برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۳۶۸
تاریخ انتشار: ۱۸ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۸:۵۱
5/2 میلیون زن سرپرست خانوار جویای کار هستند
روز گذشته مشاور وزیر صنعت از تشکیل صندوق کارآفرینی زنان در برنامه ششم توسعه خبرداد، تا یکی دیگر از وعده های دولت یازدهم این بار در ارتباط با اشتغال زنان رنگ واقعیت به خود بگیرد.
 ابتکار نوشت: روز گذشته مشاور وزیر صنعت از تشکیل صندوق کارآفرینی زنان در برنامه ششم توسعه خبرداد، تا یکی دیگر از وعده های دولت یازدهم این بار در ارتباط با اشتغال زنان رنگ واقعیت به خود بگیرد.

۶۴ درصد خروجی دانشگاه ها در سطح کشور را زنان تشکیل می دهند همچنین گزارش ها حاکی از آن است که نرخ بیکاری زنان زیر ۳۰ سال کشور ۳۹ درصد و نرخ بیکاری زنان ۱۵ تا ۲۴ سال نیز ۴۲.۸ درصد است.

علاوه بر آن تعداد بیکاران زن زیر ۳۰ سال کشور ۵۲۵ هزار نفر است که به عقیده کارشناسان بازار کار دست کم دو سوم از آنها را جوانان فارغ التحصیل دانشگاه‌ها تشکیل می دهند. این در حالی است که در کشوری مانند آلمان و بر اساس گزارش انستیتوی پژوهش های اقتصادی آلمان  (DIW)، سهم زنان شاغل در بازار کار این کشور از سال ۱۹۹۵ تاکنون ۱۰ درصد افزایش اما سهم مردان در بازار کار در همین مدت زمان افزایش یک درصدی را نشان می دهد.آمارهای ارائه شده درباره وضعیت اشتغال زنان در کشورمان با جمعیت جوان و سرشار از گنجینه های مهارتی و تخصصی آن، بسیار نگران کننده به نظر می رسد، کشوری که تعداد واردشدگان به تحصیلات دانشگاهی دختران و زنان آن بیشتر از مردان و با نسبت بیش از ۶۰ به ۴۰ درصد است.از طرفی یکی از شعارهای اصلی دولت یازدهم اهمیت دادن به مسئله ی حقوق زنان و پر رنگ تر شدن نقش آن ها در جامعه بوده است، امری که اگرچه دولت در تحقق آن به دلایل متعدد به طور کامل موفق نبوده است، اما گام های برداشته شده در این زمینه نشان از عزم دولت برای حل این مساله دارد.

 پیش از این حسن روحانی در همایش ملی زنان، نقش‌آفرینان عرصه اقتصاد و فرهنگ گفته بود: برخی فکر می‌کنند به محض این که زن از در خانه خارج شد عرش اخلاق و عفت عمومی به لرزه در آمده است، چرا این‌چنین می‌اندیشند؟ زنان خود پاسدار عفت جامعه هستند. امروز زنان ما در تمام صحنه‌ها با وقار، با کرامت، با شخصیت و با عفاف همانند مردان فعالیت می‌کنند. زنان باید دارای فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر باشند.

صندوق حمایت از توسعه کارآفرینی زنان تشکیل می شود

اما روز گذشته مشاور وزیر صنعت از تشکیل صندوق کارآفرینی زنان در برنامه ششم توسعه خبرداد تا اقدامات دولت یازدهم در این راستا رنگ عمل به خود بگیرد.سهیلا جلودار زاده در جمع خبرنگاران با اشاره به تدوین پیش نویس برنامه پنجم توسعه در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: در حوزه تخصصی صنعت، معدن و تجارت، معاونت‌های مختلف وزارتخانه پیشنهاداتی را برای اجرایی شدن نقش ۳۰ درصدی زنان در اقتصاد و به خصوص حوزه صنعت و معدن تهیه کرده و به تصویب رسانده اند، اکنون هم این پیش نویس برای سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و هیات دولت ارسال شده است.مشاور وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: از جمله پیشنهاداتی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای نقش آفرینی هرچه بیشتر زنان در حوزه صنعت و معدن پیشنهاد شده، ایجاد صندوق حمایت از توسعه کارآفرینی زنان است که با توسعه آن می توان دوران جدید اقتصاد ایران را به سمت بهبود پیش برده و اقتصاد را شکوفا کنند.

۲.۵ میلیون زن سرپرست خانوار جویای کار

وی تصریح کرد: با توجه به وجود ۲.۵ میلیون زن سرپرست خانوار جویای کار، نقش آفرینی صندوق حمایت از توسعه کارآفرینی زنان می تواند معضلات کشور را حل کند، این در شرایطی است که در ۳۷ سال اخیر، تلاش برای جامعه ایده آل اسلامی و نقش آفرینی زنان در آن بسیار صورت گرفته است اما باید تلاش شود که به نقطه مورد نظر برسیم، بنابراین بعد از برجام فرصت خوبی است که بتوان این نقش را در دوران جدید اقتصاد ایران مورد بازنگری قرار داد.

جلودار زاده خاطرنشان کرد: مسائل اقتصادی اکنون مانع از رسیدن به اهداف اقتصادی در نظر گرفته شده در سال ۱۴۰۴ شده است؛ همانطور که براساس آسیب شناسی صورت گرفته، زنان در اقتصاد نقش کمی داشته‌اند و متاسفانه نتوانسته اند، مسائل را آنطور که برای آنها متصور است، حل و فصل کنند، این درحالی است که در هیچ کجای قانون، منعی برای حضور و فعالیت زنان در عرصه اقتصاد، صنعت و تجارت دیده نشده است. وی اظهار داشت: یکی از دلایلی که تاکنون نتوانسته ایم به اهداف از پیش تعیین شده در افق ۱۴۰۴ دست یابیم، این است که زنان به اندازه کافی در اقتصاد ایران فعال نبوده اند در حالی که حضور زنان در اقتصاد منجر به افزایش درآمد سرانه و سطح رفاه خانوارها می شود.به گفته جلودارزاده، در دنیای امروز منعی برای اشتغال زنان در هر شغل و حرفه ای وجود ندارد، این در حالی است که در وزارت صنعت، معدن و تجارت ما برای رسیدن به سطح استاندارد حضور ۳۰ درصدی زنان در اقتصاد برنامه ریزی کرده ایم و تلاش های دو ساله دولت هم نشانگر این است که ما خواستار دستیابی به این هدف هستیم.

رونق صنعت گردشگری فرصتی برای بالا رفتن اشتغال زنان

آمارهایی که در گزارش جهانی درباره سهم زنان در صنعت گردشگری از سوی سازمان بین المللی کار انتشار یافته است، نشان می دهد که سهم زنان در اچ.سی.تی، بیش از 55 درصد است و در برخی از مناطق تا70 درصد زنان در مشاغل هتل ها، پذیرایی ها و توریسم مشارکت دارند.نتایج این بررسی نشان می دهد زنان در کشور چین 52.3 درصد در بخش پذیرایی‌ها، 70.4 درصد در بخش مهمانپذیری هتل ها و 33درصد در حمل و نقل حضور دارند.همچنین بر پایه همان گزارش، این نسبت در کشور هنگ کنگ در بخش پذیرایی هتل ها 59.3 درصد و در کشور کره جنوبی 70.9 درصد است.این اعداد، سهم بالای اشتغال زنان در بخش گردشگری را نشان می دهد آن هم در حالی که ما نیروی انسانی توانمند داریم، جاذبه گردشگری داریم اما بدون توجه به این فرصت ها، برنامه ریزی های اجتماعی و اقتصادی کشور سالهاست به این بخش بی توجه بوده است.تردیدی نیست، آماده سازی زیرساخت ها برای جذب گردشگر خود می تواند اشتغال وسیعی را در کشور ایجاد کند.هنوز در ایران زیرساخت های مناسب برای پذیرش گردشگر از هتل گرفته تا حمل و نقل مناسب و حتی سرویس های بهداشتی مناسب ایجاد نشده است.

 توسعه صنعت گردشگری نه تنها به لحاظ درآمدی برای ایران مطلوب است بلکه می‌توان با توجه به دیگر مزایای این صنعت در کشور تحولی بی همتا ایجاد کرد.آمارها نشان می دهد که به ازای هر 6 گردشگر خارجی، یک شغل در کشور ایجاد می شود. البته در این میان باید از حضور گردشگران خارجی در ایران به عنوان یک تبلیغ برای جذب گردشگران بیشتر استفاده کرد زیرا تجربه نشان داده وقتی گردشگری از ایران دیدن می کند، بعد از بازگشت به وطن، به خوبی به تفاوت تبلیغات منفی علیه ایران و واقعیت هایی که دیده، پی برده و به شیوه های مختلف، دیگران را برای سفر به ایران، ترغیب می کنند.در نهایت باید گفت اگرچه بین زنان و مردان تفاوت های بیولوژیکی و طبیعی وجود دارد اما از نظر شرع اسلام نیز این تفاوت ها مانع از حضور بانوان در مشاغل اجتماعی نمی شود، اگر چه تنگ نظری برخی ها باعث شده تا مقام زن را در حد خانه داری تقلیل دهند اما واقعیت این است که این نوع نگاه با واقعیت حضور زنان در اجتماع بسیار متفاوت و در تناقض است.حال باید دید بالاخره دولت یازدهم می تواند به وعده ی خود در خصوص نقش بیشتر زنان در اقتصاد و جامعه، جامه ی عمل بپوشاند؟
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: