برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۴۶
روسیه متقاضی صادرات گوشت گوزن و گاو روسی به ایران است و براساس بررسی‌ها و ارزیابی‌های انجام‌شده، یکی از کشتارگاه‌های این کشور نیز موردتأیید کارشناسان سازمان دامپزشکی ایران قرار گرفته است.
روزنامه شرق نوشت: روسیه متقاضی صادرات گوشت گوزن و گاو روسی به ایران است و براساس بررسی‌ها و ارزیابی‌های انجام‌شده، یکی از کشتارگاه‌های این کشور نیز موردتأیید کارشناسان سازمان دامپزشکی ایران قرار گرفته است. تاکنون گوشت قرمز موردنیاز ایران از کشورهایی مانند برزیل و استرالیا تأمین می‌شد اما آن‌گونه که مهدی خلج، رئیس سازمان دامپزشکی کشور خبر داده، علاوه بر اینکه روسیه متقاضی صادرات گوشت گوزن و گاو روسی به ایران است، اخیرا تقاضاهایی نیز از کشورهای اروپای شرقی، مانند لیتوانی، برای صادرات گوشت قرمز به ایران مطرح شده که در حال بررسی است. همچنین طبق اظهارات خلج، تاکنون کشورهای دیگری مانند دانمارک و فرانسه نیز متقاضی صادرات گوشت قرمز به ایران بوده‌اند که این درخواست‌ها نیز در صورت لزوم، بررسی خواهد شد.
 
رئیس سازمان دامپزشکی در ادامه اظهارات خود درخصوص چگونگی و شرایط واردات گوشت قرمز از نظر بهداشتی، به «ایسنا» گفت: کمیته واردات گوشت قرمز از سوی وزارت جهاد کشاورزی و از طریق مصوبه ستاد تنظیم بازار تعیین و اعلام می‌شود اما پس از اعلام کمیت موردنیاز برای واردات گوشت قرمز در یک ‌سال، متقاضیان درخواست خود برای واردات از هر کشوری که می‌خواهند را به سازمان دامپزشکی اعلام می‌کنند و در این میان برخی از کشورها که ضوابط‌ بهداشتی‌شان با ضوابط اعلام‌شده از سوی سازمان دامپزشکی ایران مطابقت داشته باشد، موردتأیید قرار خواهند گرفت و اگر این‌گونه نباشد، اجازه واردات داده نمی‌شود.
 
خلج بررسی و ارزیابی ساختار دامپزشکی و بهداشت دامی آن کشورها را مرحله دوم برای واردات گوشت عنوان کرد و افزود: کشور متقاضی باید دارای ساختار شناخته‌شده و سالمی باشد و بیماری‌های کشور خود را به سازمان جهانی بهداشت دام گزارش کند. اگر توانستیم از این مسائل نتیجه مطلوبی بگیریم، پس از درخواست از سوی واردکنندگان، به آن کشور می‌رویم و مجددا ساختار دامپزشکی، سیستم بهداشتی و آزمایشگاهی، نظام مراقبت، مراکز پرورش و دیگر زیرساخت‌های دامپزشکی آن کشور را موردارزیابی قرار می‌دهیم.
 
وی با بیان اینکه تطبیق مطالعات کتابخانه‌ای و میدانی، یکی از مراحل واردات گوشت قرمز از هر کشوری است، گفت: برای واردات گوشت قرمز دو معیار دیگر نیز باید در این مرحله مورد بررسی و تأیید قرار گیرد؛ به‌گونه‌ای که در این مرحله، بهداشت دام و همه بیماری‌هایی که از منظر بهداشت دام و انسان مهم هستند، فهرست و به کشور مبدأ اعلام می‌شود تا گوشت قرمز تولیدشده از دامی باشد که از نظر این بیماری‌ها مشکلی نداشته باشد. همچنین گوشت موردنیاز اعلام‌شده باید در کشتارگاه‌هایی استحصال شود که کد بهداشتی صادرات (EC) دارند و کارشناس اعزامی سازمان دامپزشکی آن را نظارت و تأیید کند.
 
روسیه در حالی متقاضی صادرات گوشت قرمز به ایران است که به گفته عضو هیأت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه، این کشور اساسا در زمینه تولید و صادرات گوشت، کشور توانمندی نیست و نمی‌تواند صادرکننده حجم قابل‌ملاحظه‌ گوشت قرمز به ایران باشد. کاوه زرگران، در گفت‌وگو با «شرق» اظهار کرد: هم‌زمان با امضای مجوز صادرات لبنیات ایران به روسیه از سوی مقامات روسی، سازمان دامپزشکی ایران نیز مجوز واردات گوشت قرمز از روسیه را امضا کرده و این دو مجوز در تفاهمی که طرفین داشته‌اند به امضا رسیده است.
 
عضو هیأت‌مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و روسیه همچنین از تأیید یکی از کشتارگاه‌های روسی از سوی سازمان دامپزشکی کشور نیز خبر داد و افزود: یکی از کشتارگاه‌های روسیه دارای شرایط مناسبی بوده و از سوی سازمان دامپزشکی برای ذبح اسلامی تأیید شده است تا در این کشتارگاه با نظارت کارشناسان ایرانی، گوشت مدنظر برای صادرات به ایران آماده شود. زرگران با اظهار بی‌اطلاعی از کیفیت گوشت قرمز روسی، تصریح کرد: روسیه در این زمینه کشور مطرحی نیست و از آنجا که تاکنون سابقه صادرات گوشت قرمز روسیه به ایران وجود نداشته، نمی‌توانیم درباره کیفیت آن نظر بدهیم.
 
وی با اشاره به مشکلاتی که ایران برای صادرات لبنیات به روسیه داشت، اظهار کرد: مراحل شکل‌گیری پروتکل‌های مربوط به دادوستد گوشت، موادغذایی و لبنی در طول تاریخ، بین ایران و روسیه انجام نشده بود و به همین دلیل چندی‌پیش که بازار روسیه به‌شدت مشتاق محصولات لبنی ایران بود، ما نتوانستیم به این بازار وارد شویم. وی با اشاره به اصرار طرف روسی به دریافت مجوز صادرات گوشت قرمز به ایران، گفت: با اینکه روسیه کشور مطرحی در زمینه صادرات گوشت قرمز نیست اما صرفا شکل‌گیری این پروتکل برای روس‌ها مهم بوده است تا اگر در آینده ظرفیتی برای صادرات گوشت به ایران ایجاد شد، بتوانند بدون مشکل وارد بازار کشور شوند. زرگران تصریح کرد: در رنکینگ کشورهای صادرکننده گوشت دنیا، که توسط سازمان تجارت جهانی تهیه شده، رتبه روسیه ٤٥ است و یقینا کشوری با این رتبه نمی‌تواند حرفی در حوزه صادرات گوشت داشته باشد اما روس‌ها برای روز مبادا آینده‌نگری کرده‌اند و با گرفتن مجوز صادرات به ایران، یکی از مشکلات احتمالی آینده را از پیش‌روی تجارت خارجی خود برداشته‌اند.
 
وی تصریح کرد: کل میزان صادرات انواع گوشت‌ها از روسیه به دیگر کشورها در سال ٢٠١٤ معادل ١٠٤‌ میلیون دلار بوده که از این میزان حدود ٤٠‌میلیون دلار به قزاقستان و حدود ٣١‌میلیون دلار نیز به چین بوده است.
 
عضو هیأت‌مدیره اتاق ایران و روسیه با اشاره به اینکه روسیه در سال ٢٠١٤، ٥,٥‌میلیارد دلار انواع گوشت وارد کرده است، گفت: برزیل با صادرات ٢.٤‌میلیارد دلاری گوشت به روسیه، عمده‌ترین صادرکننده انواع گوشت به این کشور بوده است و کشورهای بلاروس و پاراگوئه نیز با ٦٠٠ تا ٧٠٠‌میلیون دلار صادرات گوشت در مکان‌های بعدی قرار دارند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: