برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۸۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۲:۱۹
کری پوشه را روی میز کوبید و گفت کل جهان عرب یک «ژنرال سلیمانی» ندارد
جام جم آنلاین:پنجمین قسمت برنامه تلویزیونی 180 درجه با موضوع «آینده رابطه ایران و عربستان» جمعه شب از شبکه افق به روی آنتن رفت. در این برنامه صادق خرازی، حسین شیخ السلام، مسعود اسدالهی و علیرضا میر یوسفی پیرامون رابطه و تنش های پیش آمده و آینده رابطه ایران و عربستان سعودی بحث و گفتگو کردند.


 آنچه می خوانید خلاصه ای از این میز گرد است:

صادق خرازی:

- عربستان در حال حاضر در وضعیت بسیار بدی در جهان قرار دارد.

- تصویب برجام ستون فقرات لابی قدرتمند عرب را شکاند و از سوی دیگر شکست داعش در الرمادی و شکست های پی در پی در سوریه، از بین رفتن عقبه داعش در بمباران جنگنده های روسی ناکامی ائتلاف اعراب برای جنگ در یمن و شکست مذاکرات در باره سوریه ضربه های سنگینی به عربستان وارد کرده است.

- دهمین موشک بچه های انصارالله به ناوهای عربستان سعودی باعث شد تا فرمانده نیروی دریایی آمریکا اعتراف کند بخش زیادی از توان دریایی عربستان از بین رفته است.

- چرا باید رئیس جمهور سابق کشور ما با زن و بچه و همراهانش چهار بار به عربستان سعودی سفر کند در حالی که مقامات سعودی حتی یک بار هم به ایران نیامدند. این جزء اشتباهات استراتژیک ما بود.

- متانتی در سیاست خارجه آقای ظریف وجود دارد که قابل تحسین است. ظریف تا زمانی که مقامات عربستانی به ایران نیامدند به عربستان نرفت.

- وقتی امارات متحده عربی نقش اول تحریم کالای ایران را ایفا و با ناموس ایران تجارت می کند و به فرانسه و اسرائیل اجازه داده تا هزاران افسر اطلاعاتی آنها در دبی و ابوظبی ایستگاه اطلاعاتی بزنند، چرا باید رئیس جمهور ما به این کشور سفر می کند؟

- چندی پیش دیداری با یوسف بن علوی وزیر خاجه عمان داشتم و او تعریف کرد «در یکی از جلساتی که با وزیران خارجه منطقه و وزیر خارجه مصر و اردن و جان کری وزیر امور خارجه امریکا داشتیم، همه از آمریکا انتقاد کردند که شما با دشمن ما و کسی که به طور استراتژیک ما را مهار کرده و امروز همه ما تحت نفوذ جهان ایرانی هستیم مماشات کرده و مذاکره می کنید.شما به جای اینکه تحریم ها علیه ایران را بیشتر کنید با دشمن ما مماشات می کنید.

کری هم مشغول توضیح دادن بود که وزیر خارجه امارات با گستاخی از صحبت های کری انتقاد کرده و جان کری پوشه ای که در دست داشت را روی میز کوبید و گفت کل جهان عرب یک «ژنرال سلیمانی» برای مبارزه با تروریست ندارد. 11 سپتامبر از داخل عربستان و پاکستان و کشورهای عربی شما طراحی شد و یک ایرانی در پشت هیچ حرکت تروریستی وجود نداشته است. در حالی که سیستم های امنیتی شما در کنار گروه های تروریستی که بوجود آوردید قرار دارند.»

- در عین حال که از حمله به سفارت عربستان د رکشورمان ضربه خوردیم اما دستگاه دیپلماسی ما باید دو مسئله را همزمان پیش ببرد. یکی منافع ملی ایران و یکی هم ایجاد امنیت منطقه ای که باید با کار مشترک جمعی با کشورهای عضو کنفرانس اسلامی ایجاد شود.

شیخ الاسلام:

- از اول انقلاب تا به امروز عربستانی ها به انحاء مختلف با ما جنگیدند و تا به الان پیروز این صحنه نبرد ایران بوده است.

- تا قبل از انقلاب، ایران و عربستان یک ارباب به نام آمریکا داشتند و برای به دست آوردن دل این ارباب میان عربستان و شاه ایران رقابت بود. بعد از انقلاب ایران در جبهه ضد انقلاب و ضد طاغوت قرار گرفت اما عربستان در همان جبهه باقی مانده است.

- سیاست های عربستان احمقانه و شاه محور است؛ این سیاست ها حتی در راستای حفظ منافع ملی اش هم نیست. بلک تنها برای حفظ شاه عربستان است.

- برخی معتقدند ولیعهد دوم جنگ یمن را با هدف سرکوب مخالفت های داخلی آغاز کرده است.

- ایران دوستانش را می تواند انتخاب کند اما همسایگانش به او تحمیل شدند. عربستان یک دیوانه ای است که شاهنشاهی اداره می شود و مشکلات زیادی دارد.

- عربستان به با دو چیز ایران یعنی اسلام و جمهوریت مشکل دارند. برای عربستان سم است که ایران انتخابات برگزار می کند. دموکراسی نوپا در عراق و راه حل سیاسی در سوریه برای عربستان یک سم است.

- پنج موضوع مشترک با عربستان داریم که با همه این شرایط باید مدیریت شود. یکی حج است که تعطیل بردار نیست. دوم امنیت منطقه که هر آتشی در منطقه به ضرر همه کشورها است.
سوم مسئله نفت که ثروت همه ما است. چهارم مسئله فلسطین که برای ما حیاتی است و پنجم هم موضوع وحدت جهان اسلام که باید در رابطه ما و عربستان مدیریت شود.

اسدالهی:

- سعود الفیصل بیش از 30 سال وزیر خارجه عربستان بود و در سی امین سالگرد وزیرخارجه بودنش جمله مهمی گفت که « د راین سی سال یک روز آب خوش از گلویم پایین نرفته است و همه اش برای ما بحران بوده است.»

- تا قبل از انقلاب، سعودی ها با شیعیان مشکلی نداشتند اما بعد از انقلاب گفتمان آنها تغییر کرد و ایرانی ها را رافضی و شیعیان را کافر خواندند.

- دردولت های آقای هاشمی و خاتمی تنش زدایی در روابط ایران و عربستان پیش آمد و اوج آن در پیمان امنیتی میان وزارت کشور ایران و عربستان بود.

- سقوط صدام برا عربستان سنگین تمام شد. صدام مدعی بود من دیواره شرقی جهان عرب و جهان اهل سنت هستم و به نیابت از جهان عرب با فارس های مجوس مقابله می کنم! وقتی صدام سرنگون شد از دید عربستان این دیواره شرقی فرو ریخت و ایران نفوذ پیدا کرد.

- بعد از سقوط صدام برخی معارضان عراقی که 20 سال در ایران بودند به کشورشان باز گشتند و به قدرت رسیدند؛ این موضوع برای عربستان قابل تحمل نبود.

میریوسفی:

- اینکه امروز خیلی از کشورهای منطقه و جهان از بزرگی و قدرت ایران هراس دارند به خاطر سیاست بلند مدت و استراتژی ایران در منطقه و جهان است.

- برای درک سیاست هایی که امروز عربستان سعودی در قبال ایران و منطقه در پیش گرفته باید با ذربین از 25انویه 2011 تا آوریل 2011 را روز به روز بررسی کرد.

- ما با کشوری مواجه هستیم که باخت های استراتژیک را پشت سر هم برای خود می اورد. در چنین شرایطی چه شما به عربستان پاسخ دهید یا ندهید فرقی نمی کند. اگر پاسخ چنین کشوری را بدهیم عربستان با فرافکنی مشکلات داخلی اش را به حاشیه می برد.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی