برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۴
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به قانون محدودیت روادید ورود به آمریکا برای مسافران به ایران گفت: "این قانون قطعاً مراودات اقتصادی، گردشگری و علمی فرهنگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موضع ایران این است که این قانون با برجام تناقض دارد".
رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام با اشاره به قانون محدودیت روادید ورود به آمریکا برای مسافران به ایران گفت: "این قانون قطعاً مراودات اقتصادی، گردشگری و علمی فرهنگی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موضع ایران این است که این قانون با برجام تناقض دارد".

سید عباس عراقچی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با اشاره به تقلای صهیونیست‌ها در قبال سنگ اندازی در اجرای برجام گفت: "ما در دو ماه گذشته شاهد سیاست‌ها و اقدامات زیادی از سوی گروه‌های مختلف لابی و از جمله صهیونیست‌ها بوده‌ایم تا از اجرای برجام جلوگیری و در قبال آن مانع تراشی کنند".

وی گفت: "طی چند روز گذشته تماس‌های گسترده‌ای را با طرف‌های اروپایی انجام داده‌ایم و دکتر ظریف نیز تلاش گسترده‌ای را انجام داده و فشار زیادی به طرف مقابل وارد شده است".

عراقچی گفت: "این قانون اگر اجرایی شود تقاضای خود را به کمیسیون مشترک خواهیم کرد برای نقض برجام در این قانون. البته وزیر خارجه آمریکا به دکتر ظریف نامه ارسال و اعلام کرده که این قانون به‌نحوی اجرا خواهد شد که مانع همکاری‌های اقتصادی و اجرای برجام نشود".

معاون حقوقی و بین الملل وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام گفت: "در نامه وزیر خارجه آمریکا به وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران به ابزارهای متعددی از جمله توقف این قانون اشاره شده است زیرا رئیس جمهور آمریکا می‌تواند اجرای این قانون را متوقف کند".

عراقچی تصریح کرد: "کشورهای اروپایی معتقد هستند که این قانون ناقض حقوق اتباع اروپایی است".

وی افزود: "مقالات زیادی در این زمینه نیز نوشته شد و 28 سفیر اروپایی به‌علاوه سفیر اتحادیه اروپا با نوشتن نامه‌ای در واشنگتن به این قانون اعتراض کردند".

عراقچی گفت: پس از امضای قانون محدودیت روادید ورود به آمریکا، برای مسافران به ایران، کمپین‌های مختلفی توسط ایرانیان در شکل‌های مختلف شکل گرفت و از طرف کشورهای اروپایی و گروه 1+5  فشار وارد شد و "ما دلایل سیاسی و فنی و حقوقی خود را ارائه کردیم تا اینکه نتیجه این اقدامات، نامه آقای کری به آقای ظریف بود".

معاون حقوقی و بین‌الملل وزیر امور خارجه و رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام در ادامه سخنانش گفت: "تمهیدات و ترتیبات مختلفی در مورد تبادل سوخت اندیشیده شده و قرارداد محکمی در مورد فروش اورانیوم غنی‌شده و خرید کیک زرد با روسیه انجام گرفته است".

عراقچی تصریح کرد: "در حال تهیه راهنمای رفع تحریم‌ها هستیم که برجام را واضح توضیح داده و طبق برجام، اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها موظف هستند در تهیه این راهنما با ایران مشورت کنند؛ این راهنما در سایت اتحادیه اروپا هم قرار می‌گیرد".

وی افزود: "این راهنمای برجام، به‌صورت واضح به همه کمپانی‌ها دنیا اعلام می‌کند که طبق برجام چگونه می‌توانند اقدام کنند".
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: