برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۱۰۲۵
تاریخ انتشار: ۰۸ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۴۲
پیرو اظهارات اخیر مرضیه برومند در نشست مرتبط با برگزاری جشنوراه تئاتر عروسکی پیرامون برخی از مراکز فرهنگی خصوصا فرهنگسرای نیاوران ، سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران جهت روشن شدن افکار عمومی در پاسخ به برخی از موارد و نکات مطرح شده در این نشست اظهار داشت: فرهنگسرای نیاوران مدرسه موش ها نیست!
پیرو اظهارات اخیر مرضیه برومند در نشست مرتبط با برگزاری جشنوراه تئاتر عروسکی پیرامون برخی از مراکز فرهنگی خصوصا فرهنگسرای نیاوران ، سید عباس سجادی مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران جهت روشن شدن افکار عمومی در پاسخ به برخی از موارد و نکات مطرح شده در این نشست اظهار داشت: فرهنگسرای نیاوران مدرسه موش ها نیست!

سجادی در تشریح مذاکرات صورت گرفته پیرامون همکاری این مجموعه با جشنواره تئاتر عروسکی خطاب به خانم مرضیه برومند اظهار داشت:"سرکارعالی پیش از برگزاری پانزدهمین جشنواره به همراه آقای طاهری مدیروقت اداره کل هنرهای نمایشی به مجموعه فرهنگسرای نیاوران تشریف آوردید و از همه فضاهای موجود در این مجموعه بازدید کردید. خدمت شما عرض کردم اگر زمان اجرای برنامه را زودتر معین بفرمایید امکان رزرو فراهم می شود اما به دلیل مشخص نبودن زمان ، یک ماه پیش از جشنواره تماس گرفتید و درخواست کردید همه فضاها به این برنامه اختصاص پیدا کند. بنده در پاسخ عرض کردم که زمان از دست رفته و دیگر فرصتی برای رزرو این برنامه در فاصله کوتاه باقیمانده نیست. بعد از آن آقای پیمان شریعتی حضورا آمدند و پس از مذاکرات شفاهی چند سانس از سالن ها برای برنامه شما خالی شد اما فرمودید یا همه فضاها باید به این برنامه اختصاص پیدا کند یا اصلا هیچ برنامه ای را در نیاوران اجرا نمی کنید و حتی در خواست کردید که همه برنامه ها را برای برگزاری این جشنواره لغو کنیم و پس از آن در مصاحبه ای با بی انصافی اظهار داشتید فرهنگسرای نیاوران زیر قولش زد که به احترام کسوتتان سکوت کردیم ولی ظاهرا گاه سکوت تلقی بر صحت ادعا می شود."

مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران با اشاره به جزئیات مذاکرات صورت گرفته تصریح کرد:"مجموعا در دو گالری و دو سالن فرهنگسرای نیاوران در تاریخ مورد نظر شما می بایست 20 برنامه فرهنگی هنری در حوزه های هنرهای نمایشی ، موسیقی ، تجسمی ، ادبی و همایش های مختلف لغو می شد که این اقدام نه از نظر حرفه ای و اخلاقی موجه بود و نه از نظر حقوقی و اجرایی با توجه به انعقاد قرارداد و ایجاد تعهد برای مجموعه امکان پذیر به نظر می رسید."

سجادی همچنین اضافه کرد:خانم برومند، شما بعد از این ماجرا دو گروه تئاتر عروسکی را به فرهنگسرای نیاوران معرفی فرمودید که نمایش های ملاقات با بانوی سالخورده به کارگردانی آقای هادی حجازی فر و نمایش کدوزری به کارگردانی آقای محمد اعلمی بودند.

نمایش آقای حجازی فر از دهم اردیبهشت ماه با جا به جایی برخی از برنامه های دیگر در 27 نوبت اجرا به روی صحنه رفت اما اجرای نمایش کدوزری با توجه به عدم آمادگی گروه دو بار و در دو مرحله به تاخیر افتاد. در نهایت اجرای این نمایش در تاریخ 8 مهرماه سال 94 آغاز شد و طبیعتا به دلیل آغاز ماه محرم و اصرار کارگردان به دلیل شرایط ایام امکان ادامه اجرا وجود نداشت. از کارگردان گروه درخواست کردیم نوبت های بعدی اجرا را پس از ایام عزاداری ماه محرم دنبال کنند که ایشان درخواست واحد نمایشی مجموعه را نپذیرفتند.

مدیرعامل بنیاد آفرینش های هنری نیاوران در ادامه اظهار داشت:خانم برومند،سرکار پیشکسوت و هنرمند باسابقه این کشور هستید و اگر قول یا وعده ای به جنابعالی داده شود باید به وظیفه خودمان عمل کنیم اما تعهدات و قول این مجموعه نسبت به همه گروه های هنری یکسان است و چطور می توان انتظار داشت برای برگزاری یک برنامه ، 20 رویداد و برنامه فرهنگی هنری دیگر را لغو کنیم و به تعهد خودمان در قبال گروه های هنری هنرهای نمایشی ، تجسمی ، موسیقی و یا حوزه ادبیات عمل نکنیم؟ به نظر شما این رویه و این رویکرد حرفه ای و اخلاقی است؟ سرکار عالی در بخشی از فرمایشاتتان اظهار داشته اید؛"متاسفانه سالن های نمایشی اصلا برخورد فرهنگی ندارند. می دانم که این انتقادهایم مشکل ساز می شود." و بلافاصله نام فرهنگسرای نیاوران را آورده اید. سرکار لابد می دانید حرف هایتان منشا منطقی ندارد و از آن رو نگرانید که مشکل ساز شود.

شایان ذکر است این مجموعه شعبه ای از تئاتر شهر نیست که صرفا به اجرای نمایش بپردازد. هر مجموعه فرهنگی بر اساس سیاست های ویژه و برنامه ریزی اداره می شود که اگر غیر از این باشد جای تاسف است. مجموعه فرهنگسرای نیاوران نیز دارای همکارانی با تجربه و متخصص است که بر اساس ماموریت های محوله فعالیت می کنند و رفتار عروسکی با ایشان شایسته نیست. سرکار خانم برومند، فرهنگسرای نیاوران مدرسه موش ها نیست که مطابق میل و سلیقه سرکار عمل نماید!

سجادی اضافه کرد:فرهنگسرای نیاوران به عنوان تنها فرهنگسرای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پایبند به اخلاق حرفه ای و خدمتگذار جامعه هنری است و شاهد این ادعا عملکرد یکسان ما در قبال هنرمندان در حوزه های گوناگون و شاخه های مختلف فعالیت های فرهنگی و هنری در این سال هاست. اما نباید انتظار داشت که با نگاه تبعیض آمیز گروه های مختلف را متمایز از یکدیگر بدانیم و به بهانه اجرای یک برنامه سایر رویدادها و برنامه های این مجموعه را لغو کنیم.

وی همچنین گفت:عملکرد فرهنگسرای نیاوران در حوزه فعالیت های مرتبط با تئاتر عروسکی و نمایش کودک نیز در سال های اخیر کاملا روشن است. این مجموعه با برگزاری ده ها نمایش کودک و حمایت از هنرمندان این حوزه به پایگاه ثابتی برای اجرای این سبک از نمایش ها در تهران مبدل شده و مخاطبان خاص این حوزه را به خوبی جذب نموده است اما برنامه ریزی ها در این بخش به صورت منظم و دقیق صورت می گیرد، به طوری که جدول اجرای برنامه ها از چند ماه پیش بسته شده و تمامی مراحل مقدماتی اجرای یک نمایش ، ماه ها پیش از آغاز اجرا طی می شود.

به امید سلامتی و بهروزی سرکار، باقی بقایتان!
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: