برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۲۱۱
تاریخ انتشار: ۱۱ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۳
اصول و منطق اقتضا می کند که از دو ماه مانده به زمان پایان ریاست فدراسیون، وزارت ورزش مقدمات کار و شرایط را برای برگزاری انتخابات آماده کند، بررسی صلاحیت داوطلبین و در نهایت برگزاری انتخابات از جمله کارهایی بود که مجموعه ورزش و فدراسیون فوتبال پیرامون این موضوع باید انجام می دادند.
فردا: 4 سال ریاست علی کفاشیان بر فدراسیون فوتبال کمتر از یک ماه دیگر به پایان می رسد و در شرایطی که قرار بود انتخابات فدراسیون فوتبال در اسفند ماه برگزار شود، به واسطه برگزاری انتخابات مجالس شورای اسلامی و خبرگان، به سال آینده موکول شد. این در شرایطی است که با توجه به برگزاری رقابت های المپیک در سال آینده، هنوز مشخص نیست که انتخابات فدراسیون فوتبال پیش از برگزاری این رقابت ها انجام می شود یا خیر. حال سوال اینجاست که فدراسیون فوتبال پس از پایان دوران 8 ساله کفاشیان، چگونه اداره خواهد شد. سوالی که خبرنگار «فردا» در گفتگو با امیر رضا واعظ آشتیانی، قائم مقام اسبق سازمان تربیت بدنی پرسید. متن این گفتگو را در ادامه بخوانید.  
 
- فردااسفند ماه سال جاری پایان زمان ریاست کفاشیان بر فدراسیون فوتبال است بعد از این زمان و تا برگزاری انتخابات، فدراسیون به چه صورت اداره شده و چه اتفاقی برای فدراسیون فوتبال می‌افتد؟  
اصول و منطق اقتضا می کند که از دو ماه مانده به زمان پایان ریاست فدراسیون، وزارت ورزش مقدمات کار و شرایط را برای برگزاری انتخابات آماده کند، بررسی صلاحیت داوطلبین و در نهایت برگزاری انتخابات از جمله کارهایی بود که مجموعه ورزش و فدراسیون فوتبال پیرامون این موضوع باید انجام می دادند.  
 
- فردااز نظر شما در شرایط فعلی فدراسیون باید با سرپرست اداره شود؟  
چون شخص سرپرست در انتخابات ذی نفع است این مسئله دور از عدالت و انصاف است که یک نفر به عنوان سرپرست بیاید و شرایط و بستر سازی های لازم را برای انتخابات انجام دهد و در نهایت خودش بر کرسی ریاست فدراسیون بنشیند. در گذشته روسای سازمان تربیت بدنی سرپرست سه یا شش ماهه انتخاب می کردند و همان سرپرست کاندیدای اصلی انتخابات بود و رای می آورد.
 
- فرداآیا هم زمانی انتخابات فدراسیون فوتبال و انتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری موجب این تعویق شد؟  
انتخابات مجلس و انتخابات خبرگان بهانه ای شد که فدراسیون بتواند انتخاباتش را به تعویق بیاندازد، فقط نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد این است سرپرستی که انتخاب می شود با اساسنامه فدراسیون فوتبال مغایرت نداشته باشد.
 
-فردا با توجه به شروع مسابقات المپیک در سال جدید امکان برگزاری انتخابات در سه ماهه اول سال جدید وجود دارد؟  
انتخابات ربطی به مسابقات و برنامه های دیگر ندارد و طی برنامه و مقررات باید برگزار شود و اینکه از هر موضوعی برای تعویق انتخابات فدراسیون فوتبال استفاده شود مسئله درستی نیست، برای برگزاری انتخابات موفق نیاز به یک برنامه ریزی دو یا سه ماهه است که طبق برنامه باید انجام شود.  
 
-فردا مهمترین ویژگی های فردی که به عنوان سرپرست در این مدت اداره فدراسیون را به عهده می گیرد، چیست؟  
در درجه اول سرپرست باید با اساسنامه فدراسیون همسو باشد ، و نباید فردی باشد که در انتخابات ذی نفع است به عنوان سرپرست انتخاب شود تا بتوانیم یک انتخابات دموکراتیک برای کرسی ریاست فوتبال برگزار کنیم، اما من یک توصیه به دوستان وزارت ورزش دارم که خارج از اساسنامه فدراسیون فوتبال کاری انجام ندهند که فیفا ورود کند ، که در صورت ورود فیفا ممکن است محرومیت چند ساله گذشته دوباره تکرار شود. وزارت ورزش نباید مهندسی انتخابات را در پس پرده فراموش کند ، همان طور که مدیران صاحب سبک و سیاق در کشور های بزرگ و صاحب نام ورزش به دلیل تعاملات بین المللی برای روی کار آمدن افراد با توانایی و صلاحیت بیشتر نگاهی به مهندسی انتخابات هم دارند و نباید بگذارند اتفاقات دوره قبل تکرار شود!  
 
- فردادر دوره قبلی چه اتفاقی افتاد؟  
وزارت ورزش وقتی نتوانست در خفا موفق عمل کند و تیم آقای کفاشیان موفق شد پیروز انتخابات شود. وزارت ورزش باید در این دوره به درستی انتخابات را مهندسی کند و البته این کار حق شان است که فردی شایسته را روی کار بیاورد که از حمایت بالا دستی ها هم برخورد دار باشد ، مدیر مقتدر بدون حمایت بالا دستی ها نمی تواند موفق عمل کند و نتیجه بگیرد! نکته دیگر اینکه مدیران نباید از حضور افراد قوی در کنار خود بترسند هر چند این روز ها افراد ترجیح می دهند با نیرو های ضعیف و بی تجربه کار کنند. و باید این موضوع را در نظر داشت فردی که برای فدراسیون انتخاب می شود باید بتواند خارج از باند و باند بازی با اتفاقات زشتی که در مجموعه فوتبال وجود دارد برخورد کند.  
 
- فرداچرا در مورد حواشی پیش آمده بین ایران و عربستان نسبت به سیاست فدراسیون فوتبال منتقد بودید؟  
نه تنها من بلکه برخی از مدیران عامل تیم های لیگ برتر و مقامات دیپلمات از جمله آقای آصفی نسبت به موضع گیری فدراسیون انتقاد داشتند، عربستان پیشتاز این اتفاق بود و آنها سیاست را وارد ورزش کردند، موضوع باید به فیفا منعکس شود مشخص است ای اف سی که با پول های هنگفت عرب ها اداره می شود رایی علیه شان صادر نمی کند ، ما باید موضوع را به فیفا ببریم و آن ها را توجیه کنیم که عربستان سیاست را در ورزش دخیل کرده است.سال گذشته فوتبال کویت تعلیق شد ما باید نسبت به این موضوع آگاهانه عمل کنیم، اینکه می گویند اجازه ندادیم فیلم حمله مردم خشمگین که به سفارت عربستان پخش شود موضوع جالبی نیست که بخواهیم از این کار دفاع کنیم، زمانی که ما فیلم حمله های هوایی عربستان به مردم بی گناه یمن را داریم چرا باید نگران باشیم، خوب است بدانید زمانی که ریس کمیته انضباطی عربستان به دولت مردان این کشور اخطار می دهد و از آنها به خاطر ورود سیاست به ورزش به شدت انتقاد می کند ما نباید تا این حد دست به عصا حرکت کنیم. عربستان تخطی کرده است و این یک موضوع برد برای ماست ولی جدیدا یاد گرفته ایم همه چیز را به حالت برد برد در بیاوریم و این یعنی زمانی که منافع ما با عربستان مشترک است ، عربستان سیاست را در ورزش خرس کرده است. این موضوع کاملا سیاسی است و ای اف سی قطعا نگاه جانب دارانه نسبت به این مسئله خواهد داشت.  
 
- فرداتوقع از فدراسیون فوتبال در این شرایط چیست؟  
انتظار می رود فدراسیون به افراد بی تجربه زیاد بها ندهد افرادی مثل دیپلمات ها و سایرین می توانند با انتقال تجربه موضوع عربستان را به صورت دیپلماسی حل کنند ، امروزه ورزش در دنیا اقتصاد فرهنگ مسائل اجتماعی و ... است ، نتیجه این مذاکرات باید به نفع منافع جمهوری اسلامی و اثبات حقانیت آن باشد.  
 
-فردا و حرف پایانی؟  
در این دیپلماسی سیاسی ورزشی نقش وزارت ورزش را نباید فراموش کرد ، وزارت ورزش که متولی همه فدراسیون هاست، اگر در این دوره از مذاکرات به مشکل بخوریم قطعا وزارت ورزش از جانب دولت باید پاسخگو باشد به دلیل اینکه این روزها دبیر فدراسیون با ادبیات مختلف و پرخاش گرایانه به منتقدین حمله می کند.  
 
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: