برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۱۸۱
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۵
آیت‌الله مکارم شیرازی:
آیت الله مکارم شیرازی به برخی از ساده لوحی های موجود در جامعه اشاره کرد و گفت: این افراد به دنبال آن هستند که برجام را مقدمه ای برای این عمل قرار داده و کم کم با آن کنار بیایند و سفارتخانه آمریکا را در تهران علم کنند.
به گزارش هشت صبح، آیت الله مکارم شیرازی در درس خارج فقه در مسجد اعظم قم، به برخی از ساده لوحی های موجود در جامعه اشاره کرد و گفت: یکی از مشکلات امروز جامعه این است که در گوشه و کنار افرادی هستند که امیدوار به دوستی با غربی ها می باشند و در سخنان خود می گویند که باید دیوار بی اعتمادی ها را خراب؛ بدی ها را فراموش و دست دوستی به غربی ها بدهیم؛ اما تعجب اینجاست که با این اعمالی که از غربیان مشاهده می کنیم، امروز تصوری وجود داشته و برخی ادعای دوستی صادقانه آنان را می کنند.

حادثه نیجریه مصیبت بزرگ جهان اسلام است

ایشان به حادثه نیجریه اشاره کردند و اظهار داشتند: مصیبت بزرگی در جهان اسلام رخ داد و تعداد بسیاری در نیجریه کشته و مجروح شدند؛ اما صدایی از دنیای غرب شنیده نشد؛ در حالی که اگر 5 نفر در کشورهای خودشان کشته می شدند، بلواهایی درست می کردند.

این مرجع تقلید ادامه دادند: غربی ها در مسیر منافع خود سکوت می کنند؛ مخصوصا اگر مسلمانان؛ علی الخصوص شیعیان کشته شوند، هیچ عکس العلمی نشان نخواهند داد که نشان از این است که آنان قابل اعتماد نیستند.

حاضر به اعزام نماینده به عربستان سعودی هستیم

آیت الله مکارم شیرازی در ادامه به ائتلاف چندین کشور علیه تکفیری ها اشاره و ابراز داشت: این ائتلاف ها و سخنان دروغ است؛ ما حاضریم نمایندگان خود را به مدارس علمیه عربستان اعزام کرده تا مباحث تکفیری را از کتاب های آنان استخراج کنند.

این مفسر قرآن کریم خاطرنشان ساخت: امروز مباحث مربوط به تکفیر و تفکرات محمد بن عبدالوهاب در کتب آنان تدریس می شود.

وی افزود: آنان معتقدند مشرکین زمان ما از مشرکین زمان جاهلیت نیز بدترند و به این سخن قائلند که اشخاصی که قبور پیامبر(ص) و ... را زیارت کنند، مشرکند؛ در حالی که مشرکین زمان جاهلیت بت می پرستیدند؛ اما شیعیان خدای متعال را پرستیده و نماز می خوانند.

ائتلاف های ضد تکفیری دروغ است/ آمریکا در راستای منافع خود سکوت کرده است

وی با بیان این مطلب که سعودی ها با این تفکرات ائتلاف ضد تکفیری درست کرده اند، تصریح کرد: آیا خیال می کنید که آمریکایی ها و اروپایی ها نمی دانند که این ائتلاف دروغ است؟ آنان می دانند؛ ولی چون در مسیر منافع آنهاست، سکوت می کنند.

این مرجع تقلید بیان داشت: تعجب است که هنوز برخی در کشور خوشبین هستند که باید با غربی ها رابطه برقرار کنیم؛ این افراد به دنبال آن هستند که برجام را مقدمه ای برای این عمل قرار داده و کم کم با آن کنار بیایند و سفارتخانه آمریکا را در تهران علم کنند.

تحریم های پیشین برداشته نشده؛ تحریم جدید وضع کرده اند

آیت الله مکارم شیرازی اظهار داشت: امروز هنوز تحریم های پیشین برداشته نشده؛ تحریم های جدید بر علیه ما وضع کرده اند.

این مفسر قرآن کریم ابراز داشت: امیدواریم دوستان و دشمنان خود را شناخته؛ فریب نخورده و روی پای خود بایستیم و از خداوند متعال مدد بطلبیم که ان شاءالله پیروز خواهیم شد؛ همانطور که تا به امروز خدای متعال کمک کرده و مابقی را نیز یاری خواهد کرد.

وی در بخش دیگر از سخنان خود به روایتی از امام حسن عسکری(ع) اشاره کرد و گفت: حضرت در این حدیث فرمودند: «خَيْرُ إِخْوانِكَ مَنْ نَسِيَ ذَنْبَكَ وَ ذَكَرَ إِحْسانَكَ إِلَيْهِ/ بهترين برادران تو كسي است كه خطايت را ناديده گيرد و احسانت را يادآور شود».

وی خاطرنشان ساخت: دستورات اخلاقی اسلام حساب شده است و عمل به چنین دستورات، مدینه فاضله ای ایجاد خواهد کرد.

این مرجع تقلید تصریح کرد: ممکن است که در مقام دوستی خطاهایی سر بزند که با عدم فراموشی، عداوت، دشمنی و دوری از هم به وجود خواهد آمد.

آیت الله مکارم شیرازی بیان داشت: با فراموشی خطاهای یکدیگر، پیوندها تقویت خواهد شد.

این مفسر قرآن کریم اظهار داشت: البته دوستان نیز باید این نکته را مراعات کنند که اگر لغزش و بدی به وجود آمد، عذرخواهی کرده و یا اگر خوبی انجام دادند، منت نگذارند.

 منبع: حوزه
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها