برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۳۱۳
تاریخ انتشار: ۲۰ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۰۶
رییس جمهور در مشهد:
رییس‌جمهور با اشاره به این‌که «خراسان از دیرباز پایتخت فرهنگی جهان اسلام بوده است» گفت: تعیین مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال 2017 میلادی، فرصت خوبی برای رسیدگی بیشتر به زیرساخت‌های شهری و اجتماعی مشهد مقدس است.
به گزارش هشت صبح، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی صبح جمعه در جلسه شورای هماهنگی و برنامه‌ریزی استان خراسان رضوی که در مشهد مقدس برگزار شد، بر استفاده از فرصت‌ها و امکانات موجود و تلاش تمام مسئولان و دستگاه‌های اجرایی برای توسعه و پیشرفت این استان تأکید کرد.

وی با ابراز تسلیت ایام رحلت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام(ص) و شهادت امام حسن مجتبی و امام رضا علیهما‌السلام، گفت: ایام رحلت پیامبر عظیم الشان اسلام(ص) ایام اندوه و غم بشریت است، چرا که پیامبر(ص) اشرف مخلوقات و آورنده علم، اخلاق، ادب و راه زندگی برای همگان بود و با رحلت ایشان، پیام آسمان به زمین منقطع شد.

وی با بیان این‌که «پیامبر اسلام(ص) بزرگترین الگو از طرف خداوند برای بشریت بود»، اظهار کرد: اسلام دین رحمت و صلح است و خشونت و تروریسم به نام اسلام، موجب تاسف تاریخ بشریت است.

رییس‌جمهور با اشاره به این‌که «امروز در سطح دنیا هنگامی که حادثه‌ای تروریستی رخ می‌دهد، متأسفانه و به صورتی هدفمند سیل هجمه تبلیغاتی علیه مسلمانان و اسلام به راه می‌افتد»، گفت: تروریست‌ها در حالی که جنایت‌های‌شان هیچ ارتباطی با احکام قران و اسلام ندارند، خود را مسلمان معرفی می‌کنند تا همین موضوع باعث قضاوت نادرست افکار عمومی جهان نسبت به اسلام و مسلمانان شود.

وی با تاکید بر این‌که «نشان دادن چهره واقعی رحمت و رأفت اسلام، افکار عمومی جهان را جلب خواهد کرد»، افزود: رحلت پیامبر اسلام(ص) حادثه‌ای تأسف‌بار بود اما حوادثی که امروز در جامعه بشری به نام اسلام رقم می‌خورد، تأسف‌بارتر است.

وی امام حسن مجتبی(ع) را امام صلح، کرامت ، وحدت ، صبر و تحمل توصیف کرد و گفت: امام حسن(ع) با وجود آنکه ظلم‌های فراوان و زخم زبان‌های زیادی را تحمل کردند، اما در عین حال مسیر هدایت را پیش روی همگان قرار داده و ما افتخار می‌کنیم که راه آن امام کریم و بزرگوار را ادامه دهیم.

رییس‌جمهور همچنین با بیان این‌که «عمر شریف امام رضا(ع) نور، رحمت و هدایت بود و ایشان مایه فخر و مباهات ایرانیان هستند و عنایتشان شامل حال ملت ایران بوده و هست»، اظهار کرد: هجرت امام رضا(ع) از مدینه به ایران فرصتی برای مردم ایران در طول تاریخ بود تا از نور و معنویت این امام همام بهرهمند شوند.

وی افزود: امام رضا(ع) با حضورشان در خراسان نشان دادند که اسلام دین فرهنگ، منطق و گفت و گو است و از بحث و مباحثه هراسی ندارد و امیدواریم بتوانیم با پیروی از راه امام رضا(ع) اسلام را با منطق والایش به جهان معرفی کنیم.

وی درادامه خراسان را منطقه ذوق، علم، هنر و بزرگان اهل فرهنگ و ادب دانست و گفت: استان خراسان رضوی از جهات گوناگون دارای اهمیت است و حضور بارگاه نورانی امام رضا(ع) بر این اهمیت افزوده است.

روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این‌که «این سفر معنوی و زیارت بارگاه نورانی امام رضا(ع) فرصتی را برای بررسی مشکلات و روند برنامه‌های استان خراسان رضوی بوجود آورده است»، گفت: از سفر سال گذشته تاکنون براساس گزارش‌های ارایه شده، عمده طرح ها و پروژه‌های وعده داده شده، پیشرفت زیادی داشته‌اند و ما با ایستادگی بر تعهد خود و توکل بر خدا امیدواریم این طرح ها هر چه سریعتر کامل شوند.

وی شهر مشهد را به لحاظ تعلق آن به همه مردم ایران و شیعیان جهان دارای اهمیت ویژه‌ای برشمرد و بر ضرورت رسیدگی و تلاش بیشتر در جهت حل مشکلات این شهر تأکید کرد و گفت: تسهیل شرایط و ارایه امکانات برای زائران ملجأ شریف امام رضا(ع) وظیفه‌ای است که باید با تلاش و هماهنگی به آن عمل کنیم.

وی با تشکر از تلاش‌های استاندار و مسئولان دستگاه‌های اجرایی و انتظامی و سایر نهادها در استان خراسان رضوی و مشهد مقدس در زمینه پذیرایی از زائران امام رضا(ع) در طول ایام گوناگون سال به تلاش قابل تقدیر دستگاه‌های مختلف کشور در ساماندهی زایران اربعین حسینی اشاره کرد و افزود: باید با تلاش بیشتر بتوانیم شرایط و امکانات بهتری را برای زایران ائمه معصومین بویژه امام رضا(ع) فراهم کنیم.

رییس‌جمهور وجود بافت فرسوده و حاشیه‌نشینی را از مشکلات طولانی و کهن مشهد مقدس دانست و با اشاره به اینکه امروزه مشکلاتی نظیر کمبود آب نیز به این مشکلات اضافه شده است، افزود: دولت در پی تامین و حل مشکلات آب است و همه نخبگان، مسئولان و دانشگاهیان نیز باید برای حل این مشکل در استان تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشند اما اولین قدم بهره‌وری صحیح از منابع موجود است که این نیازمند سرمایه‌گذاری، اقدامات فناورانه و فرهنگ‌سازی است.

وی گفت: ساماندهی اجتماعی، زیباسازی شهر، ساماندهی ترافیک شهری، رفع مشکلات حمل و نقل در استان،‌ ساماندهی مسایل فرهنگی و نحوه بروز و ظهور آن در انظار عمومی از جمله اقداماتی است که باید به آنها در استان خراسان رضوی و شهر مشهد توجه ویژه‌ای داشت.

وی همچنین خاطرنشان کرد: ما برای پیشبرد پروژه‌ها و رشد و توسعه کشور، نیازمند سرمایه‌گذاری خارجی هستیم؛ چراکه امکانات و منابع موجود، پاسخگوی رسیدن به رشد مدنظر نخواهد بود و در این راستا باید تسهیلاتی را جهت جذب سرمایه‌گذاری خارجی در این استان نیز فراهم کنیم.

رییس‌جمهور با اشاره به انتخابات پیش روی مجلس خبرگان و مجلس شورای اسلامی در اسفندماه، بر تلاش همه دستگاه‌ها برای ایجاد فضای مناسب و آرام در مسیر انتخاباتی قانونمند و باشکوه تأکید کرد و گفت: باید همه چهره‌های علاقه‌مند به خدمت به مردم در صحنه انتخابات حاضر شوند.

وی، مجلس شورای اسلامی را دارای جایگاهی پراهمیت در جمهوری اسلامی دانست و خاطر نشان کرد: مجلس شورای اسلامی مکانی است که هر چه تریبون و سخنان نمایندگان آن عالمانه و قوی تر باشد، موجب فخر و عزت کشور خواهد بود. امیدواریم هر مجلسی در دفاع از کیان نظام و حقوق ملت از مجلس قبل قوی تر باشد و موجب سربلندی بیش از پیش ملت ایران در جهان شود.

وی با بیان این‌که« در شرایط فعلی منطقه و جهان، حضور پرشور در انتخابات یکی از قدرت نمایی‌های ملت ایران در منطقه خواهد بود»، اظهار امیدواری کرد تا انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی جلوه گاه وحدت، قدرت ملی و انسجام بیشتر ملت ایران باشد.

در ابتدای این جلسه یکی از مداحان در عزای ائمه معصومین علیهما السلام دقایقی مرثیه خوانی و نوحه سرایی کرد و رییس جمهوری و شرکت کنندگان در جلسه به سوگواری پرداختند.

همچنین چیت چیان وزیر نیرو گزارشی از وضعیت پروژه های استان خراسان رضوی در بخش آب و برق ارائه کرد.

دکتر نوبخت رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی نیز گزارشی از روند پیشرفت طرح ها و پروژه های مصوب در سفر کاروان تدبیر و امید به استان خراسان رضوی ارائه کرد.

رشیدیان استاندار خراسان رضوی و نیز معاون فنی و عمرانی استانداری خراسان رضوی هم ضمن ارائه گزارشی از روند پیشرفت استان در بخش های مختلف، به تشریح برنامه ها و رویکردهای پیش بینی شده در راستای توسعه بیش از پیش استان و ارائه خدمات بهتر و بیشتر به مردم خراسان رضوی پرداختند.

حجت الاسلام سبحانی نیا رییس مجمع نمایندگان استان خراسان رضوی در مجلس شورای اسلامی هم در سخنانی به بیان نیازمندیها و مشکلات استان خراسان رضوی پرداخت.

پیش از این جلسه نیز، وزیر نیرو و مدیر عامل برق استان خراسان رضوی گزارشی از روند پیشرفت پروژه های برق استان خراسان رضوی و چگونگی عملکرد مرکز مانیتورینگ و پایش منابع تولید پراکنده و تجزیه پذیر کنترل شبکه برق و همچنین نرم افزار کنترل و حفظ پایداری شبکه انتقال و فوق توزیع با نرم افزار (SCADA) و سیستم کنترل تجهیزات پست (DCS) به رییس جمهوری ارائه کردند.

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی