برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۱۲۸
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۰۹:۲۶
پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی گفت: اینکه دشمنان بخواهند برای ضربه زدن به یک کشور از محصولات تراریخته به عنوان یک سلاح استفاده کرده و آنها را عقیم کنند، از لحاظ علمی ممکن نیست و انتشار نامه ۱۶ سال پیش ظریف در این باره جرم است.
خبرگزاری تسنیم: بهزاد قره‌‌یاضی در واکنش به احتمال ایجاد اختلالات ژنتیکی ناشی از مصرف محصولات تراریخته( دستکاری ژنتیکی شده) کشاورزی اظهار کرد: اینکه دشمنان بخواهند برای ضربه زدن به یک کشور از محصولات تراریخته به عنوان یک سلاح استفاده کرده و آنها را عقیم کنند، از لحاظ علمی امکان آن وجود ندارد.
 
وی اضافه کرد: طرح و ادعای چنین مطالبی ناشی از بی اخلاقی فناوری هراسان است.
 
رئیس پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به نامه 16 سال پیش آقای ظریف خطاب به دفتر رئیس جمهور وقت در این ارتباط،  ادامه داد: «آقای ظریف شخصیت برجسته دیپلمات کشور است که به حق باید ایشان را قهرمان ملی نامید، اما اینکه کسی بیاید نامه مربوط به 16 سال قبل را به صورت ناجوان مردانه بیرون بکشد و بدون اجازه از وی منتشر کند، قطعا کاری مجرمانه است.»
 
وی مدعی شد: این کار با سوء نیت و برای سوء استفاده از محبوبیت آقای ظریف و تخریب ایشان صورت گرفته است.
 
قره‌ یاضی همچنین ادعا کرد: البته مردم بدانند که این نامه کار آقای ظریف نبوده است و ما ایشان را همچنان به عنوان سردار دیپلماتیک کشور و قهرمان ملی کشور می‌پذیریم و قبول داریم.
 
وی در توضیح بیشتر در ارتباط با دلایل و ماجرای نگارش این نامه  توسط آقای ظریف درباره محصولات کشاورزی تراریخته (دست کاری ژنتیکی شده)، افزود:  16 سال پیش آقایی از وزارت امور خارجه وقت، در اثر بی اطلاعی و  با حضور در نشستی درباره ایمنی زیستی، بدون مشورت با سایراعضای گروه اعزام شده به این نشست، اقدام به تهیه پیش نویسی می‌کند و بنا بر اعتمادی که آقای ظریف به مدیر زیر دست خود داشت این نامه را امضا و ( به دفتر ریاست جمهوری) ارسال می‌کند.
 
این مقام مسئول گفت: در آن موقع، همه دستگاه‌ها به اتفاق، به این نامه اعتراض می‌کنند و آقای ظریف نیز با سعه صدر و بزرگواری خود متوجه می‌شود که فردی که نامه را تهیه کرده، شیطنت کرده است و وی را عزل می‌کند.
 
درنده خویی از محصولات کشاورزی تراریخته منتقل نمی‌شود
 
وی مدعی شده است: این فرد در ادامه برای کشور ماجرا آفرینی‌های دیگری هم می‌کند و به نظر من او  و جریان فکری وی بعد از 16 سال، این نامه را بیرون کشیده اند تا دوباره در جنازه فناوری هراسی  روح دوباره‌ای بدمند.
 
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی گفت: این جریان فکری فناوری هراس، به دنبال سوء استفاده از محبوبیت آقای ظریف است.
 
 وی افزود: حرف هایی که در نامه یاد شده؛ بیان شده است امکان بروز ندارد و نمی توان صفاتی را مانند درنده خویی از طریق محصولات تراریخته به افراد منتقل کرد و طرح این موارد جک، افسانه، ناراحت کننده و عوام فریبی است.
 
 16 سال قبل محمدجواد ظریف نامه‌ای به ابطحی رئیس وقت دفتر ریاست جمهوری می نویسد و در این نامه هشدارهایی در ارتباط با مصرف محصولات تراریخته (دستکاری ژنتیکی شده) می‌دهد که در بخشی از این نامه آمده است:
 
«محصولات ترانس‌ژنتیک به‌صورت معمول مورد بهره برداری قرار بگیرند این امکان وجود خواهد داشت که حتی بصورت سلاح مورد بهره برداری قرار گرفته و یا با استفاده از ژنهای خاصی حالات جسمی، روانی انسان‌ها را تغییر داده و محیط زیست را به نابودی بکشانند.
 
فرضاً با نصب ژن عقیمی بر روی گندم، تولیدکنندگان آن قادرند نسلی از یک کشور را عقیم ساخته یا با پیوند ژنتیک ژنهای مولد اخلاق پست نظیر درنده‌خویی کوسه‌ها یا صفات رذیله خوکها بر محصولات کشاورزی می‌توانند آن را به گروهی از انسان‌های کشور هدف خود منتقل سازند.»
 
این موضوع بعد از گذشت این مدت، کماکان در میان کارشناسان مورد بحث است و نظرات متفاوتی درباره حقیقت محصولات تراریخته مطرح می‌شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: