برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۵۸۵
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
اینکه بتوانیم تمام ظرفیت‌های صادرات ترکیه را در روسیه با محصولات‌مان پوشش دهیم، بعید به نظر می رسد.
اقتصادنیوز: اینکه بتوانیم تمام ظرفیت‌های صادرات ترکیه را در روسیه با محصولات‌مان پوشش دهیم، بعید به نظر می رسد.

نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه ایران می‌تواند با افزایش حجم مبادلات تجاری جای خالی صادرات ترک را در بازار روسیه پر کند، عنوان کرد: باید با توجه به توانایی‌هایی که برای حضور در بازار روسیه داریم، از این فرصت استفاده کنیم تا صادرات‌مان را به روسیه سهولت بخشیم. قدیر قیافه با اشاره به تنش‌های به وجود آمده در روابط سیاسی روسیه و ترکیه اظهار کرد: فرصتی تازه برای ایران رقم خورده که می‌توان با افزایش حجم مبادلات تجاری جای خالی صادرات ترک را در بازار روسیه پر کرد. وزیر کشاورزی روسیه به تازگی در حوزه تامین مواد غذایی خواستار محصولات کشاورزی ایران شده گرچه دومین کشور تامین کننده خود را مراکش می‌داند اما ظرفیت‌های موجود سبب شده دولت روسیه پتانسیل‌های صادراتی ایران را هم در نظر داشته باشد.

البته پیش از تیره و تار شدن روابط سیاسی روسیه و ترکیه، بخش اعظمی از نیاز روسیه را در زمینه محصولات کشاورزی ترک‌ها تامین می‌کردند. در این سا‌ل‌ها محصولاتی مانند خشکبار، سیب، پرتقال، کلم و گوجه فرنگی از ترکیه روانه بازار روسیه می‌شده که غیر از موادغذایی و میوه‌جات بخشی از این صادرات پوشاک نیز بوده است. او افزود: اما مهم این است که ایران تا چه اندازه می‌تواند در این زمینه جایگزین ترکیه شود. گرچه گسترش همکاری ایران و روسیه اتفاق مبارکی است اما اینکه در چه زمینه‌هایی این همکاری می‌تواند محقق شود، مشخص نیست.

در حالی که این روزها روس‌ها بسیار به دنبال آن هستند ایران تامین‌کننده کالاهای موردنیازشان باشد، تجارت ایران و روسیه با مشکلاتی روبه‌رو است. در وهله اول باید توانایی تامین تمامی نیاز آنها یا حداقل بخشی از آن را داشته باشیم. با توجه به زیرساخت‌هایی که در تولید محصولات کشاورزی برخوردار هستیم، بعید می‌دانم تمام نیازهای آنها را بتوانیم تامین کنیم گرچه امکان این وجود دارد که بتوانیم بخشی از این نیاز را فقط برآورده کنیم. پس از آن کیفیت کالاها و ارتقای کیفیت بسته‌بندی محصولات‌مان حائز اهمیت است. در ایران ظرفیت لازم برای صادرات به روسیه وجود دارد اما خلاهایی همچنان راه را به روی صادرکنندگان بسته است.

در حالی که با وجود این ظرفیت صادراتی درون کشور اگر بتوانیم محصولی را به میزان بالا به روسیه صادر کنیم، بازار داخلی‌مان آسیب نمی‌بیند. نایب رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و روسیه با بیان اینکه یکی از مزیت‌های ایران برای تجارت با روسیه بهره‌مندی از استان‌های شمالی ایران به دلیل موقعیت مناسب کشاورزی‌شان و نزدیکی با روسیه برای صادرات محصولات کشاورزی است، گفت: فراموش نکنیم به رغم اینکه هیچ شکی در توسعه صادرات محصولات کشاورزی با روسیه نیست، اینکه بتوانیم تمام ظرفیت‌های صادرات ترکیه را در روسیه با محصولات‌مان پوشش دهیم، بعید به نظر می رسد. چرا که برخی از نیاز روسیه را در همین مقطع کلمبیا و مراکش تامین می‌کند. در نتیجه اینکه بتوانیم تمام ظرفیت خارج شده از ترکیه را ما برای روسیه تامین کنیم، کمی سخت است. البته این امر در کوتاه‌مدت دور از انتظار است و در بلندمدت امکانپذیر است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: