برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۳۰۰
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
کره شمالی به نهادهای سازمان ملل اطلاع داده است که قصد دارد اوایل هفته آینده یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد.
تسنیم: به نقل از رویترز، تصمیم کره شمالی برای ارسال یک ماهواره به فضا در شرایطی است که این اقدام می تواند نشانگر پیشرفت برنامه فناوری موشک دوربرد این کشور باشد. کره شمالی 6 ژانویه نیز چهارمین آزمایش هسته ای خود را انجام داده است.

اخبار مربوط به پرتاب ماهواره کره شمالی طی روزهای آینده موجب شده تا آمریکا خواستار اعمال تحریم‌های شدیدتر شورای امنیت شود. آمریکا پیش از این نیز خواستار اعمال تحریم‌های شدید علیه کره شمالی به خاطر آزمایش هسته‌ای اوایل ژانویه شده بود.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: سازمان ملل باید پیامی قاطع را برای کره شمالی ارسال کند.

کره شمالی اعلام کرده است که توسعه برنامه موشکی و ارسال ماهواره به فضا حق حاکمیتی این کشور است و این برنامه ها را ادامه خواهد داد.

سخنگوی سازمان بین المللی دریانوردی که نهادی زیر نظر سازمان ملل است، تاکید کرد: اطلاعاتی از کره شمالی درباره پرتاب یک ماهواره به مدار زمین طی روزهای 8 تا 25 فوریه دریافت کرده ایم.

اتحادیه بین المللی ارتباطات دیگر نهاد سازمان ملل نیز به رویترز گفته است که کره شمالی به این سازمان اطلاع داده است که قصد دارد یک ماهواره را در مدار زمین قرار دهد.

دانیل راسل دستیار وزیر خارجه آمریکا در این باره تاکید کرد: این اقدام کره شمالی تحریم های شدیدتر شورای امنیت سازمان ملل را توجیه خواهد کرد.

کاخ سفید نیز اعلام کرد: هرگونه پرتاب ماهواره از سوی کره شمالی، اقدامی بی ثبات کننده و تحریک آمیز تلقی خواهد شد.

راسل تصریح کرد: استفاده از فناوری بالستیک، نقض آشکار تعهدات بین المللی کره شمالی خواهد بود.

وی افزود: این مساله لزوم افزایش هزینه برای رهبران کره شمالی را از طریق اعمال تحریمهای شدیدتر نشان می دهد. مذاکرات به طور فعالانه ای در سازمان ملل ادامه دارد و آمریکا و چین دیدگاه مشترکی در این زمینه دارند که کره شمالی باید با تبعات رفتارهای تهدید آمیز خود روبرو شود. دیپلمات های ما مذاکرات گسترده‌ای را در نیویورک ادامه می دهند تا تحریم‌ها علیه کره شمالی را تشدید کرده و به نقض تعهدات این کشور به طور مناسب پاسخ دهند.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید نیز گفت: من مطمئنم که جامعه بین المللی این اقدام کره شمالی را یک گام غیر مسئولانه و تحریک آمیز تلقی خواهد کرد که در تناقض با تعهدات بین المللی این کشور است.

کره شمالی به خاطر برنامه‌های موشکی و هسته‌ای با تحریم های اقتصادی و سیاسی شورای امنیت سازمان ملل مواجه شده است.کره شمالی در آوریل 2003 میلادی از پیمان منع گسترش تسلیحات هسته‌ای خارج شد و اقدام به توسعه ذخایر هسته‌ای خود نموده است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: