برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۵۲۲
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۰
در حالی که کمتر از یک هفته به شب یلدا مانده که بازار به استقبال رفته و به میمنت طولانی ترین شب سال میوه و خشکبار به 2 برابر افزایش قیمت یافته است.
خبرایرانی: در حالی کمتر از یک هفته به شب یلدا مانده که بازار به استقبال رفته و به میمنت طولانی ترین شب سال میوه و خشکبار به 2 برابر افزایش قیمت یافته است.

این روزها کم کم صدای پای یلدا را می توان شنید. مردم از غنی و فقیر گرفته همگی تلاش دارند که سفره ای برای خود پهن کنند و این طولانی ترین شب سال را به امید فرداهایی روشن، سپری کنند.

هر سال هم بازار همپای جنب و جوش مردم، خود را کشان کشان به سمت قیمتهای بالا می کشاند؛ اگرچه همواره مسئولان تلاش کرده اند که اجازه ندهند قیمتها به بهانه این شب، افزایش چشمگیر داشته باشد و بالا رفتن تقاضا بهانه ای برای استفاده سودجویان شود با این حال هر ساله دلالان دست در بازار این شب کرده و قیمت را 2 تا 3 برابر بالا می کشند.

سنتی که گرانی می آورد
در جنوب شرق کشور نیز بازار دلالی از غافله عقب نمانده و قیمت میوه و آجیل کمتر از یک هفته مانده به شب یلدا افزایش چشمگیری داشته است

به طوری که هندوانه که محبوب ترین و یکی از اصلی ترین میوه های شب یلدا است در میوه فروشی های سطح شهر کمیاب شده است شاید هم دارد خود را در انبارها برای روز های پایانی آمده می کند تا با قیمتش همگان را غافلگیر کند.

با این وجود آجیل نیز که اصلی ترین تنقل شب یلداست گرانی اش موجب شده تا بسیاری از شهروندان از خرید آن عاجز شده و پرهیز نمایند.

به گفته یکی از مغازه داران بازار قیمت انار طی دو هفته اخیر از 4 هزار تومان به 6 هزار تومان افزایش یافته و نارنگی نیز از 1200 تومان به 1700 تومان رسیده است و پیش بینی می شود طی دو سه روز آینده بین 500 تا 600 تومان به قیمت میوه ها افزوده گردد.

واسطه‌ها فاتحان بازار شب یلدا
عضو کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی مجلس، با انتقاد از افزایش نجومی قیمت میوه شب یلدا در بازار،گفت: دلالان،‌ واسطه ها و سلف خرها در بی نظمی بازار فاتحان قیمت ها هستند.

هدایت‌الله میرمرادزهی با انتقاد از افزایش نجومی قیمت میوه شب یلدا در بازار، گفت:حضور آزادانه دلالان،واسطه ها و سلف خرها دربازار به افزایش نرخ ها دامن زده است.


بهانه محدودیت عرضه تنها عذری غیرموجه از سوی دلالان

نماینده مردم سراوان،سوران، سیب و زابل درمجلس شورای اسلامی،با بیان اینکه کمبود و یا محدودیت عرضه در افزایش نرخ میوه نقشی نداشته است، افزود: تنها علت افزایش نرخ میوه شب یلدا،نبود نظارت بر بازار و برنامه‌ریزی ضعیف برای کنترل قیمت‌ها است.
این نماینده مردم درمجلس نهم،‌ با تاکید بر اینکه ذخیره سازی میوه و آجیل برای شب یلدا و عید به اندازه کافی است،تصریح کرد: بهانه محدودیت عرضه،تنها عذری غیرموجه از سوی دلالان است تا سودهای عایدی خود را از این آشفته بازار توجیه کنند.

میرمرادزهی با بیان اینکه باید نظارت بیشتری بر روند توزیع میوه و سایر نیازمندی های مردم در بازار صورت بگیرد، گفت: تنها راه قطع دست دلالان در قیمت گذاری محصولات و کالاها برنامه‌ریزی برای مدیریت تولید و عرضه است.


هیچ توجیهی برای افزایش قیمت میوه شب یلدا پذیرفتنی نیست

وی با تاکید بر اینکه هیچ دلیل و برهان قانع کننده ای درخصوص افزایش چندین برابری قیمت میوه برای شب یلدا وجود ندارد،تاکید کرد: درحالی که بسیاری از میوه‌ها در استان های مختلف به علت به صرفه نبودن تولید رو به نابودی است،نباید شاهد افزایش بی رویه قیمت آن با بهانه محدودیت عرضه باشیم.

میرمرادزهی مطرح کرد:عرضه هندوانه 4 هزار تومانی نشانی ازعدم مدیریت بازار و سپردن مسئولیت نرخ گذاری به دلالان است.

عضو کمیسیون کشاورزی،‌ آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی،‌ یادآورشد: دولت باید با برنامه‌ریزی دقیق به حمایت از تولید و تولیدکننده داخلی بپردازد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها