برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۶۱۱
تاریخ انتشار: ۲۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۶
«محمدرضا باهنر» رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و «سیدمحمد صادق خرازی» رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران با حضور در گفتگوی ویژه خبری به بحث و بررسی پیرامون موضوع انتخابات، مردم و احزاب پرداختند.

خبرگزاری فارس: محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری و سیدمحمد صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران با حضور در گفتگوی ویژه خبری شب گذشته دوشنبه 26 بهمن ماه به بحث و بررسی پیرامون موضوع انتخابات، مردم و احزاب پرداختند.

سید محمد صادق خرازی رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران در ابتدای این گفتگو درباره اینکه چقدر توانسته‌ایم در 37 سال گذشته تحزب را در جمهوری اسلامی ایران تقویت کنیم، گفت: تحزب و گرایش به حزب هنوز در ایران نهادینه نشده و آن چه که تاکنون در تجربه‌های مختلف داشتیم بیشتر ناشی از جریانات سیاسی بوده تا این که به صورت کلاسیک احزاب بتوانند نقش جدی، ماهوی و برنامه‌های خود را داشته باشند.

وی اضافه کرد: در سراسر دنیا کشورهایی که احزاب در آنها دارای موقعیت ویژه هستند برنامه می‌دهند، دغدغه‌های مردم را مطرح می‌کنند، نیازهای جامعه را عنوان می‌کنند و این ویژگی‌ها ، ویژگی هایی است که باعث تأثیر و تأثر مردم می‌شود و آن‌ها را در نظر می‌گیرند و این ها نکاتی است که می تواند نقش احزاب را قدرتمندتر کند.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران خاطر نشان ساخت: وقتی احزاب به صورت جدی برنامه داشته باشند می توانند در فرآیند آماده سازی جامعه و مشارکت مردمی نقش مهمی داشته باشند.

در ادامه این بحث محمدرضا باهنر رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز در همین باره گفت: عموماً رفتار ما در انتخابات، رفتار غیرحزبی است البته در حوزه های انتخابیه‌ای مانند تهران مردم باید 30 نفر را برای ورود به مجلس انتخاب کنند.

وی ادامه داد: از آن جایی که شناخت این 30 نفر مشکل است سبب شده است که از مجلس چهارم یا پنجم مردم کم کم به این جمع بندی برسند که باید به یک تفکر رای دهند لذا عملاً در تهران مردم به معرفان رای می دهند یعنی کسانی که زیر لیست را امضا می کنند. مردم در شهرهای کوچک‌تر به چهره ها رای می دهند و رقابت بین اشخاص حقیقی است.

رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری با بیان این که هنوز در کشور ما احزاب شکل واقعی به خود نگرفته است، گفت: شاید ما الان 200 تا 300 حزب داشته باشیم که از وزارت کشور مجوز دارند اما از این تعداد تنها 40، 50 حزب البته آن هم در نزدیک انتخابات فعال هستند و تعداد احزابی که کار حزبی می‌کنند شاید به اندازه انگشتان یک دست هم نباشند.

باهنر تصریح کرد: اگر قرار باشد احزاب در کشور فعالیت کنند باید یک سری روابط داشته باشند و حتی اگر قرار باشد ما پارلمان حزبی داشته باشیم حتی در بعضی جاها به نظر می رسد که باید در برخی اصول قانون اساسی تجدید نظر شود.

خرازی نیز با بیان این که تحزب در ایران شاید بیش از یک قرن است که با فراز و فرودهایی همراه بوده گفت: در مجموع حاکمیت‌ها سر ناسازگاری با نهادینه شدن احزاب به صورت اصولی داشته‌اند یعنی آن بهایی که باید به نقش احزاب داده می‌شد، داده نشده است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایران با بیان این که برخی احزاب تنها در دوره انتخابات فعال می‌شوند و حتی برخی احزاب ، احزاب یک شبه هستند گفت: با توجه به نقش احزاب در فرآیند مشارکت مردمی و آماده سازی نیروهای مردمی و امکاناتی که باید به احزاب داده شود لزوم بازنگری در احزاب را مطرح می سازد.

خرازی در ادامه برنامه با اشاره به این که برخی از سیاست مداران منافع حزب را می‌خواهند اما برخی از چارچوب ها را نمی پذیرند گفت: مجلس با تفکر اصولگرایی همراه بوده است لذا 12 سال است که یک تفکر را در مجلس داریم به طوری که در 3 دور گذشته اکثریت حاکم بر مجلس دارای تفکر اصول گرایی بوده است.

وی تأکید کرد: این که مجلس به عنوان کنش گر سیاسی به رسالت خود در زمینه های اقتصادی ، سیاسی و نظارت بر دولت عمل نکرده است.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با اشاره به این که نماینده مجلس باید حق‌دار باشد و با کلمه حق به مسائل نگاه کند ادامه داد: احزاب می‌توانند اتاق فکری برای نظام باشند لذا نظام اصولاً برخواسته از مجاهدت های ملت است و باید به صورت ایجابی حرف های خود را بیان کرد.

خرازی با اشاره به اینکه نظام دو بال اصولگرایی و اصلاح طلبی دارد خاطر نشان کرد: باید حریم ها و مسائل مختلف مشخص شود لذا هنوز در رابطه با انتخابات مشکل داریم. بسیاری از چهره هایی که در این کشور وزیر بودند از کانال های مختلفی گذر کرده اند و مورد تایید قرار گرفته بودند اما در صلاحیتشان تردید ایجاد شد.

رئیس شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان با تاکید بر اینکه باید به آینده کشور فکر کرد، گفت: اصولگرا و اصلاح طلب در منافع ملی اعتقاد مشترکی دارند پس باید نگاه ژرف و مشترکی برای حل مسائل داشته باشیم.

وی با بیان این که مدارس تربیت نخبگان در کشورهای مختلف وجود دارد اظهار داشت: در دوره‌ای مشاهده کردیم که رئیس جمهور 11 روز تحصن کرد و در خانه نشست لذا باید اذعان داشت که آیا این کار رئیس جمهور از کار استعفای نمایندگان مجلس در دوره ششم بدتر بود؟

خرازی با اشاره به این که باهنر در 4 سال اول دولت احمدی نژاد از طرفداران وی بود ادامه داد: نسبت به دولت نهم و دهم باید منصفانه نگاه کرد. گرایش به مردم و مردم باوری یک واقعیت است. احزاب مهم ترین جایگاه مردم باوری و مردم گرایی هستند لذا در برخی از دستگاه ها انتظار داریم که بیشتر انعطاف دیده شود.

وی تصریح کرد: اگر «مردم باوری» شعار باشد مردم اولین بخش از جامعه هوشیاری هستند که صره را از ناصره تشخیص می دهند پس باید به دنبال ایجاد مدینه فاضله باشیم زیرا این امر حق است.

باهنر در ادامه برنامه با اشاره به اینکه یکی از مهمترین چارچوب های اساسی در جوامع توسعه یافته سیاسی، احزاب است گفت: احزاب قدرتمند باید بتوانند فرهنگ و توسعه سیاسی را در جامعه نهادینه کنند. مجلس آینده باید طرفدار حق باشد. نماینده مجلس باید موضع مدبرانه و خردمندانه داشته باشد لذا قرار نیست نماینده موافق و یا مخالف دولت باشد. مجلس باید کمک حال دولت باشد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در مجلس نهم برخی از عزیزان اصل را بر مخالفت دولت می گذاشتند و این امر بی انصافی است گفت: باید غلط ها را اصلاح کرد و دولت وسط میدان کار است پس باید مجلس کمک حال  دولت باشد.

باهنر با اشاره به این که مجلس حتماً اشکالات و نواقصی داشته است عنوان کرد: کسانی که برای اولین بار به مجلس می آیند یک سال طول می کشد تا بدانند مجلس چه وظایف و اختیاراتی دارد و نماینده مجلس نباید از اختیارات و وظایف خود تجاوز کنند و احزاب می‌توانند برای مجلس برنامه داشته باشند.

وی با اشاره به این که در مجلس ششم یک سری از نماینده مجلس، وزیر و معاون وزیر با هم قرارداد بستند تا یک روز استعفا بدهند تا نظام را زمین بزنند افزود: یکی از امیدهای تروریست‌ها در حادثه 7 تیر سال 60 این بود که مجلس از عدد بیافتد لذا در آن دوران برخی از نمایندگانی که مجروح شده بودند حتی با برانکارد در مجلس حضور یافتند.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که باید تلاش کرد تا طرفدار حق بود گفت:  باید حق مدار باشیم و همه مسائل را از این پنجره نگاه کنیم.

باهنر با اشاره به این که برای سامان دادن بحث دموکراسی و مردم سالاری دینی باید تلاش کرد، گفت: در مجلس نهم قانون احزاب نسبتاً خوبی را تصویب کردیم لذا همه در خیمه انقلاب هستیم و به رهبری اقتدا کرده‌ایم و ایشان با مدیریت هوشمندانه شان کشور را از بحران ها عبور می دهند.

وی در پایان این گفت‌وگو با بیان اینکه باید ادبیات هم زیستی را بیشتر یاد بگیریم گفت: یاد گرفتن ادبیات همزیستی یکی از رسالت های احزاب است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: