برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۴۴۷
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۴:۳۸
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در ارائه لایحه بودجه سال 95 و لایحه برنامه ششم تأخیری نداشتیم، گفت: امیدواریم نمایندگان مجلس که این روزها خیلی سرشان گرم است و ایام انتخابات بوده، بعد از اینکه از انتخابات برگردند فرصت کافی هم وجود دارد لایحه بودجه را تصویب کنند.
خبرگزاری فارس: حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان صبح امروز در مراسم بهره‌برداری همزمان از 138 طرح استانی که در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور برگزار شد، طی سخنانی گفت: خوشحالیم که در دهه فجر انقلاب اسلامی موفق می‌شویم 138 پروژه را در سراسر کشور افتتاح کنیم که امروز همزمان این پروژه‌ها در استان‌های مختلف عملیاتی می‌شود.

وی افزود: با توجه به آماری که الان ارائه شد خوشحالیم که آنچه که به مردم استان‌ها در سفرهای استانی وعده دادیم 70 درصد اعتباراتش اختصاص داده شده و در اختیار قرار گرفته و ان‌شاءالله حدود 30 درصد مابقی هم تخصیص داده خواهد شد و در اختیار مجریان قرار می‌گیرد.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: قرار ما در همه استان‌ها بر این بوده که چیزی را وعده دهیم که حتی‌الامکان عملیاتی و اجرایی باشد و بتوانیم آن را در دولت یازدهم به سرانجام برسانیم.

روحانی تأکید کرد: البته توافق کردن با آقای نوبخت سخت است در سفرهای استانی که ایشان معمولاً می‌گویند بودجه نداریم و در آنجا مشکل داریم و نرویم ولی به هر حال ما تاکنون اکثر استان‌ها حضور یافتیم و قول‌هایی را هم که دادیم تا الان بیش از 51 درصد آن را اجرا کردیم و به اتمام رساندیم.

وی افزود: مابقی وعده‌‌ها و قول‌های ما هم در حال انجام است، 9 استان دیگر برای انجام سفرها باقی مانده که باید ظرف هفته‌های آینده سال جاری و 6 ماهه سال آینده که آقای نوبخت باید خودشان را آماده کنند تا این سفرها با برنامه‌ریزی انجام شود که البته مصممیم این سفرها را تا 6 ماهه دوم انجام دهیم.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: سفرهای استانی در عمران و آبادانی استان‌ها بسیار تأثیرگذار است ضمن اینکه دیدار با مردم برای ما مغتنم است و مطالب و پیشنهادات مردم و همچنین برگزاری جلسات با فرهیختگان و نخبگان و علما و ... برای این دولت ارزشمند و هدایت‌کننده است.

روحانی در ادامه سخنان خود تأکیدکرد: احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی از نظر من بسیار مهم بود، علاوه بر اینکه یکی از وعده‌های انتخاباتی بنده احیای این سازمان بود و معتقد بودم مغز کارشناسی دولت این سازمان است زیرا این سازمان است که باید کار کارشناسی بر روی طرح‌ها و پروژه‌ها و ... داشته باشد.

وی افزود: طبق قانون اساسی برنامه و بودجه، امور اداری و استخدامی، مستقیما بر عهده شخص رئیس‌جمهور است و بنابراین احساس مسئولیت ویژه‌ای در این زمینه رئیس‌جمهور کشور باید داشته باشد و این سازمان باید کشور را در مسیر درستی سامان دهد.

رئیس‌جمهور با تشکر از کارمندان و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تصریح کرد: این سازمان بودجه را در تاریخ مشخص و قانونی خودش آماده کرده و به دولت ارائه کرد و دولت هم توانسته بر سر موقع خودش به مجلس شورای اسلامی این لایحه را ارائه کند، امسال هم که ما تأخیر در ارائه لایحه بودجه داشتیم دلیلش این بود که می خواستیم موضوع برجام عملیاتی شود زیرا بودجه را بر مبنای حذف زنجیر تحریم بسته بودیم.

روحانی ادامه داد: شبی که برجام اجرایی شد حتی یک روز هم تأخیر نداشت و صبح فردای آن روز هم لایحه و هم برنامه پنج ساله را تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم پس امسال هم می‌توانیم با صدای بلند بگوییم حتی یک روز در ارائه لایحه بودجه سال 95 و لایحه برنامه مقررات ضروری در اجرای برنامه مدون دولت در برنامه ششم تأخیری نداشتیم.

وی اضافه کرد: زمان هم به اندازه کافی برای تصویب این لوایح در اختیار مجلس شورای اسلامی بوده یعنی از زمانی که لایحه را تقدیم کردیم تا عید نوروز 64 روز زمان وجود داشته و بنده و هم آقای نوبخت قبل از اینکه دولتی باشیم مجلسی بودیم و سازوکار مجلس را خوب بلدیم و می‌دانیم برای تصویب این لوایح چقدر زمان می‌برد.

رئیس‌جمهور همچنین خاطرنشان کرد: طبق آیین‌نامه زمان بررسی لوایح در کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون تلفیق و ... مشخص است و ما هم تجربه کافی را حداقل در 5 دوره مجلس که در آنجا بودیم و این لوایح را بررسی و تصویب کردیم، داریم.

روحانی تأکید کرد: امیدواریم نمایندگان مجلس که این روزها خیلی سرشان گرم است و ایام انتخابات بوده علی‌رغم این مسائل ان‌شاءالله بعد از اینکه از انتخابات برمی‌گردند و فرصت کافی هم وجود دارد لایحه بودجه را تصویب کنند و ما بتوانیم در آغاز سال 95 کارها را بر اساس برنامه انجام دهیم.

رئیس قوه مجریه در ادامه سخنان خود گفت: بنده از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تشکر می‌کنم زیرا در ماه‌های گذشته بار سنگینی بر دوش این سازمان بود. برای تهیه برنامه ششم و آن هم با سلیقه جدیدی که ما می‌خواستیم طبق قانون اساسی کارهایمان را انجام دهیم و ما نمی‌خواستیم بر اصل 134 قانون اساسی خدشه‌ای وارد شود و ما میخواستیم بر مبنای قانون اساسی حرکت کنیم و حرکت بر این مبنا هم امکان داشت با سلیقه‌های گذشته متفاوت باشد اما بر همین مبنا هم برنامه و اسناد آن و لایحه بودجه و هم تبصره‌های دائمی آماده شد.

روحانی تأکید کرد: لایحه بودجه که تقدیم نمایندگان شده بسیار سبک‌تر از سال‌های گذشته است زیرا تبصره‌های دائمی آن قبلا تصویب شده و زمان کوتاهی برای تصویب نیاز دارد.

وی با بیان اینکه بنده از تمام کارشناسان پرکار این سازمان تشکر می‌کنم که کار بسیار سخت و سنگینی را انجام دادند، افزود: ما در دوران پسا تحریم قرار گرفتیم و کار بسیار عظیم و بزرگی انجام گرفته است.

رئیس‌جمهور ادامه داد: نه من و نه صدها گوینده و نویسنده بخواهند راجع به کارهایی که در این 30 ماه انجام گرفته که یک کار بزرگ و بین‌المللی بوده و اینکه با 6 قدرت جهانی حرف بزنیم و مذاکره کنیم اولین بار است که در تاریخ ایران ما در یک توافق بین‌المللی با قدرت‌های بزرگ قرار می گیریم و موفقیت ما آنچنان است که حتی یک کشور در دنیا نتوانسته و نخواهد توانست بگوید که ایران در این معامله ضرر کرده است.

روحانی تأکید کرد: حتی کسانی که مخالف ما هستند و آنهایی که در آمریکا و رژیم نامشروع صهیونیستی که مخالف این توافق هستند و حتی برخی کشورهای منطقه که نگران و ناراحت از این توافق هستند آنها هم وقتی حرف می‌زنند سخن‌هایشان به گونه‌ای است که ایران سر آنها کلاه گذاشته است. آنها می‌گویند 6 قدرت بزرگ ضرر کرده است و نمی‌گویند ایران در این توافق ضرر کرد.

وی ادامه داد: به قول رؤسای جمهوری که با بنده تماس تلفنی داشتند و یا برای تبریک برجام نامه نوشتند همه آنها می‌گویند برجام یک توفیق بین‌المللی و به نفع همه بود.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بنده از روز اول بر یک توافق برد - برد تأکید داشته‌ام، گفت: این مسئله برای خیلی‌ها روشن نبود و می‌گفتند مگر می‌شود توافق برد - برد باشد، البته به اعتقاد ما این کار در سطح بین‌المللی شدنی است.

روحانی افزود: بعد از برجام هم تمام روابط ما با جهان بر اساس برد - برد خواهد بود. ما نمی‌خواهیم سر کسی کلاه بگذاریم. آن دوره گذشت که می‌گفتند می‌خواهم سر طرف کلاه بگذارم. اگر هم کسی موفق شود کلاه سر طرف بگذارد آن معامله به هم می‌خورد.

وی تأکید کرد: قراردادی می‌تواند با دوام و پایدار باشد که برد - برد، منطقی و عادلانه باشد.

رئیس قوه مجریه افزود: ملت ما با ایستادگی خود کار بزرگی انجام داد و با احقاق حقوق هسته‌ای و رفع تحریم‌های غلط و ظالمانه توفیقات خوبی را به دست آورد و فکر نمی‌کنم کسی در کشور از اینکه اقتصاد ما از حصر خارج شده و غل و زنجیر از اقتصاد کشورمان باز شده یا اینکه تبادلات بانکی ما با قیمت ارزان‌تر صورت بگیرد و آن را در اختیار مردم قرار دهیم، و حق خود را استیفا کنیم و نفت بفروشیم ناراحت شود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دهه فجر امسال بعد از 37 سال بعد از موفقیت و پیروزی‌های ملی دیگری توأم است که باعث سرافرازی ملت و فضای باز برای رقابت در اقتصاد منطقه‌ای و جهانی شده است.

روحانی ادامه داد: ما البته در ستاد و تیم اقتصادی دولت در دوران پساتحریم و پسابرجام در حال برنامه‌ریزی و تعیین اولویت‌های پسابرجام، هستیم، در این ستاد آقای نوبخت حضور دارند اما در هفته‌های گذشته چند موضوع مهم را به تصویب رساندیم و مابقی هم در دستور کار داریم.

وی تصریح کرد: تا پایان سال کاملا اولویت‌های سال 96-95 را مشخص خواهیم کرد و آقای نوبخت نیز این اولویت‌ها را به سازمان مدیریت منتقل می‌کند تا بتوانیم برنامه‌هایمان را بر اساس این چارچوب‌ها عملیاتی کنیم.

رئیس‌جمهور گفت: البته برخی اولویت‌ها در سال جاری بر آن تأکید شده که ما هنوز نتوانستیم آنها را عملیاتی کنیم، برنامه ما بر این است که اقتصاد ما دست مردم باشد و تأکید من بر این است که ما بتوانیم از بخش خصوصی حمایت کنیم. شما دیده‌اید که در سفرهای خارجی بنده تعداد 100 تا 200 نفر از صنعتگران، تولیدکننده‌ها و صاحبان صنایع، کارآفرینان حضور داشتند.

روحانی تأکید کرد: بنای دولت بر این است که کارآفرینان ملی را تقویت کند، کارآفرینان در کشور به دو چیز احتیاج دارند اگر می‌خواهند در رقابت‌های جهانی موفق باشند سرمایه و تکنولوژی نیاز دارند و بدون این دو این موفقیت امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه ما سرمایه‌های نیروی انسانی خوبی در کشور داریم افزود: جایگاه جغرافیایی و انرژی، معادن و قرار گرفتن ایران در کنار دریاهای آزاد هر یک سرمایه بزرگ ایران به شمار می‌رود و ما باید از این فرصت به خوبی استفاده کنیم.

رئیس‌جمهور ادامه داد: خوشبختانه یک اشتیاق عمومی در دنیا برای کار با ایران وجود دارد. ایرانی که تقریبا حدود 10 سال نتوانسته از تمام فرصت‌هایش به خوبی استفاده کند و امروز این فرصت‌ها برای فعالیت‌مان ایجاد شده است و این سازمان باید در شرایط نو وارد عمل شود.

روحانی خاطرنشان کرد: در برنامه هسته‌ای یک برنامه‌ای بود.ما همیشه برای اینکه بگوییم در این برنامه ما فعال هستیم ناچار بودیم که یکسری برنامه‌ها را ناقص و غیرناقص عرضه کنیم و بر صحنه بیاوریم، امروز برنامه هسته‌ای ما یک برنامه قانونی است و تمام دنیا هم آن را امضا کرده و قبول دارد و این برنامه هم کاملا مشخص است و برنامه‌های ما در فناوری‌های نو دیگر هم مشخص است.

وی افزود: ما یک زمانی می‌خواستیم یک قطعه کوچکی بخریم که این امکان برای ما فراهم نمی‌شد و ناچار بودیم یک سرمایه‌گذاری بزرگی انجام دهیم تا آن قطعه را بسازیم، در دنیا کشورهایی هستند که همه چیز می‌توانند بسازند اما بحث این است که آیا همه چیز بسازیم به صرف ما است؟ یا نه، چه چیزی باید بسازیم و چه چیزی باید بخریم، ما باید در ساخت آنچه که نیاز داریم توانمند شویم اما حتما باید بسازیم؟ که این اقدام نیازمند انجام محاسبات است که آیا ساختن برای ما به صرفه است یا خریدن آن.

رئیس قوه مجریه ادامه داد: مثلا در بخش کشاورزی آن چیزهایی که برای ما خیلی مهم و حیاتی بوده باید بسازیم و روی پای خود بایستیم اما همه چیز را باید خودمان تولید کنیم؟ یا اینکه در برخی امور تولید کنیم و بفروشیم یا اینکه در برخی امور دیگران تولید کنند و ما بخریم.

روحانی بیان کرد: دنیا امروز، دنیای تعامل و ایجاد نوعی تعادل است نه اینکه ما بگوییم همه چیز باید اینجا تولید شود. البته تولید می‌شود اما با 10 برابر قیمت. الان فضایی وجود دارد که می‌توانیم درست برنامه‌ریزی کنیم و آنچه که لازم داریم بخریم و آن چیزی که لازم نداریم بفروشیم و آنچه نیاز داریم تولید کنیم. شرایط ما با دیروز و گذشته کاملا متفاوت است.

رئیس قوه مجریه گفت: تعامل امروز ما با دنیا با 10 ساله و 20 سال پیش و حتی قبل انقلاب کاملا متفاوت است و این را صراحتا به دولت و کارآفرینان دنیا گفته‌ایم که ما می‌خواهیم مشترکا در یک موضوعی سرمایه‌گذاری کنیم، بسازیم و تولید کنیم و بخشی از بازار داخلی ما بازار مصرف آن کالا باشد و بخشی دیگر هم شامل بازار بیرون می‌شود که باید مشترکا تصاحب کنیم.

روحانی افزود: به آنها تأکید کرده‌ایم که فناوری‌ها را باید وارد کشور ما کنید، ما امروز توان بسیار زیادی برای جذب داریم الان کشور ما آماده جذب تکنولوژی است و وضعیت ما در بسیاری از فناوری‌ها خوب است و می‌توانیم فناوری‌های برتر را در آن زمینه‌ها جذب کنیم البته بخش خصوصی ما همچنان ضعیف است و باید تقویت شود.

وی خاطرنشان کرد: در این زمینه مشکلاتی هم داریم مثلا در مسئله فساد و رانت مشکل داریم لذا ما باید با فساد بجنگیم و مبارزه کنیم تا هنگامی که فساد در کشور ما وجود دارد پیشرفت دلخواه و واقعی هم ایجاد نخواهد شد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: وقتی که شما می‌خواهید یک قطعه یا دستگاه و چیز دیگری را تولید کنید بعد همزمان یک دستگاه فاسدی هم که نمی‌خواهم اسمش را ببرم و بگویم چگونه می‌تواند کالا را قاچاق وارد کند این شرایط مطمئنا نمی‌گذارد که شما رشد کنید.

روحانی گفت: باید جلوی این فساد گرفته شود. باید سیستم گمرکی ما شرایطش بهتر شود و بانک‌های ما باید احیا شود، شرایط بانک‌های ما شرایط خوبی نیست، در دنیای امروز هیچکس سرمایه نقد برای سرمایه‌گذاری ندارد بلکه از طریق بانک‌ها این فعالیت‌ها را انجام می‌دهد، بانک‌های ما باید کار بانکی را انجام دهند نه کار بنگاه‌داری.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: بانک‌های ما و سیستم قیمت ارز ما باید اصلاح شود و ما باید به سمت تک نرخی شدن قیمت ارز حرکت کنیم.باید پروژه های عمرانی نیمه‌تمام ما به بخش خصوصی واگذار شود.

روحانی افزود: در همین واگذاری‌ها هم با مشکلات متعددی مواجه هستیم و تا هرچه بخواهید دستگاه‌های نظارتی که نشسته‌اند و فقط ایراد می‌گیرند، هر کاری شما انجام دهید می‌گویند آن جایش کج بود، اصل دستگاه‌های نظارتی برای کشور لازم است اما به شرط اینکه در چارچوب قانون عمل کند و بگذارند کشور پیشرفت کند.

رئیس قوه مجریه خاطرنشان کرد: ما در بسیاری از امور باید خدمات را بخریم به طور مثال وقتی که ما یک دانش آموز را به مدرسه می‌فرستیم دولت مدرسه می‌سازد و معلم را استخدام می‌کند و سرما و گرمای آن مدرسه را تأمین می‌کند و کتاب درسی را هم چاپ می‌کند در حالیکه هدف نهایی ما این است که وقتی آن دانش آموز به کلاس درس می‌رود با سواد فارغ‌التحصیل شود.

روحانی ادامه داد: اگر ما توانستیم راهی پیدا کنیم که این جوان باسوادتر شود و در محیط بهتری قرار بگیرد و درس بخواند و پول کمتری دهیم این ضرر دارد؟ اگر بخواهیم همین خدمت را بخریم  و توانستیم پول کمتر دهیم و خدمت بهتر بگیریم و بخش های مردمی را فعال‌تر کنیم و رقابت درست هم به وجود بیاوریم این به نفع کشور نیست؟

وی تصریح کرد: در بخش بهداشت و درمان هم همینطور است که توفیقات بسیار خوبی در این دو سال و نیم داشتیم و آنجا هم باید ببینیم خدمت را بخریم بهتر است یا این راه فعلی را ادامه دهیم. همه این تحولات بر عهده این سازمان است و باید بنشیند و فکر کند که کدام راه بهتر است.

رئیس‌جمهور گفت: هدف نهایی ما در اقتصاد فاصله گرفتن قدم به قدم از نفت و ایجاد اقتصاد غیر رانتی و بدون فساد و واگذاری اقتصاد عمدتا به مردم و بخش خصوصی و در نهایت ایجاد رقابت بدون انحصار و تصرف بازارهای بیرون برای صادرات است.

وی تصریح کرد: در کنار این بخش‌ها باید مقررات را ساده کنیم و بروکراسی‌های پیچیده را رفع کنیم بنابراین همه باید تلاش کنیم تا شرایط را برای فعالیت اقتصادی در شرایط جدید را آماده کنیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: