برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۵۵۰
تاریخ انتشار: ۲۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۸
سال‌نو و ایده‌های جدید برای خالی کردن جیب مردم
هزینه های سفر هر سال گران از سال قبل می شود تا ضرب المثل" هر سال دریغ از پارسال" برای خانوارهایی که سالیان سال است نمی توانند به سفر بروند مصداق بارزی پیدا کند.گرانی بلیت هواپیما، قطار و هتل ها وحتی گرانی نرخ بنزین مزید ...
 فردا: هزینه های سفر هر سال گران از سال قبل می شود تا ضرب المثل" هر سال دریغ از پارسال" برای خانوارهایی که سالیان سال است نمی توانند به سفر بروند مصداق بارزی پیدا کند.گرانی بلیت هواپیما، قطار و هتل ها وحتی گرانی نرخ بنزین مزید بر علت شده که سفر رفتن برای بسیاری از خانواده ها سخت شود و آژانس های مسافرتی نیز از این آب گل آلود ماهی بگیرند و به روش های عجیب و غریب مردم را برای سفرهای خارجی و داخلی در ایام تعطیل مانند نوروز ترغیب کنند.
 
به این ترتیب است که هر سال،  هنوز سال نو  نیامده، نرخ‌ها جديد می شوند. امسال نیز با وجود این که  بیش از 30 روز به نوروز و تعطیلات عید مانده، نرخ جدید تورهای داخلی و خارجی متقاضیان را شگفت زده کرده است.
 
گرانی نجومی نرخ تورها در آژانس های مسافرتی
 
 تورهای دبي،  که سه شب و چهار روز اقامت در این شهر را تبلیغ می کنند در حالی که در بهمن و اسفند حداقل 700 هزار تومان هم قیمت گزاری می شوند، برای نوروز 95  حداقل  دو ميليون و 200 هزار تومان به ازای هر نفر نرخ‌گذاری شده اند که البته این نرخ برای هتل های 2 ستاره و 3 ستاره است.
 
 يك سفر هفت روزه و شش شب در هتلي پنج ستاره در آنتاليا، امسال  بين 3 ميليون 700 هزار تومان  تا 6 ميليون  و 500 هزار تومان نرخ گذاری شده است و این در حالی است که سال گذشته نرخ ها برای هتل های 5 ستاره از 1 میلیون و 800 هزار تومان آغاز می شد و این در حالی است که هوای انتالیا در نوروز بسیار سرد است و توریستی غیر از ایرانی ها ندارد.
 
 تورهای استانبول در ازای 6 شب اقامتدر هتل 3 و 4 ستاره، 3ميليون تومان هزینه بر است! همچنين تور مالديو براي پنج شب اقامت حدود شش ميليون و ۷۰۰ هزار تومان هزینه برمی‌دارد و برای اقامت 2 هفته ای در استرالیا بايد حدود 23 ميليون تومان وجه نقد پرداخت کرد  و البته تورهای آفریقای جنوبی که این روزها توسط آژانس های مسافرتی زیاد تبلیغ می شوند هم شرایط مشابه دارند و نرخ های آنها از 15 میلیون برای دوهفته تا 25 میلیون متغیر است!
 
سفرهای داخلی نیز در این ایام کم هزینه نیست و برای سفر به کیش، 3 روز و 2 شب در یک هتل 3و 4 ستاره حداقل باید 1 و نیم میلیون تومان کنار گذاشت.تورهای 3 میلیونی کیش هم در ایام نوروز دیده می شوند که هتل های تاپ کیش را پوشش می دهند.
 
سفر هوایی به مشهد مقدس هم برای 3 شب و 4 روز از 800 هزار تومان به بالا نرخ گزاری شده است و بسته به هتل نرخ ها متغیر است.به این ترتیب است که نرخ سفرها هر سال گران تر و گران تر می شود اما چیزی به کیفیت تورها اضافه نمی شود و تنها روش های جدید برای اخذ هزینه از مردم برای تشویق آنها به سفر ابداع می شود.
 
روش های عجیب و غریب دادن هزینه های سفر در سال 95
 
هنوز از یادها نرفته است که دادن وام به معلمین توسط یک شرکت وابسته به آموزش و پرورش در یزد برای سفر به تایلند و ترکیه حاشیه ساز شد.حالا اما بسیاری از آژانس های مسافرتی تورهای قسطی برگزار می کنندو برای ضمانت آن هم چک و سفته و حتی طلا قبول می کنند!
 
مهرداد یکی از متقاضیان سفر به آنتالیا در یکی از آژانس های  مسافرتی معروف غرب تهران به خبرنگار فردا می گوید: من و همسرم هر دو کارمندیم و هر سال سعی می کنیم در ایام نوروز به یک سفر برویم حالا چه داخلی و چه خارجی فرقی نمی کند.امسال اما قیمت ها آنقدر سر به فلک کشیده است که آژانس هواپیمایی که ما هر سال از طریق آن سفر می کنیم، تورها را قسط بندی کرده است.
 
او ادامه می دهد: برای سفر به آنتالیا در هتلی که مد نظر ماست باید نفری 3 میلیون و 400 هزار تومان بپردازیم که آژانس برای قسطی کردن آن 10 میلیون چک از ما  طلب می کند و اقساط سه ماهه برای ما می بندد که در نهایت نرخ تور 4 میلیون و 200 هزار تومان برای ما تمام می شود.
 سارا دختر جوانی که با مادرش قصد سفر به کیش را دارد هم از نرخ های بالا گلایه دارد و می گوید: من و ماردم برای سفر به کیش باید 3 میلیون تومان هزینه کنیم و تازه هزینه های خورد و خوراک و تفریح در کیش هم هست.آژانس مسافرتی محل ما برای قسط بندی سفر به عنوان ضمانت سرویس طلای مادرم با فاکتور را قبول می کند و تور را برای ما قسط بندی می کند.
او اضافه می کند: بنابر اقساط 3 ماهه یا 6 ماهه مبلغ تور متفاوت است و اگر 3 ماهه بخواهیم نرخ تور 2 میلیون تمام می شود و اگر 6 ماهه باشد 2 میلیون و 700.
 
و این قصه برای سفرهای زیارتی نوروزی نیز ادامه دارد.در این میان، بر اساس برآوردها، درآمد به ‌دست آمده از گردشگران ورودی در سال جاری، حدود 9 ميليارد دلار بوده است. اگر ميانگين1500 دلار به ازای هر گردشگر را مبناي هزينه كرد قرار داده شود، هفت ميليون ايراني‌ای كه در سال 94 تا امروز  از كشور خارج شده‌اند بالغ بر 10 ميليارد و 500 ميليون دلار ارز از كشور خارج كرده‌اند! دلارهایی که می تواند در داخل ایران خرج شوند.
 
از سوی دیگر سفر در داخل کشور هم آنقدر گران شده که نرخ ها تقریبا با نرخ سفر خارجی برابری می کند و ایرانی ها ترجیح می دهند به جای مثلا سفر 2 میلیونی در کیش سفر به ترکیه در یک هتل دو ستاره را با همین نرخ تجربه کنند.
 
به گزارش ایسنا، بر اساس آمار سازمان جهاني توريسم، منافع به دست آمده از صنعت جهانگردی در حدود 6 درصد توليد ناخالص داخلي جهان و 1 شغل از هر 15 شغل متعلق به اين صنعت است اما در حالی  كشور ايران يكي از پنج كشور جهان است كه با يك ميليون اثر و مكان تاريخي يكي از 10 کشور تاريخی و فرهنگی جهان به شمار مي‌آيد، اما از نظر درآمد  از صنعت گردشگری در رده های بسیار پایینی قرار دارد تا جایی که مسعود سلطاني‌فر رئيس سازمان ميراث فرهنگی، صنايع‌دستی و گردشگری گفته بود: سهم ايران از محل گردشگري جهاني حدود نيم ‌درصد است.
 
به این ترتیب است که آمار تخلفات آژانس های گردشگری روز به روز بیشتر می شود و مردم کشور هم که شوق سفرهای نوروزی را دارند و می خواهند هر طور شده سفر کنند بر این تخلفات دامن می زنند اما در آخر این خود مردم هستند که بر گرانی ها دامن زده و متضرر خواهند شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: