برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۶۸۲
تاریخ انتشار: ۲۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۱۲
رئیس کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس گفت: طرح کنگره آمریکا در تعارض با برجام بوده چرا که آنها متعهد بودند برای ما محدودیتی را ایجاد نکنند.
تسنیم:علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت‌ملی و سیاست‌خارجی مجلس شورای اسلامی  صبح امروز در حاشیه بازدید از ستاد انتخابات کشور در جمع خبرنگاران، در پاسخ به سوالی درباره طرح کنگره برای محدود کردن سفر اتباع آمریکایی به ایران و ایرانیان به آمریکا، اظهار داشت: بعد از برجام آمریکایی‌ها فکر کردند که برجام یک فضای بازی را برای حضور در ایران خواهند داشت. پس از نظرات صریح رهبری که هیچ جایگاهی را برای آمریکایی‌ها اجازه ندادند برای ایران ایجاد شود به خصوص در ارتباط با عرصه‌های اقتصادی و تجاری و این فرصت‌هایی پس از رفع تحریم‌ها برای آنها ایجاد می‌شود عملاً اقدام منفعلانه‌ای را از سوی آمریکایی‌ها شاهد بودیم.

وی ادامه داد: کاری که مجلس آمریکا انجام داد و اوباما آن را تأیید کرد به نظر بنده به دلیل اینکه شرایط امروز مانند شرایط قبل نیست، به نتیجه نخواهد رسید.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به دیدار روز گذشته رئیس مجلس سنای فرانسه و جمعی از سناتورهای فرانسوی با لاریجانی گفت: آنها بسیار علاقه مند و مسر به گسترش ارتباطات با ایران در عرصه‌های مختلف هستند به همین دلیل فکر نمی‌کنم اقدام آمریکا و امضای اوباما در بازار اروپا خریداری داشته باشد.

بروجری در پاسخ به این سوال که آیا این اقدام اخیر آمریکا برخلاف برجام نیست، اظهار داشت: حتماً تناقضی را دارد به دلیل اینکه آنها صریحاً مکلف شدند و امضا و تأیید کردند که هیچگونه محدودیتی در ارتباط با فعالیت تجاری ایران ایجاد نکنند. هرچند این محدودیت‌ها برای دیگر کشورها نیز از سوی آنها قائل شده اما آنها این کار خلاف را انجام دادند.

وی در پاسخ به این سوال که کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در این زمینه چه اقدامی خواهد کرد، تصریح کرد: دوستان وزارت خارجه را به کمیسیون دعوت می‌کنیم که توضیح دهند و دوستان مجلس نیز به طور مستمر موضع گیری‌ها و پیگیری‌هایی را انجام خواهند داد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به اینکه آیا این اقدام آمریکایی‌ها در مسیر ایجاد برجام خللی را ایجاد نمی‌کند، گفت: به نظر من برجام مسیر خود را ادامه خواهد داد و سنگ اندازی آمریکایی‌ها نمی‌تواند تغییری در روند اجرای آن ایجاد کند.

بروجردی با بیان اینکه خطوط قرمز ما در زمینه برجام تعریف شده است و رهبری بحث‌هایی چون پی ام دی و مبادله سوخت را در این خصوص مطرح کردند، افزود: شاهد بسته شدن پرونده پی ام دی بودیم و گام‌های بعدی که مبادله سوخت و اورانیوم غنی شده و در مقابل آن به میزان 10 برابر کیک زرد که این اتفاق افتاد و روس‌ها قبل از آن که ما ارسال کنیم آن را ارسال کردند که این مسئله نشان دهنده رابطه خوب ما با این کشور است و هم اینکه آنها به جمهوری اسلامی ایران اعتماد داشتند. قطعاً بر اجرای مراحل بعدی برجام هم ملاک نقطه نظرات صریح مطرح شده و دستور رهبری در زمینه برجام است که در نامه‌ای به رئیس جمهور اعلام شد.

وی در پاسخ به سوال دیگری در خصوص قطعنامه اخیر سازمان ملل درباره مسئله سوریه نیز بیان کرد: اینکه پس از گذشته 8 سال و در شرایطی که آمریکایی‌ها از همه ظرفیت خود در منطقه برای تغییر ساختار سیاسی حاکم بر سوریه و خط مقدم جبهه مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی استفاده کردند این مسئله عملاً اعتراف به شکست آنها است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس افزود: آمریکایی‌ها با استفاده از همه امکانات منطقه‌ای و درگیرکردن کشورهایی مانند عربستان و همه ظرفیت‌هایی اروپایی و آمریکایی در این طرح شکست خوردند و این عملا اعتراف به شکست آنها است وامروز بحث تغییر بشار هیچ خریداری در بازار سیاست منطقه ندارد.

بروجردی در پایان در پاسخ به اینکه آیا در انتخابات مجلس شرکت می‌کنید، گفت: بله مثل گذشته از حوزه انتخابیه بروجرد در دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ثبت نام می‌کنم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: