برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۹۰۰۴۷
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۰
قبلا معروف بود که گفته می شد اوپک مثل چای کیسه ای است، و تنها در آب داغ کارکرد خود را نشان می دهد اما این موضوع امروزه مصداق ندارد چرا که با وجود داغ شدن بازار نفت به لحاظ عرضه و افت شدید قیمت ها هیچ عکس العملی از سوی اوپک صورت نگرفته است.
 تسنیم: رویترز طی گزارشی نوشت: قبلا معروف بود که گفته می شد اوپک مثل چای کیسه ای است، و تنها در آب داغ کارکرد خود را نشان می دهد. اگر این موضوع درست باشد، با توجه به رسیدن قیمت نفت به پایین ترین رقم در حدود 7 سال اخیر و نزدیکی 40 دلار، شرایط فعلی بازار اکنون کاملا آماده واکنش اوپک است.
 
اما با وجود داغ شدن بازار نفت به لحاظ عرضه و افت شدید قیمت ها هیچ عکس العملی از سوی اوپک صورت نگرفته است.
 
اعضای اوپک در این وضعیت به جای نزدیک شدن به یکدیگر، مشغول رقابت بر سر سهم بیشتر از بازار هستند و این موجب تشدید اختلافات بین رقبای منطقه ای یعنی ایران و عربستان شده است.
 
این اختلافات در نشست روز جمعه موجب شد تا سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) نتواند به رقم مشخصی در مورد سقف تولید خود دست یابد. در اقدامی که به گفته منابع آگاه پیشنهاد عربستان بود، وزرا در نهایت برای اولین بار در چند دهه گذشته توافق کردند که 13 عضو سازمان هیچ محدودیتی برای تولید نداشته باشند.
 
این اقدام که نه تنها بازارها بلکه برخی از مقامات خود اوپک را نیز شگفت زده کرد، ظاهرا واکنشی مستقیم به رقابت نفتی عربستان و ایران بوده است. ایران تصریح کرده که قصد دارد سال آینده همزمان با لغو تحریم های غرب، به سرعت به بازار برگردد.
 
با توجه به اینکه تهران به دنبال افزایش یک میلیون بشکه ای عرضه نفت خود به بازار است، افزایش حدودا یک میلیون بشکه ای عرضه در بازار جهانی، برای ریاض گریزناپذیر است.
 
یک منبع آگاه در اوپک در خصوص نشست روز جمعه اوپک گفت: «مسئله سقف تولید خیلی بحث برانگیز بود و آنها نتوانستند در مورد آن تصمیم بگیرند... هیچ کس راضی نبود.»
 
پیشتر یک منبع دیگر گفته بود «اختلاف نظر قابل توجهی بین اعضا وجود دارد و با توجه به اینکه فزونی عرضه دیگر عمدتا از کشورهای حاشیه عرب خلیج فارس ناشی نمی شود، بلکه ایران هم در این زمینه نقش دارد، این اختلاف بیشتر نیز شده است.»
 
در دراز مدت، نتیجه نشست روز جمعه احتمالا تغییر چندانی در بازارهای جهانی ایجاد نخواهد کرد. از سال قبل به این طرف، اکثر اعضا تولید خود را  افزایش داده اند تا از سهم خود در مقابل رقبای دیگری نظیر تولید کنندگان نفت شیل دفاع کنند.
 
در هر صورت، سقف 30 میلیون بشکه ای تولید اوپک تا حدود زیادی سمبلیک بوده و در عمل هیچ کدام از اعضا به آن توجهی نمی کردند.
 
با این حال، تحلیلگران معتقدند، همین کنار گذاشتن وانمود به محدود سازی سقف تولید، احتمال جنگ قیمت بین اعضای اوپک را افزایش می دهد و امکان هرگونه توافقی را کمتر می کند، ضمن اینکه موجب وارد آمدن فشار بیشتر بر قیمت ها خواهد شد.
 
موسسه گلدمن ساکس، در گزارشی که بعد از نشست اوپک منتشر شد اعلام کرد که این احتمال که زمانی که ظرفیت ذخیره نفت دنیا تمام می شود، بازارها ممکن است نیاز به تعدیل خود در مقابل «استرس عملیاتی» داشته باشند، احتمال افت قیمت برای مدتی حتی طولانی تر را افزایش می دهد.
 
از آنجایی که اوپک، تولید کننده یک سوم نفت جهان، 55 سال پیش ایجاد شده، هدف وجودی این سازمان تعیین سقف تولید با هدف تاثیرگذاری بر قیمت ها بوده است.
 
اما اخلافات کنونی بین ایران و عربستان، به خصوص در سوریه و یمن، روابط بین دو قدرت مهم درون اوپک را تیره تر از همیشه ساخته و احتمال رسیدن به هرگونه توافقی را دشوار کرده است.
 

روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: