برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۶۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۴۰
مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان، از اجرایی شدن برجام از حدود سه هفته دیگر خبر داد و گفت: از آن روز، نسبت به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی نیز اقدام می‌کنیم.
سید عباس عراقچی در خصوص زمان اجرایی شدن برجام گفت: برجام از حدود سه هفته دیگر اجرایی می شود؛ از آن روز نسبت به اجرای داوطلبانه و موقت پروتکل الحاقی نیز اقدام می‌کنیم.

وی افزود: این کار ادامه خواهد داشت تا زمانی که مجلس شورای اسلامی پروتکل را به طور دائمی تصویب کند که برآورد ما این است که ظرف سال های آینده این کار صورت می‌گیرد.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای کشورمان ادامه داد: برای تصویب پروتکل الحاقی نیازی نیست که دولت آن را تحت لایحه ای به مجلس ارائه کند، این موضوع هر زمان که قوه مقننه بخواهد می‌تواند آن را تصویب کند. اما از آنجایی که نمایندگان به نوعی برجام را تایید کرده اند در واقع با پروتکل الحاقی هم که در برجام به آن اشاره شده است، موافقت کرده‌اند.

عراقچی در خصوص زمان انتقال اورانیوم غنی سازی شده گفت: طبق برجام تمام ذخایر مواد اورانیوم غنی شده به غیر ۳۰۰ کیلوگرم را می‌فروشیم و در مقابل، کیک زرد می خریم.

وی افزود: این معامله با روسیه صورت گرفته و حدود ۹ تن مواد اورانیوم به روسیه داده می شود در مقابل ۱۴۰ تن کیک زرد وارد می‌شود؛ این معامله  بعد از بسته شدن PMD انجام می‌گیرد.
منبع: مهر
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: