برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۱۶۶
تاریخ انتشار: ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۹
جواد نکونام از برنامه های سنگین باشگاه برای هر روز بازیکنان تعریف می کرد و می‌گفت که برای لحظه لحظه بازیکنان برنامه می‌ریزند و از انها انتظار رعایت همه قوانین را دارند. آنها به فوتبالیست ها برنامه ، خواب ، تمرین ، خورد و خوراک و حتی ارتباطات خانوادگی می دهند و بازیکنان حق خروج از این برنامه را ندارند.
 جواد نکونام یکی از فوتبالیست هایی است که زندگی فوتبالی حرفه‌ای را بسیار سخت می داند. او در مصاحبه های مختلف‌اش زمانی که در اسپانیا بازی می‌کرد وحتی بعد تر هم تاکید کرده بود حرفه‌ای زندگی کردن بسیار سخت است. او دو سال قبل در مصاحبه ای به قسمتی از سختی های این زندگی اشاره کرد.

  نکونام از برنامه های سنگین باشگاه برای هر روز بازیکنان تعریف می‌کرد و می‌گفت برای لحظه لحظه بازیکنان برنامه می‌ریزند و از آنها انتظار رعایت همه قوانین را دارند. آنها به فوتبالیست‌ها برنامه خواب،  تمرین، خورد و خوراک و حتی ارتباطات خانوادگی می دهند و بازیکنان حق خروج از چارچوب این برنامه را ندارند.

  او تاکید می‌کرد که بازیکنان متاهل هم باید از برنامه باشگاه حتی برای روابط زناشویی تبعیت کنند و اگر مشخص شود از برنامه خارج شده اند باشگاه برخورد می‌کند. ظاهرا در اوساسونا این طور بوده که دو روز قبل از بازی و یک روز بعد از بازی این کنترل صورت می‌پذیرفته‌ و اگر بازیکنی افت بدنی داشت با جریمه سنگین از طرف باشگاه روبه رو می‌شده است.

  علی القاعده هم باید چنین باشد. چون یک بازیکن فوتبال برای امضای قرارداد فوتبالی مبلغ هنگفتی دریافت می‌کند تا تمام و کمال در اختیار باشگاه باشد و هر آنچه تمرکز روحی وفیزیکی این بازیکنان را کاهش دهد باید حذف شود. از این منظر است که در فوتبال اروپا بازیکنان فوتبال به خاطر انتشار تصاویری از حضور در میهمانی های شبانه مورد شماتت قرار می گیرند.

به این شکل یک بازیکن فوتبال موظف است در راس ساعت بیدار شود،راس ساعت بخوابد، رژیم غذایی مناسبی داشته باشد و از هر نوع رابطه ای که تمرکزش را بگیرد دوری کند. اما انگار این برنامه در زندگی فوتبالیست های ایرانی به جز افراد معدودی معنی ندارد.

فوتبالیست هایی که ساعات پایانی شب را نمی بینند بسیار کم هستند چرا که می شود بسیاری از آنها را در شبکه های اجتماعی دنبال کرد و دید که تانیمه های شب عکس آپلود می کنند و در بهترین حالت نت‌گردی دارند!

عکس های منتشر شده از فضای خصوصی زندگی یکی از ستاره های فوتبال هم موید همین شرایط زندگی است. هرچند هنجارهای عرفی و شرعی و سبک زندگی افراد سبب شده  عکس العمل ها نسبت به عکس های منتشرشده متفاوت باشد. عده ای به سبک زندگی او تاخته اند و عده ای دیگر هم  اعتقاد دارند عکس ها مربوط به زندگی خصوصی این بازیکن بوده و نباید اساس تصمیم گیری قرار بگیرد. اما مگر فوتبالیستی با این شهرت زندگی خصوصی هم دارد؟

حالا اگر بیاییم و فقط از نظر حرفه ای بررسی کنیم شاید به نتیجه های بهتری هم برسیم. درآن شرایط فارغ از موضوع هنجارها و نوع باورها تنها به لحاظ حرفه ای نیز می توان گفت: آقای فوتبالیست چرا تا آن ساعت از شب بیدار بوده اید؟ ظاهرا ساعتی که در دست آقای فوتبالیست است حدود 11:20 را نشان می دهد و لابد شب هم هست. حالا این آقای فوتبالیست باید پاسخ بدهد که چطور تا این ساعت بیدار مانده و در رختخواب نیست!

البته که پلیس فتا چنین سوالی رانمی پرسد و حتما باید مسوولان باشگاه چنین سوالاتی را بپرسند. آنها باید از آقای ستاره پرسند که حضور او در این عکس ها آیا تمرکزش را می گیرد یا نه؟ اصلا باید بپرسند که تاریخ این عکس‌ها مربوط به چه زمانی است؟ این سوالات دیگر زندگی شخصی آقای ستاره به حساب نمی آید. اتفاقا این سوال ها حق حرفه ای باشگاه است، به طور مثال اگر آقای ستاره شب قبل ازبازی تا چنین ساعتی بیدار بوده باید جریمه هم بشود. ستاره های فوتبال سالانه مبلغ زیادی از باشگاه  دریافت می کنند تا مثلا فکر و ذکرشان فوتبال باشد . اما از حرفه ای بودن فقط همین گرفتن پول را یاد گرفته اند و شکایت بابت دیرکرد پرداخت اش را به کمیته انضباطی.

  این اما فقط قسمتی از ماجراست . وقتی که مدل رابطه و لباس پوشیدن در این عکس‌ها مورد سوال قرار می‌گیرد همه چیز خلط می‌شود و متاسفانه تعدادی هم پیدا می‌شوند که حاشیه هایی از این دست را جز زندگی خصوصی فوتبالیستها می دانند و اعتقاد دارند که کسی نمی تواند در این مورد صحبت کند. یکی باید برای فوتبالیست ها ، حرفه ای زندگی کردن را تشریح کند و برای مدافعان آنها هم فضای خصوصی را. 

  ستاره های مشهور یا آدم های معمولی شاید به خاطر قوانین باید پاسخگوی مدل لباس پوشیدن یا ارتباط های خود باشند اما این مسائل از داستان عکس های منتشر شده جداست.

  این آقای ستاره به غیر از این ماجراها که قوانین اجتماعی است به عنوان یک فوتبالیست حرفه ای هم باید پاسخ بدهد  به چه دلیل اصول حرفه ای را رعایت نکرده و بعد هم باید باشگاه جواب بدهد که چرا در برابر پولی که در این گونه باشگاه ها از بودجه عمومی و نه اموال شخصی هزینه می شود پاسخگوی این مدل رفتار شان نیست و آنان را کنترل نمی‌کند. فوتبالیست ها دستمزد قابل توجهی می‌گیرند تا حرفه ای باشند و اهداف باشگاه را تامین کنند اما در داخل و خارج زمین ثابت می‌کنند که کمترین تمرکزی برای این کار ندارند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: