برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۱۲۱
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۵
سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ نادو از انجام 1111 تست دوپینگ از تمام رشته‌های ورزشی تا قبل از پایان سال 2015 خبر داد و گفت: در بین رشته‌ها‌ی اعزامی به المپیک ریو، کشتی نسبت به و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی و قایقرانی از نظر دوپینگ پاک‌ترین و کم خطرناک‌ترین رشته است.
ایسنا:رامین طباطبایی در‌ رابطه با نشست شورای مرکزی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ که با حضور نصرالله سجادی، رییس نادو ، شاهرخ شهنازی و محمود خسروی برگزار شد، اظها‌ر کرد: در این نشست آن چه که حائز اهیمت بود، انجام 1111 نمونه گیری از کلیه ورزشکاران تیم‌های ملی و اعزامی به المپیک از ابتدای سال 2015 تا به الان بود که برای ستاد نوعی رکورد محسوب می‌شود. در حقیقت بالای 30 درصد افزایش نمونه گیری نسبت به سال گذشته داشتیم.

وی افزود: امسال چون سال کسب سهمیه المپیک است تمام تلاشمان بر این است که با انجام تست‌های هوشمند و هدفمند ورزشکاران پاک و سالمی را به المپیک اعزام کنیم که تا به امروز در دستیابی به چنین هدف مهمی، عملکرد موفقی داشتیم.

طباطبایی تصریح کرد: در نمونه گیری‌هایی که در طول سال 2015 از رشته‌های مختلف ورزشی به عمل آوردیم، سعی کردیم از رشته‌هایی که احتمال کسب سهمیه و مدال در المپیک ریو را دارند، تعداد تست‌ها بیشتر از سایر رشته‌ها باشد. به طوری که در کشتی تاکنون 118 نمونه گیری انجام داده‌ایم که بالاترین و بیشترین احتمال کسب مدال در المپیک را دارند. همچنین در این تعداد نمونه گیری در کشتی، تنها یک نمونه مثبت بوده که آن هم از سوی فدراسیون جهانی اعلام شده و نادو ارتباطی با مثبت شدن این نمونه نداشته است.

وی گفت: به نظر من با توجه به آمار بسیار پایین کشتی از نظر دوپینگ این رشته پاک‌ترین و کم خطرترین ورزش برای حضور در المپیک ریو است. همچنین در تکواندو 19 تست انجام دادیم که این تعداد نمونه گیری نیز بیشتر شامل ورزشکارانی بوده که امید زیادی برای کسب سهمیه المپیک و مدال آوری در المپیک دارند. در و‌ز‌نه‌بر‌د‌ار‌ی از 45 تستی که گرفتیم، دو نمونه مثبت داشتیم که جزو رشته‌های پرخطر در المپیک محسوب می‌شود و نیاز است در سال 2016 از نظر نمونه‌گیری بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. همچنین در قایقرانی از 27 تستی که گرفتیم، چهار نمونه مثبت بوده و جزو رشته‌های پرخطر محسوب می‌شود. بنا‌بر‌این ضرورت دارد ورزشکاران این رشته نیز در 2016 بیشتر تحت پایش قرار بگیرند.

سخنگوی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ افزود: در نمونه‌گیری‌هایی که از سایر رشته‌ها نیز به عمل آوردیم، در دوچرخه‌سواری 53 تست و در د‌و‌و‌مید‌ا‌نی 72 تست انجام دادیم که برای اولین بار این تعداد نمونه گیری بی سابقه بوده است. همچنین در جودو با وجود این که تنها دو تا سه ورزشکار شانس کسب سهمیه المپیک را دارند، تاکنون 24 نمونه از ورزشکاران این رشته تست دوپینگ به عمل آوردیم. در بوکس یازده تست گرفتیم که یک نمونه مثبت بوده، تیر‌و‌کمان 10 تست که هیچ مورد مثبتی نداشت. همچنین از فو‌تبا‌ل و فوتسال 392 تست، والیبال 76 تست، بسکتبال 56 تست، تیراندازی 52 تست، شنا 20 تست و جانبازان و معلولان 21 تست، تنیس روی میز هفت تست، هندبال 17 تست، واترپلو هشت تست، ژیمناستیک پنج تست، تنیس شش تست، بدمینتون پنج تست و هاکی شش تست گرفتیم. در حقیقت سعی کردیم از تمامی 30 فدراسیون موجود در طول سال 2015 نمونه گیری به عمل آوردیم تا ورزشکاران هیچ رشته‌ای در حاشیه امنیت نباشند.

وی تصریح کرد: در 2016 هم‌چنین مدیریت توزیع نمونه‌گیری‌ها با افزایش 10 درصد تعداد نمونه‌ها در شورای مرکزی ستاد ملی مبارزه با دوپینگ مطرح شد که در صورت تصویب تا پایان 2016 بیش از 1200 تست دوپینگ از ورزشکاران کلیه رشته‌ها و به ویژه‌ المپیکی‌ها گرفته خواهد شد. در حقیقت تقسیم توزیع نمونه گیری‌ها به شکلی ساماندهی شده که در سال 2016 رشته‌های پرخطر و مدال آور از نظر نمونه گیری بیشتر تحت پوشش قرار خواهند گرفت.

طباطبایی گفت: در سال 2015 نادوی ایران از نظر اخذ نمونه‌گیری، برگزاری کلاس‌های آموزشی مبارزه با دوپینگ، احترام به قوانین و مقررات آنتی دوپینگ نسبت به سایر کشورها و همکاری با وادا نمره قبولی گرفته که این افتخار بزرگی برای نادوی ایران است.

وی در پایان ا‌ضافه‌ کرد‌: در سال 2015 به رغم این که تعداد نمونه‌ها افزایش 35 درصدی داشت و سعی کردیم به سمت انجام تست‌های هدفمند و هوشمند پیش برویم، انتظار افزایش تعداد نمونه‌های مثبت بیشتری داشتیم، اما عملکرد موفق و شرایط راضی کننده ای داشتیم. قطعا با این روند موفقیت آمیز در سال 2016 تلاش خواهیم کرد تعداد نمونه‌ها و آموزش‌های مبارزه با دوپینگ را افزایش دهیم تا کاروانی پاک، سالم، با اخلاق و در شان جمهوری اسلامی را راهی ریو کنیم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: