برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۳۴۴
تاریخ انتشار: ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۵
پرسپولیس خوب بازی می کند استقلال امتیاز می گیرد
پرسپولیس و استقلال دو تیم پر طرفدار پایتخت هستند که می توانند نشاط و شادابی را به فوتبال ملی و مردم منتقل کنند با بررسی عوامل مختلف در این گزارش سعی شد چرایی حضور استقلال در صدر جدول را مورد بررسی قرار دهیم، که چگونه یک تیم با داشتن پارامتر های ضعیف تر از رقبا در صدر جدول است و نقش دستان پشت پرده در این ماجرا تا چه اندازه مشهود است.
 فردا: پرسپولیس و استقلال نه تنها دو دو تیم پرطرفدار پایتخت بلکه از تیم های  محبوب در سطح کشور به شمار می روند که به نوعی زنده بودن و جذابیت فوتبال کشور به میزان آمادگی این دو تیم، رتبه آن ها در جدول رده بندی ، شکل و کیفیت بازی و تعداد ستاره ها و نحوه برخورد آن ها با هواداران این دو تیم بر می گردد.
 
در این فصل استقلال از لحاظ نتیجه و پرسپولیس از لحاظ کیفیت بازی توانستند به طور نسبی  رضایت هواداران را تا حدودی بر آورده کنند ، اما با نگاه به جدول رده بندی و جایگاه صدر جدول استقلال و پنجمی پرسپولیس تا پایان هفته هجدم عوامل نسبی موفقیت تقریبی این دو تیم را نسبت به یکدیگر مقایسه می کنیم.
 
کادر فنی / تجربه مظلومی مقابل تفکر برانکو
 
برانکو با پشتوانه سابقه مربیگری تیم ملی کشورمان هدایت پرسپولیس را به عهده گرفت، بی شک دانش فنی او و علم روز از مظلومی بیشتر است اما مظلومی که همیشه در استقلال توانسته بود یک سیر متوسط رو به خوب داشته باشد این فصل هم با حفظ رویه از ابتدای فصل و همچنین با در اختیار داشتن بازیکنان خوب و چند ستاره توانست میانگین تقریبی دو امتیاز در هر بازی را برای خود ثبت کند و در  صدر جدول پیشتاز رقابت های لیگ باشد.
اما آنسوی میدان یعنی پرسپولیس که با جوانان گم نام و میانگین سنی پایین پا به عرصه رقابت گذاشت و مدیریت و دانش برانکو توانست به یک تیم یک دست تبدیل شود و با ارائه یک بازی تماشاگر پسند رفته رفته از انتهای جدول جدا و به مدعیان بالا نشین نزدیک شد.
 
ستاره ها / جوانان گم نام تا ملی پوشان با تجربه
 
بی شک در مقایسه بازیکنان استقلال نسبت به پرسپولیس کفه ترازو، به نفع استقلال سنگینی می کند، امید ابراهیمی، خسرو حیدری ، سید مهدی رحمتی ، روزبه چشمی و حنیف عمران زاده می توانند برای هر تیم یک نقطه قابل اتکا باشند چه برسد که زمانی تمام این ستاره ها در کنار هم جمع شوند البته نباید از این نکته غافل شد که وجود ستاره کار را برای تیم مدیریت و کنترل حاشیه ها سخت می کند.
 
اما در آن سوی میدان پرسپولیس با میانگین سنی پایین تر از استقلال پا به میدان گذاشت و کسانی که در این فصل در پرسپولیس چهره شدند رفته رفته و تا حدودی بر حسب شکل بازی و کار کادرفنی پرسپولیس بود، برانکو در مصاحبه هایش اعلام کرده است که بازیکنان با تجربه پرسپولیس در رده سنی بیست وپنج و بیست و شش سال هستند و سایر بازیکنان از آن ها جوانترند و پرسپولیس برای تبدیل به یک تیم ایده آل نیاز به زمان و تجربه دارد.
 
مدیریت / افشارزاده پار وقت، طاهری تمام وقت
 
افشار زاده یک سر دارد و هزار سودا ، در کنار مدیر عاملی استقلال پست دیگری به نام مدیر کل حوزه وزارتی وزارت ورزش را دارد که همین سمت کمتر به او اجازه می دهد تا زمان خود را در اختیار باشگاه قرار دهد و روی کار تمرکز داشته باشد اما در آن سوی میدان طاهری از زمان حضور در باشگاه با یک تلاش و کار مضاعف زمان زیادی را مشغول انجام هماهنگی های مورد نیاز باشگاه و برطرف کردن مشکلات تیم است که از این سو می توان گفت پرسپولیس برتری محسوسی نسبت به استقلال دارد.
 
بودجه  / وزارت ورزش چه قدر برای سرخ آبی ها هزینه کرد؟
 
اما آخرین بحثی که می توان به مقایسه آن پرداخت بودجه ای است که وزارت ورزش در اختیار باشگاه قرار داد که رقم آن برای پرسپولیس حدود سی میلیارد و برای استقلال حدود بیست میلیارد است که با توجه به هزینه های پرسپولیس برای جذب بازیکنان جوان و گمنام باید دید باشگاه چه برنامه ای برای مدیریت این هزینه ها دارد.
 
همان طور که در مقایسه های عوامل بالا مشخص است پرسپولیس از لحاظ فنی و مدیریت و دیگر حواشی مورد نیاز نسبت به استقلال از وضعیت بهتری برخورد دارد است اما مسئله قابل توجه این است که جایگاه استقلال از پرسپولیس بهتر است و این به مسائل پشت پرده ای بر می گردد که استقلال را در صدر جدول نگه داشته است.
 
حضور عوامل و افرادی که اجازه نمی دهند پرسپولیس با قدرت بیشتری در لیگ به کار ادامه دهد و همچنین دستان پشت پرده ای که جلوی خیلی از اتفاقات را در استقلال می گیرند.
 
دستان پشت پرده ای که از بروز خیلی از اتفاقات در تیم پر ستاره استقلال جلو گیری می کنند و در خیلی از ماجراها و اتفاقات بیرونی این باشگاه نقش دارد دلیل حضور موفق و جایگاه بهتر استقلال در لیگ برتر است. 
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: