برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۳۱۲۰
تاریخ انتشار: ۰۴ فروردين ۱۳۹۵ - ۲۰:۱۳
گزارشی که پیش رو دارید در تاریخ 26 بهمن 94 در خبرگزاری تسنیم منتشر شده است که به دلیل اهمیت موضوع، خبرگزاری میزان ان را باز نشر می کند.
مرضیه ملاح درباره تأثیر گیاه اسطوخودوس بر بی‌خوابی و اضطراب اظهار داشت: بی‌خوابی از شایع‌ترین مشکلات خواب در افراد و هم‌چنین در بسیاری بیماران از جمله بیماران افسرده است.

به‌گفته وی اسطوخودوس از فرآورده‌های معطر گیاهی مورد استفاده در طب سنتی است که اثرات آرام‌بخشی آن مورد تأکید بسیاری از دانشمندان است.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر افزود: در چندین مقاله بررسی شده، روغن گیاه اسطوخودوس در بدن انسان و حیوان، اثر ضداضطراب، تثبیت کننده خلق و خوی، آرام‌بخش، ضددرد و ضدتشنج دارد.

ملاح ادامه داد: در این مطالعات امکان احساس اثر درمانی اسطوخودوس در اختلالات عصبی مطرح شده است. هم‌چنین در یکی از مقالات، اثر آرام‌بخشی و خواب‌آوری از فعالیت‌های متانولی و عصاره آبی اسطوخودوس روی سیستم عصبی مرکزی موش مورد بررسی قرار گرفت که مشخص شد عصاره متانولی اسطوخودوس اثر آرام‌بخشی قابل توجهی در مقایسه با دیازپام داشته است.

وی اضافه کرد: در یک بررسی نیز اثر این گیاه بر بیماران افسرده در مقایسه با داروی سیتالوپرام سنجیده شد، اثرات درمانی مثبتی در بیمارانی که توأما سیتالوپرام و اسطوخودوس مصرف می‌کردند, نسبت به بیمارانی که فقط سیتالوپرام استفاده می‌کردند, مشاهده شد.

کارشناس مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر گفت: در بعضی مقالات اثر مثبت بر کیفیت خواب در بیماران افسرده، همودیالیزی، ایسکمیک قلبی و... نیز از اثرات مثبت اسطوخودوس عنوان شده است.

ملاح خاطرنشان کرد: اثر درمانی, آرام‌بخشی و ضداضطراب اسطوخودوس در بیماران و افراد سالم در اکثر مقالات به اثبات رسیده است، استفاده از قسمت‌های مختلف اسطوخودوس در مقایسه با سایر داروهای آرام‌بخش نشان از تأثیر مثبت این گیاه بر سیستم عصبی افراد سالم و بیمار است.


تأثیر گیاه اسطوخودوس بر بی‌خوابی و اضطراب
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها