرنگار شبکه الجزیره خبر داده است که انتظار می‌رود،رئیس‌جمهوری ترکیه و ایاد مدنی، دبیر کل سازمان همکاری‌های اسلامی، عصر امروز نشستی مطبوعاتی برگزار کرده و ضمن ارائه دستاوردهای این نشست، بیانیه پایانی را در اختیار رسانه‌ها قرار دهند.

این در حالی بود که دیروز، پیش‌نویس این بیانیه در رسانه‌های مختلف منتشر شده بود که مهمترین بندهای آن دعوت به همکاری برای مبارزه با تروریسم و ضرورت رعایت اصل حسن همجواری از سوی ایران در قبال کشورهای عضو سازمان همکاری و عدم دخالت در امور داخلی این کشور اعلام شده بود.

نشست امروز در استانبول بدون حضور «حسن روحانی» رئیس‌جمهور اسلامی ایران و «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه کشورمان برگزار شد و گفته می‌شود که دلیل این عدم حضور، همین پیش‌نویس بیانیه پایانی بوده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: