برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۳۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۷
جابری انصاری:
‌سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: در 26 فروردین‌ماه هیأتی از سازمان حج و زیارت برای پیگیری موضوع حج تمتع به عربستان سعودی سفر خواهند کرد و تاکنون به 5 نفر از این هیأت 8 نفره از سوی عربستان روادید داده شده است.
به گزارش هشت صبح، حسین جابری انصاری صبح امروز در نخستین نشست مطبوعاتی خود در سال 95، در مورد موضوع حج تمتع و اقدامات ایران جهت اعزام حجاج ایرانی به حج، گفت: همین‌طور که می‌دانید حج یک فریضه واجب انسانی است و یک مسأله انتخابی نیست و به عنوان یک فریضه واجب، سیاست قطعی ایران همواره تسهیل مقدمات برگزاری حج و انجام این فریضه بوده است.

سفر هیاتی از ایران به عربستان در 26 فروردین

وی افزود: در همین چارچوب علیرغم تمام مشکلاتی که به وجود آمده و برخوردهای نامناسبی که عربستان انجام داده به دلیل اینکه این فریضه یک فریضه واجب است ما سیاست خویشتنداری و پیگیری موضوع را از طرق‌های موجود برای انجام این فریضه واجب داریم و در همین چارچوب در 26 فروردین ماه هیأتی از سازمان حج و زیارت به عربستان سعودی خواهد رفت.

این دیپلمات عالیرتبه کشورمان ادامه داد: این سفر می‌بایست بر اساس رویه پیشین و جدول‌های زمان‌بندی شده چهار ماه قبل انجام می‌شد یعنی قبل از اقدام عربستان جهت قطع رابطه با ایران ولی طرف سعودی قبل از قطع رابطه تاریخ انجام این سفر را به تعویق انداخته بود و تاریخ 19 اسفند 1394 را برای آن مشخص کرده بود.

وی با بیان اینکه در این تاریخ هیأت ایرانی برای انجام اقدامات لازم سفر به دوبی سفر کرد، ادامه داد: در آنجا کنسولگری عربستان سعودی اعلام می‌کند که ما اطلاعی از این موضوع نداریم در حالی که این موضوع و زمان توسط وزارت حج سعودی مشخص شده بود.

جابری انصاری با بیان اینکه در 19 اسفندماه به دلیل اختلاف بین دستگاه‌های مختلف سعودی و یا بازی که آنها ایجاد کردند انجام سفر به نتیجه نرسید، ادامه داد: در حال حاضر مقرر شده که هیأتی در 26 فروردین به این کشور اعزام شود و آنها تاکنون برای 5 نفر از هیأت 8 نفره ویزا صادر کرده‌اند و ان‌شاءالله این هیأت به زودی برای فراهم کردن انجام سفر حجاج ایرانی به عربستان جهت انجام فریضه واجب حج به این کشور می‌روند.

عربستان باید شرایط و امنیت مناسبی را برای حضور حجاج از جمله حجاج ایرانی فراهم کند

سخنگوی وزارت امور خارجه با یادآوری وظایف عربستان به عنوان میزبان در برابر حفظ امنیت و جان حجاج، گفت: عربستان به عنوان میزبان وظیفه دارد که امنیت خود و زائران را فراهم کند، گرچه متأسفانه در سال گذشته ما به شکل واضحی شاهد نقض این تعهدات و وقوع فاجعه منا بودیم. فاجعه‌ای که باعث کشته شدن تعداد زیادی از زائران شد و از اذهان پاک نمی‌شود.

این دیپلمات ارشد کشورمان در ادامه پاسخ‌دهی و ارائه توضیحات در مورد این سوال، گفت: عربستان ادعا می‌کند که مسأله حج جدای از مسائل سیاسی است، گرچه تاکنون رویه‌هایی که در پیش گرفته خلاف این موضوع است و ما امیدواریم بر اساس آنچه که ادعا می‌کند، عمل کند و به عنوان دولت میزبان شرایط و امنیت مناسبی را برای حضور حجاج از جمله حجاج ایرانی فراهم کند.

ظریف به استانبول می‌رود

حسین جابری انصاری در ادامه این نشست در پاسخ به سوال یکی دیگر از خبرنگاران که از او درباره اجلاس سران سازمان همکاری اسلامی در استانبول پرسید و اینکه ایران در این اجلاس در چه سطحی شرکت می‌کند و دستور کار ایران در این اجلاس چیست، اظهار کرد: سازمان همکاری اسلامی سازمانی است که بعد از حادثه آتش‌سوزی مسجدالأقصی برای ایجاد اتحاد بین کشورهای اسلامی و پیگیری منافع امت اسلامی ایجاد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: متأسفانه در مقاطعی مثل الان مشاهده کرده‌ایم که سیاست برخی از کشورهای عضو این سازمان این بوده است که سیاست‌گذاری و اهداف اصلی این سازمان را تحت‌الشعاع قرار دهند و این سازمان را به مکانی جهت تصفیه حساب‌ها و دعواهای سیاسی تبدیل بکنند.

جابری انصاری افزود: ایران به عنوان یکی از اعضای مهم این سازمان همواره بر استفاده مناسب از ظرفیت‌های این سازمان در چارچوب اهدافی که ایجاد شده تأکید کرده و معتقد است این سازمان باید در راستای منافع امت اسلامی و مقابله با خطرات مشترک حرکت کند.

وی با اشاره به اجلاس سران این سازمان که روز پنج‌شنبه و جمعه هفته جاری در استانبول برگزار می‌شود، گفت: آقای ظریف در این اجلاس شرکت می‌کند و اطلاع‌رسانی و تصمیم‌گیری در ارتباط با حضور ایران در سطح بالاتر (رئیس جمهور) توسط ریاست جمهوری انجام خواهد شد.

انصاری ادامه داد: امیدواریم که با تدبیر صحیح دولت میزبان و سیاست‌هایی که از سوی بسیاری از شرکت‌های عضو پیگیری می‌شود در این چارچوب که آنها معتقدند این سازمان باید نقطه وحدت و همکاری کشورهای اسلامی در چارچوب منافع مشترک باشد این زمینه فراهم شود که برخی از کشورها نتوانند از این اجلاس برای تصفیه حسا‌ب‌های سیاسی، کینه‌ورزی و دعواها سوءاستفاده کنند و راه این موضوع مسدود شود، سیاست عمومی سازمان دنبال شود و ما با چنین نگاهی امیدواریم که اجلاس استانبول در سطح بالایی برگزار شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران و امضای 40 توافق و یادداشت تفاهم را مقدمه ساز گسترش بیشتر روابط دو کشور دانست.

جابری انصاری با اشاره به سفر رئیس جمهور قزاقستان به ایران گفت: 40 توافق و یادداشت تفاهم بین طرفین امضا و پیرامون مسائل منطقه‌ای ، همکاری‌های مشترک، مسائل بین‌المللی و منافع مشترک بین دو کشور در امروز و فردا گفت‌وگو و تبادل نظر خواهد شد.

وی همچنین در رابطه با سفر نخست‌وزیر ایتالیا به تهران نیز توضیح داد که این سفر فردا انجام خواهد شد و به دنبال سفری است که رئیس‌جمهور کشورمان بهمن ماه سال گذشته به رم داشت.

سخنگوی وزارت خارجه همچنین از سفر هیاتی از سازمان حج و زیارت ایران به عربستان برای پیگیری وضعیت حج تمتع در 26 فروردین ماه خبر داد.

جابری انصاری درباره تحویل سامانه اس 300 به ایران گفت: توافقات بین دو کشور حاصل شده و در مسیر اجراست و مرحله نخست قرارداد مسیر اجرایی خود را طی کرده و امیدواریم تا پایان قرارداد مراحل آن طی شود.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: