برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۵ دی ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۶
همچنین مسائلی از جمله استفاده از گل طبیعی و فرهنگ نادرستی که به عنوان شادی استفاده می شود و آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد می‌کند مانند بوق زدن‌های مکرر در سطح خیابان و ایجاد ترافیک برداشته می‌شود.
خبرایرانی: موضوع کاهش آمار ازدواج یکی از چالش های جدی است که مسئولان محترم کشور با آن درگیرند و به هر دری می زنند تا بلکه بتوانند این جوانان سر به هوای از ازدواج گریزانی را که اصلا معلوم نیست چرا تن به ازدواج نمی دهند، به هر قیمتی شده به خانه بخت بفرستند، البته اگر خانه اش پیدا شود. چندی پیش یکی از همین درهایی که مسئولان خودشان را به آن زدند، با عنوان «ازدواج سبز» اعلام شد تا با درنظر گرفتن ابعاد اشتباهی ببخشید اجتماعی و محیط زیستی رنگ و بویی به ازدواج بی رنگ و بوی جوانان ببخشد.

چه می کنه این ازدواج سبز؟
چندی قبل معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از اجرای طرح ازدواج سبز با هدف اصلاح الگوهای اجتماعی و محیط زیستی خبر داد. محمدرضا رستمی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در این طرح قصد داریم شاخص‌های محیط زیستی و ازدواج را به عنوان دو امر اجتماعی و محیط زیستی ترکیب کنیم و الگوی جدید با عنوان ازدواج سبز را برای جوانان ارائه کنیم. در این الگو مواردی را که می تواند کمک کننده محیط زیست باشد، به عنوان ملاک و معیار قرار دادیم. وی ادامه داد: در این شاخص‌ها موضوعاتی مانند مصرف آب در عروسی‌ها و دیگر مراسم‌ مرتبط با ازدواج مدیریت می شود.

همچنین مسائلی از جمله استفاده از گل طبیعی و فرهنگ نادرستی که به عنوان شادی استفاده می شود و آلودگی‌های زیست محیطی ایجاد می‌کند مانند بوق زدن‌های مکرر در سطح خیابان و ایجاد ترافیک برداشته می‌شود». در پی اظهارات دلسوزانه مسئولان، عده ای از جوانان که اصلا نه درد کاهش ازدواج را درک کرده بودند و نه پاسخ قانع کننده ای برای ازدواج نکردنشان داشتند، بیانیه ای برای قدردانی از دلسوزی مسئولان از خودشان صادر کرده اند که آن را با هم می خوانیم، شما هم اگر این بیانیه را برای هفت نفر بفرستید، هنوز به نفر هفتم نرسیده خبر خوش می رسد که نوبت وام ازدواج تان شده است و چشم های ما کور شود اگر دروغ بگوییم.

بیانیه را بخوانیم که از هر چیزی در این زمینه مهم تر است: «ما جمعی از جوانان که سال ها در انتظار راهنمایی و ارشاد بزرگان برای انتخاب رنگ مناسب برای ازدواج خود بودیم و سال ها در کوره راه هایی به سر بردیم که با شعارهای مختلفی همچون: «بی رنگی»، «دورنگی»، «رنگی نشوید»، «بالاتر از سیاهی رنگی نیست»، «رنگت را بگو، نام همسرت را می گوییم»، «دنیای رنگی رنگی، زن نگیری بدرنگی» و دیگر قبیحات ما را با جذابیت های کاذب در پی خود می کشید، بدین وسیله حمایت خود را از انتخاب «رنگ سبز» به عنوان رنگ پیوندهای مبارک فعلی و آتی خود اعلام می کنیم و تمام جوانان عزب را به این الگوی مبارک دعوت می کنیم و خودمان نیز با لباس هایی سبز پای سفره ای سبز با دختری چشم سبز با دسته گلی از گل های مصنوعی سبز به امید یافتن خانه بختی سبز می نشینیم و از امروز است که تمام دنیا را سبز می بینیم. خدا را شاکریم که شما را سر راه ما سبز کرد و آن چهره سبزه شما ما را با دنیای ازدواج سبز آشنا کرد. ما آن قدر منتظر دریافت رهنمودی برای رفع مشکل ازدواجمان بودیم که زیرپایمان علف های متنوعی سبز شده است، که همه آن ها را با احترامات فائقه به محیط زیست تقدیم می کنیم. اکنون با انتخاب مسیری سبز با وارد شدن به مشاغل سبز که پیش از این از سوی عده ای مسئولان سبزاندیش مطرح شده بود، به اسکناس های سبزی می اندیشیم که ما را از این بی رنگ و بویی در می آورد و ما هم سری در میان رنگ ها در می آوریم. در همین راستا هرگونه ازدواج با رنگ های دیگر را مذموم دانسته و آن ها را به شدت تقبیح، تکذیب و دیگر امور باب تفعیل می کنیم و تا جایی که نفسمان بالا می آید فریاد می زنیم: «ازدواج جوانان سرسبز باید گردد.» در پایان لازم به توضیح است قصد ما فقط رساندن حرف جوانان از این تریبون بود.

عیب طرح چو گفتی هنرش نیز بگو
بیان یک نکته بسیار مهم در کنار تمام شوخی هایی که امروز با موضوع «ازدواج سبز» داشتیم، بسیار ضروری است. عبور کردن از کنار ویژگی ها و نکات مثبت این طرح بی انصافی است. در شرایطی که جامعه ما با معضلات بسیار جدی در زمینه محیط زیست و رفتارهای اجتماعی روبه روست، اصل توجه مسئولان به این مسائل و تلاش کردن برای ارائه طرح های کاربردی برای رفع آن ها قابل ستایش است، به ویژه وقتی احساس می کنیم بسیاری از مشکلات اجتماعی از تیررس توجه مسئولان و متولیان امر پوشیده می ماند. در بحران کم آبی و در آشفتگی رفتارهای نامناسب اجتماعی مثل برگزاری پرخرج و همراه با اسراف مراسم عروسی (همچون مصرف آب، استفاده بی رویه از گل های طبیعی) و سر و صداهای زیاد امید می رود چنین طرحی تلنگری برای رفع این آسیب ها باشد؛ اما آن چه باعث شد این موضوع را دستمایه شوخی خود قرار دهیم و همچنین برخی کارشناسان نیز نسبت به ازدواج سبز واکنش های منتقدانه ای داشته باشند؛ وجود اصل مشکل ازدواج جوانان است که به دلایل جدی اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی همچنان به قوت خود باقی است. در شرایطی که جوانان نمی توانند ازدواج کنند، فرصتی برای انتخاب رنگ ازدواجشان باقی نمی ماند.

رنگ ازدواجتان را خودتان تعیین کنید!
برای پی بردن به ابعاد بحث ازدواج سبز، گفت و گویی را با مهندس بخت آزما، کارشناس رنگ یاب مسائل اجتماعی انجام داده ایم:

جناب مهندس! هدف ازدواج با رنگ خاص چیست؟
بنده خودم آدم هفت خط پوزش می خواهم، هفت رنگی هستم که با انواع ازدواج های رنگی زندگی را تجربه کرده ام، امروز با قاطعیت به جوانان عرض می کنم هیچ طرحی جز ازدواج های رنگی جوابگوی انواع نیازهای آن ها نیست.

مهندس جان من هدف را پرسیدم؟
شما جوانید عزیز دل برادر! رنگ ها را خوب نمی شناسید. اصلا شما نگاه کنید همه چیز را رنگ ها مشخص می کنند. این که شما از ورزش سردر می آورید یا نه را رنگ آبی و قرمز مشخص می کند. سلامتی شما را رنگ صورتتان مشخص می کند. زرنگی شما را رنگی که به گنجشک ها می زنید و به جای قناری راهی بازار می کنید، تعیین می کند. اصلا زندگی یعنی رنگ...

شما در شرکتتان چه خدماتی ارائه می کنید؟
ما بعد از ثبت نام متقاضیان و دریافت مقادیری اسکناس سبز، تست رنگ شناسی از آن ها می گیریم اگر نمره قبولی گرفتند با انواع ازدواج های رنگی آشنایشان می کنیم و البته مشاوران رنگ زده زیادی هم داریم که توصیه ها و راهنمایی های لازم را برای انتخاب درست به آن ها می کنند؛ برای مثال افراد حساس به انتخاب ازدواج نارنجی ترغیب می شوند که شاخصه آن استفاده از لامپ های نارنجی در مراسم عقدکنان و گل ریزه های نارنجی در اطراف آینه وشمعدانی است.

ازدواج آبی آسمانی برای عروس و دامادهایی است که دوست دارند زندگی رویایی را تجربه کنند.

در این نوع ازدواج رنگ لباس عروس به جای سفید آبی بسیار کم رنگ است و پیراهن داماد از رنگ آبی پررنگ انتخاب می شود تا پیوند هر چه محکم تر آن ها را نشان بدهد. رنگ هایی مثل بژ، نقره ای، خردلی برای ازدواج هایی است که در فصل زمستان انجام می شود ولی اگر جوانانی بخواهند فصل تابستان را برای ازدواج خود انتخاب کنند، می توانند رنگ های بنفش، سرخابی، شکلاتی و امثال آن را انتخاب کنند. رنگ صورتی هم برای دختر و پسرهای یکی یکدانه است که معمولا مادرشان رنگ ازدواجشان را انتخاب می کنند.

رنگ سبز در منوی شما نیست؟
طیف بسیار گسترده ای از رنگ سبز را تدارک دیده ایم. سبز پررنگ در ازدواج هایی کاربرد دارد که میزبانان از قوت مالی بالایی برخوردارند و سبیل مهمان ها را برای دریافت شاباش چرب می کنند، می دانید که این کار تأثیر زیادی در پاشیده شدن اسکناس های رنگی به ویژه سبز از سوی مهمانان بر سر عروس و داماد دارد. ازدواج سبز کمرنگ با مصرف حداقلی آب همراه است که در این مراسم از مهمانان خواسته می شود به جای نوشیدن آب آن را روی سبزه های وسط باغ بریزند و این کار را به عروس و داماد هدیه کنند. رنگ سبز راه راه هم ویژه جوانانی است که برای صرفه جویی اقتصادی مراسم خود را در یک شب برگزار کنند.

پس مشوق های لازم برای ترغیب جوانان به ازدواج چیست؟
شما نقش کلیدی رنگ ها را نمی شناسید. روحیه زلال و حساس جوانان که به رنگ ها واکنش نشان می دهد، بر اساس فطرتی پاک به سمت یکی از این ازدواج های رنگی کشیده می شود.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: