برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۹۹۳
تاریخ انتشار: ۰۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۲:۳۰
ماجرای پخش نشدن مصاحبه عادل فردوسی‌پور با محمد جواد ظریف، این روزها همه شهر را به هم ریخته و خیلی‌ها را به واکنش واداشته است.
خبرایرانی: ماجرای پخش نشدن مصاحبه عادل فردوسی‌پور با محمد جواد ظریف، این روزها همه شهر را به هم ریخته و خیلی‌ها را به واکنش واداشته است. تلویزیون به خاطر تصمیم عجیبی که گرفت، حسابی تحت فشار است و به نظر می‌رسد مدیران این مجموعه هم تصمیم گرفته‌اند این فشار را به شخص عادل منتقل کنند.
 
اطلاعیه شگفت‌انگیزی که روابط عمومی سازمان داد و در آن به وضوح پشت فردوسی‌پور را خالی کرد، به خوبی نشان می‌دهد میزان حمایت سیما از محبوب‌ترین مجری‌اش به کمترین سطح ممکن در یک دهه گذشته تنزل کرده است. اما چه شد که اینطوری شد؟ عمده تحلیل‌ها حاکی از آن است که فشار برخی رسانه‌های اصولگرا پیش از پخش برنامه این هفته نود، در نهایت تلویزیون را تسلیم کرده و باعث حذف مصاحبه ظریف شده است.

وقتی در مورد این گروه از رسانه‌ها حرف می‌زنیم، همه می‌دانند که در درجه اول منظورمان به روزنامه «وطن امروز» است؛ نشریه‌ای با صاحب امتیازی مهرداد بذرپاش و مدیر مسوولی محمد آخوندی. این نام آخر، همان کلیدی است که انگار همه قفل‌های این پرونده را باز می‌کند. آخوندی همان کسی است که در دوران ریاست محمد علی‌آبادی بر سازمان تربیت بدنی، به عنوان نماینده او و البته مسوول روابط عمومی‌اش بیشترین حجم از اصکاک با برنامه نود را تحمل می‌کرد.

یک مرتبه حتی درگیری آخوندی با عادل بر سر کثرت ورزشگاه‌های نیمه‌تمام، کار را به جای باریک کشاند و باعث شد روی آنتن نود عبارات و جملاتی مثل «شما در شأن برنامه 90 نیستید» یا «سیاست‌گذاری برنامه با ماست» از طرف فردوسی‌پور و «تلویزیون حق دخالت در مسایل مدیریتی ورزش را ندارد» یا «ما هم در سایت خودمان برای مدیر شبکه 3 نظرسنجی می‌گذاریم» از سوی آخوندی رد و بدل شود.

بعد از قطع آن مکالمه و رفتن علی‌آبادی از ورزش، اینطور به نظر می‎‌رسید که دعوا تمام شده؛ اما این خیال خامی بیش نبود. آخوندی که به روزنامه وطن امروز رفته بود، موجی بزرگ، پیوسته و خستگی‌ناپذیر علیه عادل به راه انداخت و در همه این سال‌ها به دفعات به برنامه نود یورش برد.

جریان‌سازی‌های این رسانه همواره با استقبال کسانی روبرو شد که به هر دلیلی با عادل زاویه داشتند و می‌کوشیدند با انتشار شایعات علیه او، عرصه را به فردوسی‌پور تنگ کنند. این دعوای آخر را هم اتفاقا خود وطن امروز راه انداخته؛ جایی که بلافاصله بعد از انتشار تصاویر مربوط به مصاحبه عادل با ظریف، علیه این برنامه موضع گرفت و سازمان صداوسیما را برای لغو آن تحت فشار قرار داد.
 
آخوندی، عضو هیات مدیره روزنامه تلویزیون!
خبر بد برای عادل این است که ظاهرا محمد آخوندی، رابطه بسیار نزدیکی با مدیران فعلی تلویزیون دارد.

روزنامه ایران روز ششم آبان امسال طی گزارشی با تیتر «بازوي كاغذي صداوسيما عليه دولت» مدعی شد روزنامه جام‌جم توسط احمدی‌نژادی‌ها اداره می‌شود.

این روزنامه نوشت محمد آخوندی به عنوان عضو هیات‌مدیره به روزنامه جام‌جم پیوسته است؛ خبری که اگر صحت داشته باشد، می‌تواند رابطه نزدیک او با مدیران ارشد تلویزیون را نشان بدهد و آغاز فصل جدید دردسرهای فردوسی‌پور را یادآوری کند. آیا عدم پخش مصاحبه با ظریف، اولین نشانه از تغییر دوران در سیما علیه عادل است؟
 
مشتی از خروار
روزنامه «وطن امروز» در طول سال‌های اخیر انواع و اقسام حملات به زندگی شخصی و حرفه‌ای عادل فردوسی‌پور را سازمان داده که گردآوری آنها شاید به چند ماه زمان نیاز داشته باشد! در این مطلب اما تنها به مشتی از خروار قناعت شده و سعی کرده‌ایم با دادن آدرس دقیق و حتی تصویر صفحات روزنامه، یادآوری کنیم که دشمنی آخوندی با عادل، دعوایی نیست که در این 8 سال حتی یک سر سوزن سرد شده باشد!

عکس اول- سوم بهمن 88- وقتی برنامه نود در مورد محبوب‌ترین تیم فوتبال ایران نظرسنجی گذاشت، تراکتورسازی با 10 در صد آرا بعد از پرسپولیس و استقلال روی پله سوم ایستاد. این مساله به مذاق هواداران این تیم خوش نیامد و آنها که کمی پیش‌تر نظرسنجی مربوط به «پرشورترین هواداران» را در همین برنامه به سود خودشان به پایان برده بودند، گمان کردند تقلب شده. در نتیجه برای بازی با فجر سپاسی، 100 هزار نفر راهی ورزشگاه یادگار شدند و دو ساعت به عادل اعتراض کردند. این اتفاق از سوی بیشتر رسانه‌ها با واکنش منفی مواجه شد، اما وطن امروز شاید تنها روزنامه‌ای بود که تیتر و عکس اولش را به حمایت از این رویکرد اختصاص داد.
عکس دوم- 18 دی 89- بعد از آنکه دزد به خانه فردوسی‌پور زد و پلیس موفق به دستگیری سارقان شد، این روزنامه ادعا کرد اعترافات دزد منزل عادل نشان می‌دهد او چه ثروت انبوهی دارد. در گزارش این نشریه آمده بود سارقان به سرقت 2 فرش و تابلوي نفيس، 40 ميليون تومان پول، 50 سکه طلا، 10 هزار يورو و دلار به همراه چندين سرويس برليان و حلقه‌هاي طلا از منزل مجری نود اعتراف کرده‌اند! انتشار این خبر بازتاب وسیعی در محافل رسانه‌ای داشت و خیلی‌ها از خودشان می‌پرسیدند چطور ممکن است مجری نود این همه وسیله گرانقیمت و  پول نقد در خانه داشته باشد؟


عکس سوم- 12 مرداد 90- به سرمقاله نگاه کنید. همزمان با پخش اولین برنامه نود در لیگ یازدهم، وطن امروز در گزارشی او را «مجری میلیاردی» معرفی کرد. در این مطلب، درآمدهای عادل به شکلی شگفت‌انگیز محاسبه شده بود تا نویسنده به این نتیجه برسد که عادل سالی یک میلیارد تومان درآمد دارد. فردوسی‌پور در واکنش به این گزارش، یک بار همه درآمدها و هزینه‌هایش را روی آنتن زنده جمع و تفریق کرد و به این نتیجه رسید که ماهی تنها یک‌ونیم میلیون تومان سود مالی از نود می‌برد!

عکس چهارم- 13 دی 90- بعد از آنکه فردوسی‌پور دو قسمت از برنامه‌اش را به بررسی بحث فساد در فوتبال ایران اختصاص داد، وطن امروز در گزارشی لقب بزرگترین دلال فوتبال ایران را به خود فردوسی‌پور داد و از دلایلی عجیب برای اثبات این ادعا استفاده کرد. مثلا در بخشی از این گزارش که در صفحه اول هم کار شده بود، می‌خوانیم: «یکی از اعضای هیات‌مدیره پرسپولیس در جلسه‌ای خصوصی اشاره کرد زمانی که قصد داشتیم لوکا بوناچیچ را برای سرمربیگری انتخاب کنیم و تقریبا کار تمام شده بود‌، در تماسی که با برنامه ۹۰ داشتم نظر آن‌ها را پرسیدم. آن‌ها به شدت با لوکا مخالف بودند و تهدید کردند اگر بوناچیچ سرمربی پرسپولیس شود به شدت او را تخریب خواهند کرد. نهایتا قرار شد وینگادا به عنوان سرمربی معرفی شود. البته شرط گذاشتند این مربی در نخستین برنامه ۹۰ حضور یابد.» حالا شما بیا و بپرس کدام جلسه خصوصی؟ کدام عضو هیات‌مدیره؟!
عکس پنجم- 14 اردیبهشت 93- در آستانه جام جهانی برزیل، این روزنامه در گزارشی به درآمدهای نجومی عادل از تهیه ویژه‌برنامه این تورنمنت پرداخت. در این گزارش با روایت‌هایی نه‌چندان قرص و محکم پیش‌بینی شده بود پخش مسابقات جام‌جهانی 20014، چیزی بین 600 تا یک میلیارد و 200 میلیون تومان درآمد برای عادل به همراه داشته باشد. این گزارش باز هم در صفحه اول به چاپ رسیده بود.

عکس ششم- 28 آذر 94- باز هم به سرمقاله نگاه کنید. اساسا مطالب ضدعادل همیشه در بهترین و مهمترین نقاط این روزنامه منتشر می‌شوند! این همان شاهکار آخر است که مانع از پخش مصاحبه ظریف شد و هزینه‌ای هنگفت را به صداوسیما تحمیل کرد. وطن امروز در این گزارش، از عادل به خاطر مشی سیاسی‌اش انتقاد می‌کند. این روزنامه البته بعد از منتفی شدن پخش مصاحبه ظریف هم طی گزارشی دیگر، تصمیم رییس صداوسیما را «سرافرازانه» قلمداد کرده بود!

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: