برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۷۳۹
تاریخ انتشار: ۰۸ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
سرانجام انتخابات ریاست فدراسیون بین المللی فوتبال به پایان رسید و اینفانتینو به عنوان رئیس جدید تا سه سال آینده نفر اول فیفا لقب گرفت.
ورزش سه: این اتفاق در حالی رخ داد که قرار گرفتن نام شیخ سلمان رئیس بحرینی کنفدارسیون فوتبال آسیا در بین کاندیداهای اصلی شائبه های زیادی را رقم زد که علی کفاشیان به عنوان رئیس فدراسیون فوتبال ایران در روز انتخابات به کدام گزینه رای داده و تصمیم او در آینده فوتبال ایران چه تاثیری خواهد گذاشت به خصوص که اینفانتینو چند هفته قبل از انتخابات در بین کشورهای آسیایی ایران را برای سفر انتخاب کرد و به تهران آمد.
 
پیرو همین سئوالات بد ندیدیم به سراغ عباس ترابیان دبیر کمیته بازاریابی فدراسیون فوتبال برویم که او در پاسخ به این سئوالات گفت:«در یک برهه از زمان که مربوط به دو ماه قبل می شد علی کفاشیان با توجه به روابط نزدیک با شیخ سلمان فکر می کردند او انتخاب اصلح تری برای ریاست فیفا است چون به هر حال همواره با رئیس بحرینی چشم در چشم بودند و شناخت نسبی از افکار او داشتند. اما بعد از سفر اخیر اینفانتینو به ایران که شامل بحث های زیادی هم شد این نظر رئیس فدراسیون فوتبال کاملا تغییر کرد چون موارد مطرح شده از جانب اینفانتینو بیشتر به دل کفاشیان نشست تا شیخ سلمان.شاید به همین خاطر هم بود که بعد از رفتن اینفانتینو آقای کفاشیان در اظهار نظری از ایشان حمایت کردند اما این که واقعا رئیس فدراسیون پشت اتاقک چوبی فیفا به چه کسی رای داد را نمی دانم».
 
او در ادامه تصریح کرد:«نظر شخصی خود من این بود که منافع ایران در همکاری بیشتر با فیفا است تا کنفدارسیون فوتبال آسیا چون وقتی اینفانتینو کشور ما را به عنوان لیدر آسیا انتخاب کرده و خوب می دانست ممکن است سفرش به تهران با ترکش های زیادی از سوی کشورهخای عربی روبرو شود به ایران آمده و مدعی می شود که ایران را به عنوان فلات بلند قاره انتخاب کرده تا با ایستادن در آن همه آسیا او را ببینند پس قطعا صلاح در رای دادن به او و همکاری بیشتر با فیفا است».
 
ترابیان در خصوص این که کمیته اجرایی afc تصمیم گرفته بود از شیخ سلمان حمایت کند اما اگر ایران این گونه رفتار نکرده باشد ممکن است به مشکل بخورد، تصریح کرد:«نظر شخصی خودم را می گویم.ما بیشتر از این چیزی که در کنفدراسیون فوتبال آسیا نصیب مان شده بیشتر به دست نمی آوریم و شیخ سلمان هم بیشتر از این به ایران بها نمی دهد بنابراین باید به سمت فیفا برمی گشتیم.ما یک معاونت مهم در آسیا داریم و با چند کرسی دیگر و مسلما از این بیشتر جایگاه نمی توانستیم به دست بیاوریم ضمن این که من اعتقاد دارم تمام آسیا برخلاف اخبار حامی شیخ سلمان نبودند و سران شرق آسیا مسلما به گزینه های دیگر رای دادند چون زیاد از شیخ سلمان دل خوشی ندارند و از او دلگیر هم هستند چون تصمیم گرفته مقر afc را از مالزی به بحرین منتقل کند و این یعنی گرفتن قدرت از شرق آسیا و بردن به غرب».
 
دبیر کمیته بازاریابی در خصوص این که تصمیم کفاشیان در انتخابات موضع شخصی بوده یا نه، افزود:«موضع و تفکرات شخصی آقای کفاشیان بوده مبتنی بر رعایت منافع ملی فوتبال ایران .با توجه به این که کاندیدها مادام العمر روی میز ریاست نخواهند بود مسلما رئیس فدراسیون هم با در نظر گرفتن این منافع تصمیم گیری کرده است. به شخصه اعتقاد دارم ما در دیپلماسی فیفا بردیم و برنده بازی شدیم چون با شناختی که از اینفانتینو دارم خوب می دانم که الان در ذهن او تداعی شده که رای ایران به او بوده است. در آخرین تماس تلفنی که با ایشان یک روز قبل از انتخابات داشتم با این پیامش روبرو شدم که امیدوارم ایران قوی همچنان در جایگاه قدرتمند خود باقی بماند. بنابراین شک ندارم حالا او نگاه ویژه تری در فیفا به فوتبال ایران در آسیا خواهد داشت».
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: