برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۳۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ دی ۱۳۹۴ - ۲۱:۳۴
وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای با محکوم کردن «حمله به سفارت عربستان سعودی و کنسولگری آن در ایران»، بر حمایت دوحه از پادشاهی سعودی در برابر همه تهدیدات تاکید کرد.
وزارت خارجه قطر علیه اعتراضات معترضان به اعدام آیت‌الله النمر در مقابل سفارت عربستان سعودی در تهران و کنسولگری ریاض در مشهد موضع گرفت.

اعدام آیت‌الله النمر توسط عربستان سعودی سبب شد تا مقامات کشورهای مختلف اسلامی از قبیل ایران،‌ عراق و همچنین برخی نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی  اعدام رهبر شیعیان عربستانی را محکوم کنند.

اعتراضات تعدادی از معترضان به اعدام آیت‌الله النمر در مقابل سفارت ریاض در تهران و کنسولگری آن در مشهد برگزار شد که در جریان آن برخی به این اماکن حمله کردند؛‌ اقدامی که مقامات از دولت و قوه قضائیه آن را غیرقانونی خواندند.

در واکنش به تحولات اخیر، برخی کشورهای همراه و نزدیک آل سعود در منطقه، با اشاره به اعتراضات در برابر سفارت و کنسولگری، این اقدام را محکوم کردند.

وزارت خارجه قطر در همین ارتباط اعلام کرده که دولت قطر به شدت حمله به سفارت سعودی و کنسولگری آن در ایران را محکوم می‌کند و این حمله را نقض آشکار کنوانسیون وین ۱۹۶۱ درباره روابط کنسولی می‌داند.

در این بیانیه از دولت ایران خواسته شده که امنیت دفاتر و نهادهای دیپلماتیک را فراهم و تدابیر قانونی مناسب علیه افراد مسئول در حمله به سفارت و کنسولگری سعودی را اتخاذ کند.

وزارت خارجه قطر همچنین بر حمایت دوحه از پادشاهی عربستان سعودی برای مقابله با همه تهدیدات تاکید و اعلام کرد که از همه اقدامات لازم برای حفاظت از امنیت و ثبات این کشور حمایت‌ می‌کند.
منبع: فارس
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: