برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۲۰۹۳
تاریخ انتشار: ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۷
رئیس جمهور افغانستان قول داده است که گروه داعش را که شاخه محلی آن با نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان طالبان درگیر شده است "دفن" کند.
رئیس جمهور افغانستان قول داده است که گروه داعش را که شاخه محلی آن با نیروهای دولتی و شبه‌نظامیان طالبان درگیر شده است "دفن" کند.

اشرف غنی در مصاحبه با بی بی سی گفت که داعش "یک پدیده افغان نیست" و جنایات آن باعث "رویگردانی" مردم از این گروه شده.

او گفت:‌ "افغانها حالا با انگیزه انتقام جویی می جنگند. اینها (داعش) اشتباه کرده‌اند با این ملت طرف شده‌اند."

غنی همچنین خواستار اقدامات علیه داعش در سطح منطقه‌ای و بین‌المللی شد.

او که در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس شرکت کرده بود، گفت: "نمی‌توان انکار کرد که ما اکنون با خطرات قابل توجهی روبه‌رو هستیم... مقدار زیادی از دیپلماسی من با هدف ایجاد اجماع منطقه‌ای انجام شده و منطقه‌ای که وارث خصومتهای قبلی و رفتارهای کوته بینانه است نیازمند تلاش و تمرکز خواهد بود."

وزارت خارجه آمریکا هفته پیش گفت که شاخه افغان داعش را یک سازمان تروریستی تعریف کرده است.

به گفته وزارت خارجه آمریکا این گروه در ژانویه سال گذشته تشکیل شد و متشکل از اعضای سابق طالبان پاکستان و طالبان افغانستان است.

وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون هم روز ۲۱ ژانویه تایید کرد که به فرماندهان خود در افغانستان برای عملیات نظامی علیه داعش مجوز داده است.

غنی در اظهار نظر دیگری اخطار داد که اگر گفت‌وگوهای صلح با طالبان شروع نشود نبردها تا ماه آوریل شدت خواهد گرفت و تبعات آن در سراسر منطقه حس خواهد شد.

او گفت: "زمان با ما یار نیست. همه ما می فهمیم که فوریه و مارس حیاتی هستند."

پیشتر در روز یکشنبه گزارش شد که طالبان برای اولین بار شرایط تازه‌ای را برای آغاز گفت‌وگوهای صلح با دولت افغانستان اعلام کرده.

رئیس جمهور افغانستان گفت که ناظران باید درک کنند که جنگ در کشورش "فقط یکی از اجزای" جنگ گسترده تری است که همچنین پاکستان را در بر می گیرد.

او گفت:‌ "مشکلات... به هم مرتبط است و نمی توان با استفاده از زور فقط در یک کشور آنها را حل کرد."

او گفت که پاکستان باید علیه گروه‌هایی از طالبان که با گفت‌وگوها موافق نیستند وارد عمل شود.

غنی در پاسخ به این سوال که چه پیامی برای مهاجران افغان به اروپا دارد گفت: "چیزی که به آنها می گویم این است که در اروپا آینده‌ای ندارید. اروپا درحال بستن مرزهایش است."
منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: