برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۶۹۰
تاریخ انتشار: ۰۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۰۹:۵۷
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: ملت آگاه ایران نیاز به توصیه و نصیحت هیچ بازیگر خارجی ندارد. مطمئن هستیم ملت ایران با حضور پر شور در انتخابات آتی زمینه افزایش قدرت کشورمان را فراهم خواهند کرد.
خبرگزاری تسنیم: کنفرانس خبری حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران لحظاتی پیش آغاز شد. وی گفت: در روزهای گذشته حرکت دیپلماتیک به سمت ایران و از سمت ایران به کشورهای دیگر جریان داشت.

جابری انصاری افزود: ظریف سفر موفقی به بروکسل داشت که در آن درباره روابط دو جانبه و نیز تاثیرات و نتایج برجام با مقامات اروپایی مورد بحث قرار گرفت.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به سفر یوسف بن علوی به کشورمان گفت: در یکی دو روز اخیر وزیر خارجه عمان رایزنی‌های موفقی را در زمینه های مختلف با مقامات ایران داشت. امیدواریم در چارچوب توافقات در این سفر و سفرهای آتی زمینه های همکاری اقتصادی و تجاری نیز فراهم شود.

وی در ادامه گفت: فردا الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان و هشت اسفند رئیس جمهور سوئیس و 10 اسفند هم سفر رئیس جمهور آفریقای جنوبی به ایران می‌آیند. این سفرها دوره ای جدید از روابط ایران با کشورهای مختلف را نشان می‌دهد.

جابری انصاری سفر «سرگئی شایگو» وزیر دفاع روسیه به تهران را نمادی از روابط نزدیک و تبادل نظر مستمر بین ایران و روسیه دانست و تاکید کرد: در این سفر پیام ویژه پوتین به روحانی منتفل شد که ناظر به تحولات منطقه و روابط دو جانبه است.

وی افزود: یکی از زمینه های گفتگوی مشترک نیازهای دفاعی ایران است. از جمله مسایل گفتگو نسل جدید اس 300  است که در زمان مقتضی درباره آن اطلاع رسانی خواهد شد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان درباره کمک نظامی ایران به ارتش لبنان نیز گفت: هنوز در زمینه کمک ایران به لبنان برای تجهیز ارتش درخواست رسمی مطرح نشده است. ایران پیشتر امادگی خود را اعلام کرده بود.

وی تصریح کرد: عربستان پس از آن اعلام کرد ٤ میلیارد دلار کمک ارسال خواهد کرد اما اخیرا اعلام کرده اند آن را ارایه نخواهند کرد. ایران از دولت و ارتش لبنان حمایت می‌کند و اگر درخواستی مطرح شود در مجاری ذیربط بررسی خواهد شد.

جابری انصاری ادامه داد: در حاضر با توجه به قطعنامه های جدید ایران می‌تواند خرید های تسلیحاتی را انجام دهد.

وی با بیان اینکه ایران با روشنی و اشکاری کلیه حملات تروریستی علیه بیگناهان محکوم می‌کند گفت ایران انفجار تروریستی در زینبیه دمشق را نیز صراحتا محکوم می‌کند

سخنگوی وزارت خارجه درباره اوضاع سوریه و گفتگوهای آتش بس گفت: موفقیت هر گونه راه حل در سوریه منوط به مبارزه با تروریسم و توقف کمک های مالی و نظامی به آنها است. تروریست ها هیچگاه خواهان آتش بس نبوده و راه حل سیاسی را قبول نداشته اند. همزمان با پیشرفت فرایند صلح وین اقدامات و تلاش های گروه های تروریستی نیز افزایش یافته است.

جابری انصاری افزود: نتیجه این است که میبایست زمینه رویارویی و مبارزه با گروه های تروریستی در هر راه حل سیاسی فراهم شود وگرنه موفق نخواهد بود.

وی گفت ایران روابط خود را با جنبش حماس علی رغم برخی اختلافات در سال های اخیر حفظ کرده و این روابط را در خدمات منافع امت اسلامی می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره انتخابات پیش رو در کشورمان گفت: موضع ایران روشن است. دستاورد مهم انقلاب اسلامی استقلال و آزادی است. ملت آگاه ایران نیاز به توصیه و نصیحت هیچ بازیگر خارجی ندارد. مطمئن هستیم ملت ایران با حضور پر شور در انتخابات آتی زمینه افزایش قدرت کشورمان را فراهم خواهند کرد.

وی افزود: مجلس شورای اسلامی نهادی مهم و قانونی کشور و نماد انتخاب ملت ایران است. یکی از نهادهایی است که در سیر قانونگذاری و نظارت بر اجرای سیاست خارجی نقش عمده ای دارد. گفته های عادل حبیر از ابتدای اشتغال بیشتر از آنچه به واقعیت نزدیک باشد به طنز نزدیک است.

جابری انصاری درباره ادعاها مبنی بر اینکه ایران دیپلمات های عربستانی زیادی را کشته است گفت: جای مرحوم کیومرث صابری خالی است تا ادعاهای جبیر را دستمایه کاریکاتور در گل آقا سازد. اقدامات عربستان در حمایت از گروه های تروریستی فضای ناامنی بسیاری را در منطقه و جهان پدید آورده است. فرافکنی های عربستان سعودی نیز در افکار عمومی تاثیری نداشته است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: