برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۲۸۳
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۴
بادرآمدهای نفتی هنگفت دولت گذشته بدهی‌های سنگین آن روی دست دولت یازدهم مانده است
معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: زمانی که ما نفت را با بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به فروش می‌رساندیم یک دلار در صندوق ذخیره باقی نگذاشته‌اند و حالا عده‌ای نیز شاکی‌اند که چرا کشور از رکود خارج نمی‌شود.
به گزارش هشت صبح، اسحاق جهانگیری در نشست مشترک با مدیران ارشد و معاونین وزارت نیرو گفت: این وزارتخانه نقش مهمی در مدیریت منابع آب و تامین آب شرب شهرها و روستاها، انجام خدمات جمع‌آوری فاضلاب، مدیریت تولید و انتقال شبکه برق و توسعه انرژی‌های نو دارد که سهل‌انگاری در هر یک از این موارد نارضایتی مردم را در پی خواهد داشت.
 
وی افزود: وزارت نیرو زیربنا و پیش‌نیاز هر کار توسعه‌ای در کشور است لذا وزارتخانه‌ای کلیدی و حساس است که مردم نیز از آن انتظار دارند که به نحو مطلوب بتواند وظایف خود را انجام دهد.
 
وزارت نیرو همواره به لحاظ ساختار تشکیلات پیشتاز بوده است
 
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه وزارت نیرو همواره به لحاظ ساختار تشکیلات پیشتاز بوده است، اظهار داشت: تشکیلات ساختاری این وزارتخانه به نحوی بوده که در قبل از انقلاب نیز در زمینه مدیریت منابع آب و خاک پیش‌رو بوده و ضمن اینکه به لحاظ نظام اداری نیز با دیگر وزارتخانه‌ها فرق دارد.
 
جهانگیری با اشاره به منابع زمینی و زیرزمینی کشورمان تصریح کرد: کشور ما از دو امتیاز برخوردار است که آنها می‌تواند بر ضعف‌های مدیران کلان سیاسی کشور سرپوش بگذارد. یکی از این امتیازات، درآمد نفت است چرا که مواقعی که کشور بد مدیریت می‌شود از درآمد نفتی جهت سرپوش گذاشتن بر این ضعف استفاده می‌شود. اگر این میزان منابع نفتی در اختیار ایران نبود حجم سرمایه‌گذاری‌ها متفاوت می‌شد و در صورت سودده بودن تبدیل به مالیات شده و سپس در اختیار دولت قرار می‌گرفت اما اکنون پولی به نام درآمد نفت داریم که هرجا مدیریت ضعیف باشد خرج می‌کنیم و کسی هم متوجه نمی‌شود در حالی که این روند هزینه‌هایی به کشور و مردم تحمیل کرده‌اند.
 
انحلال سازمان مدیریت، حذف پاسخ کار‌شناسی به دستورهای سیاسی بود
 
وی توان کارشناسی کشور را از دیگر امتیازات کشور جهت سرپوش گذاشتن به ضعف‌ها برشمرد و خاطرنشان کرد: توان کارشناسی سرمایه‌ بزرگی است که اگر ضعفی وجود داشت آن را پوشش می‌داد. به‌طور مثال زمانی که سازمان مدیریت منحل شد مهمترین سازمان کارشناسی کشور بود که در مقابل فشار سیاسی از کشور دفاع می‌کرد و به همین دلیل مقامات سازمان مدیریت این امکان را داشتند که در مقابل دستور سیاسی با پاسخ کارشناسی مقاومت کنند.
 
اقتصاد مقاومتی هم برای زمان تحریم و هم برای بعد از آن می‌تواند راهگشا باشد
 
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه اقتصاد مقاومتی در مجموعه دولت به عنوان سیاست‌های راهگشا در اقتصاد کشور تعریف شده است‏، ابراز داشت: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هم برای زمان تحریم و هم برای بعد از آن می‌تواند سازنده و راهگشا باشد لذا دولت مصمم است که آن را اجرایی کرده و به همین خاطر در شورای اقتصاد آن را به تصویب رساندیم.
 
جهانگیری با اشاره به بحث آب و بارندگی‌ها بیان کرد: طبق گزارش‌های داده شده وضعیت بارندگی نسبت به سال گذشته و متوسط درازمدت مناسب بوده اما درهر صورت ۱۵ سال خشکسالی مستمر وضعیت آب‌های زیرزمینی را بحرانی کرده لذا باید این موضوعات به طور جدی برای مردم مطرح شود.
 
کم‌آبی به عنوان دغدغه اصلی مسئولان کشور باید به مردم منتقل شود
 
وی با بیان اینکه مشکل کم‌آبی به عنوان دغدغه اصلی مسئولان کشور باید به مردم منتقل شده و هیچ کتمانی صورت نگیرد، عنوان کرد: باید به مردم بگوییم که چه سیاست‌هایی برای آب اعمال می‌شود. در اقتصاد مقاومتی و برنامه ششم توسعه وزارت نیرو باید برمنابع آب اعمال مدیریت کرده و کمترین گذشتی نداشته باشد.
 
معاون اول رئیس جمهور یادآور شد: البته ممکن است برخی به خاطر بعضی مسائل سیاسی و اجتماعی درخواست برخورد آرام‌تری داشته باشند که در این صورت امکان مسامحه وجود دارد اما قدر مسلم آنکه در هیچ موردی وزارت نیرو نباید عقب‌نشینی کند.
 
جهانگیری با یادآوری مجدد کم‌آبی کشور گفت: ما در بخش‌های مختلف با معضل جدی کم‌آبی مواجه‌ایم به طوری که شش هزار و ۶۰۰ روستا با تانکر آب‌رسانی می‌شود و در برخی استان‌ها نیز اوضاع خوب نیست لذا باید به نحوی برنامه‌ریزی شود که دستگاه‌های مصرف‌کننده با سیاست‌های وزارت نیرو هماهنگ باشد.   
 
وی تاکید کرد: دستگاه‌ها باید در مردم نسبت به منابع آب نگرانی بوجود آورند البته مردم نباید احساس کنند که دولت می‌خواهد مردم اذیت شوند اما آنچه مسلم است حل معضل آب نیازمند عزم و اراده ملی و عمومی است و مدیریت آن باید موضوع اصلی تلقی شده و فرهنگ‌سازی شود.
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اقدامات موثر وزارت نیرو برای پیک مصرف آب و برق سال جاری اظهار داشت: تابستان امسال با مدیریت وزارت نیرو جیره‌بندی آب و خاموشی برق نداشتیم.
 
جهانگیری با تاکید بر لزوم حضور جدی بخش خصوصی در حوزه‌های آب و برق تصریح کرد: بخش خصوصی چهار هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان در این بخش‌ها سرمایه‌گذاری کرده که قابل توجه است لذا می‌بینیم که وقتی منابع بخش‌خصوصی وارد میدان می‌شود طرح‌ها راه می‌افتد.
 
وی با بیان اینکه اکنون ۱۵۰ هزار میلیارد تومان طرح نیمه‌تمام داریم که اگر بخواهد با بودجه دولت به اتمام برسد ۳۰ تا ۴۰ سال معطل باقی‌ خواهد ماند، خاطرنشان کرد: در صورتی که بخش خصوصی به صورت جدی وارد این عرصه شود طرح‌ها با سرعت بیشتری به سرانجام می‌رسد اما بخش خصوصی نیز باید مطمئن شود که طرح‌ها سودآور است و در جایی هم که سودآور نیست دولت باید یارانه پرداخت کند تا کار راه بیفتد.
 
معاون اول رئیس جمهور بر لزوم تسریع در مهار آب‌های مرزی ابراز داشت: جهت اجرایی شدن این طرح‌ها اقدامات در دوره‌ای مجوز ده میلیارد دلاری از صندوق توسعه به این بخش اختصاص داده شده که رقم مناسبی است لذا لازم است که طرح‌های این بخش با سرعت بیشتری اجرایی شود و پرونده به سرعت جمع شود.
 
جهانگیری با اشاره به انتقادات و تشویق‌هایی که در زمینه سدسازی صورت می‌گیرد، بیان کرد: در برخی موارد گفته شده که سدسازی خسارت‌هایی دربرداشته است که باید گفت این گونه تصور جفای به این پروژه‌‌هایی است که اگر نبودند به سختی می‌توانستیم مشکلات کم‌آبی سال‌های گذشته را رفع کنیم چرا که احداث سدها نقش کلیدی برای تامین آب شرب و کشاورزی داشته است البته کاستی‌هایی نیز وجود داشته و آن اینکه در کنار سدسازی سیاست‌هایی باید اعمال می‌شد که کمرنگ بوده و در برخی موارد مطالعات زیست‌محیطی و میراث فرهنگی در نحوه بهره‌برداری کاستی‌هایی وجود داشته است.
 
در جریان هدفمندی یارانه‌ها وزارت نیرو آسیب جدی دید
 
وی با یادآوری هدفمندی یارانه‌ها و آسیب‌هایی اجرای نادرست این قانون بر دو وزارتخانه نفت و نیرو عنوان کرد: در اجرایی شدن نادرست هدفمندی یارانه‌ها آب با وجود مشکلاتی که خود داشت مظلوم واقع شد تا محبوبیت یک فرد بالا برود و فقط استدلال برداشت از سهم درآمدهای آب برای هدفمندی استدلال اجتماعی برای افزایش محبوبیت بود.
 
معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: در بخش برق نیز دو هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان در شرایطی که این بخش هشت هزار و ۵۰۰ میلیارد کسری داشته و ۱۵۰ میلیارد تومان طرح نیمه تمام دارد به حساب یارانه‌ها می‌رود.
 
جهانگیری با بیان اینکه در برنامه ششم باید ۲۶ هزار مگاوات برق جدید تولید شود، گفت: این به معنای آن است که همیشه ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه در دست ساخت باشد که هر سال بتوانیم 5 هزار مگاوات به بهره‌برداری برسانیم.
 
اولین سرمایه‌گذاری خارجی مربوط به بخش برق است
 
وی با ابراز خرسندی از اینکه اولین سرمایه‌گذاری خارجی که به تصویب رسید مربوط به بخش برق بوده است، اظهار داشت: وزارت نیرو باید موانع حضور جدی بخش‌خصوصی را در عرصه سرمایه‌گذاری برطرف کند که لازمه این امر خوش‌حساب بودن وزارت نیرو است.
 
از نفت‌های ۱۰۰ دلاری یک دلار هم باقی نگذاشته‌اند
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به کاهش قیمت نفت تصریح کرد: کاهش قیمت نفت اتفاقی است که در تمامی کشورهای نفتی رخ داده مثلا عربستان با ۹۸ میلیارد کسری مواجه شده اما از سال‌های پردرآمد نفتی ذخیره داشته لذا مشکلی در بودجه این کشور بوجود نیامده اما زمانی که ما نفت را با بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به فروش می‌رساندیم یک دلار در صندوق ذخیره باقی نگذاشته‌اند و حال عده‌ای نیز شاکی‌اند که چرا کشور از رکود خارج نمی‌شود.
 
جهانگیری با بیان اینکه ما در سال ۹۰، ۱۱۸ هزار میلیارد تومان درآمد نفتی داشتیم با این حال رشد اقتصادی منفی ۶.۸ بوده است، خاطرنشان کرد: امسال درآمدهای نفتی به زور به ۲۵ هزار میلیارد تومان می‌رسد و تحریم هم که به قوت خود باقی است اما در هر صورت امیدواریم که با این درآمد رشد اقتصادی مثبت شود.
 
وی با بیان اینکه با وجود شرایط کنونی درآمدهای نفتی باید از منابع خارجی استفاده کنیم، ابراز داشت: با وجودی که درآمدهای نفتی در دوره گذشته هنگفت بود بدهی‌های سنگین آن روی دست دولت یازدهم مانده است.
 
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به هدررفت آب و برق بیان کرد: آنچه مسلم است قیمت در هر کالایی به انسان جهت می‌دهد. وقتی قیمت غلط باشد سرمایه‌گذاری درست انجام نمی‌شود و مصرف بی‌رویه می‌شود. لذا یکی از راهکارهای کاهش مصرف واقعی شدن قیمت‌هاست.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: