برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۱۵۴
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۹
شورای شهر بغداد پایتخت عراق کالاهای تولیدی ترکیه را تحریم کرد.
شورای شهر بغداد پایتخت عراق کالاهای تولیدی ترکیه را تحریم کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی السومریه نیوز، شورای بغداد امروز سه شنبه تحریم تولیدات ترکیه یا (ممنوعیت) بستن هرگونه توافقنانه ای با هر یک از شرکت های ترکیه ای را تصویب کرد.

سعد المطلبی عضو شورای استان بغداد گفت: این شورا امروز انواع تولیدات ترکیه را تحریم کرد.

وی افزود: این شورا ممنوعیت بستن هرگونه توافقنامه ای با هر یک از شرکت های ترکیه ای را به واجد اجرایی خود ابلاغ کرد.

این اقدام دولت عراق در پی ورود نظامیان ترکیه به خاک این کشور صورت گرفت.

یک مسئول امنیتی ترکیه روز جمعه گفته بود که صدها نیروی ترکیه برای تقدیم خدمات آموزشی به نزدیک شهر موصل رفته اند و ائتلاف ضد داعش از این موضوع اطلاع دارند.

این درحالی است که دولت آمریکا اعلام کرد این اقدامات درچارچوب ائتلاف ضد داعش نیست.

این مسئول امنیتی ترکیه افزوده بود که حدود 12 دستگاه تانک و مین روب در نزدیکی موصل هستند.

در همین حال، خبرگزاری آناتولی شمار نظامیان ترکیه در منطقه بعشیقه در نزدیک موصل را 150 نفر اعلام کرد و از استقرار 20 تا 25 دستگاه تانک ارتش ترکیه در این منطقه خبر داد.

دولت ترکیه گفته است که مربیان آموزش نظامی این کشور در یک پادگان در منطقه بعشیقه درحال آموزش نیروهای پیشمرگه کرد وابسته به دولت محلی منطقه کردستان عراق هستند و نیروهای جدید جایگزین نیروهای قبلی شده اند که کار آموزش نیروهای پیشمرگه را از دوسال و نیم پیش برعهده داشتند.

ورود نیروهای ترکیه بدون اطلاع دولت مرکزی عراق به شمال این کشور با اعتراض و محکومیت شدید مسئولان رده های مختلف عراق روبرو شده است.

این مسئولان از جمله فواد معصوم رئیس جمهور، حیدر العبادی نخست وزیر و خالد العبیدی وزیر دفاع عراق این اقدام ترکیه را محکوم و آن را نقض حاکمیت عراق و قوانین بین المللی و اصول حسن همجواری دانسته اند و از ترکیه خواسته اند که نیروهای خود را از خاک عراق بیرون بکشد.

شورای وزاری امنیت ملی عراق اعلام کرده است: عراق حق دارد که از همه گزینه های موجود به علت ورود نیروهای ترکیه به خاک عراق استفاده کند و در صورت عقب نشینی نکردن 48 ساعته نیروهای ترکیه از خاک عراق به شورای امنیت رجوع خواهد کرد.

گردانهای حزب الله عراق نیز هشدار داده است که "پاسخی قاطع" به یورش نیروهای ترکیه به خاک عراق خواهد داد.

در همین حال، جنبش عصائب اهل الحق عراق به دولت ترکیه هشدار داد که اگر نیروهای نظامی خود را از خاک عراق خارج نکند، تمام منافع این کشور را هدف قرار خواهد داد.

سازمان بدر نیز در بیانیه ای جداگانه به دولت ترکیه به خاطر نقض حاکمیت عراق هشدار داد.
منبع: تسنیم
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی