برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۹۵۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۳۵
هفته گذشته پس از افزایش بحران های منطقه ای و گسترش دامنه حملات تروریستی به اروپا، دومین نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به جوانان در کشورهای غربی منتشر شد؛ نامه ای که با طرح دیدگاه اسلام اصیل درباره تروریسم و نیاز به تغییر ذهنیت ها درباره آن، ترورریسم را درد مشترک اسلام و غرب عنوان می کند.
به گزارش هشت صبح، خبرگزاری جمهوری اسلامی روزهای شنبه مهم ترین اخبار و رویدادهای حوزه سیاست خارجی در هفته گذشته را برای مخاطبان منتشر می کند تا علاقه مندان این حوزه با مروری اجمالی در جریان دیدارها، رفت وآمدهای دیپلماتیک و تحولات سیاسی در حوزه بین الملل قرار بگیرند.
دومین نامه رهبر معظم انقلاب به جوانان کشورهای غربی، انتشار گزارش مدیرکل آژانس بین المللی درباره PMD، دیپلماسی اقتصادی و حضور هیات های سیاسی و فعالان اقتصادی از مجارستان، یونان و ایتالیا در تهران، سفر منطقه ای ولایتی به سوریه و لبنان، حضور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در اجلاس کپ21 در پاریس و مواضع رسمی دستگاه دیپلماسی کشورمان در مورد تنش آنکارا و مسکو، از مهمترین رویدادهای سیاست خارجی در هفته دوم آذرماه بود که مورد توجه رسانه ها قرار گرفت.

** تعامل شرافتمندانه با اسلام بر مبنای شناخت درست
به دنبال حادثه تروریستی پاریس، انتشار دومین نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی به جوانان کشورهای غربی بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی داشت.
حضرت آیت الله خامنه ای به عموم این جوانان نگاشتند: «حوادث تلخی که تروریسم کور در فرانسه رقم زد، بار دیگر مرا به گفت و گو با شما جوانان برانگیخت.»
ایشان در این نامه خاطرنشان کردند: «من از شما جوانان می خواهم که بر مبنای یک شناخت درست و با ژرف بینی و استفاده از تجربه های ناگوار، بنیان های یک تعامل صحیح و شرافتمندانه را با جهان اسلام پی ریزی کنید.»
این نامه تاریخی به 19زبان انگلیسی، عربی، اردو، ترکی استانبولی، سواحیلی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، فرانسوی، هوسایی، ژاپنی، آذربایجانی، اندونزیایی، تایلندی، دانمارکی، پرتغالی برزیلی، اسلوونیایی، بوسنیایی و پشتو ترجمه و منتشر شد.
همچنین غلامعلی خوشرو نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل نیز در نشست مجمع عمومی، با قرائت فرازهایی از این نامه و اشاره رهبر معظم انقلاب به ضرورت تغییر ذهنیت ها، گفت: هدف از این نامه، ارائه دیدگاهی اصیل از درون جهان اسلام درخصوص مبارزه با تروریسم برای مخاطبان جوان است.

**برجام یا پی.ام.دی؛ دو راهی هسته ای
بالاخره یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش خود را درباره مسائل گذشته و حال هسته ای ایران یا ابعاد نظامی احتمالی (PMD) در اختیار اعضای شورای حکام قرار داد.
به اعتراف مقامات غربی این گزارش نشان می دهد که این اتهامات کاملا بی پایه بوده است.
طرح پرونده موسوم به PMD از سوی برخی کشورهای غربی بدون این که مدرک و مستنداتی برای اثبات آن ارائه شود، سالها سبب افزایش تنش و بحران غیرضرور در موضوع هسته ای ایران و وضع تحریم های ظالمانه علیه مردم ایران شد.
به دنبال این گزارش، اظهار نظرهای مختلفی هم در داخل کشور و هم در خارج شنیده می شد که گفت و گو با سید عباس عراقچی رئیس ستاد پیگیری اجرای برجام از آن جمله بود.
وی ارزیابی نهایی آژانس از مسائل گذشته را نشانه صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران ارزیابی کرد و گفت: اکنون نوبت 1+5 است که موضوع را در شورای حکام ببندند.
عراقچی عمل به تعهدات از سوی ایران را منوط به انجام تعهدات طرف مقابل دانست و گفت: شورای حکام و آژانس بین المللی انرژی اتمی بین پی.ام.دی و برجام باید یکی را انتخاب کنند و در صورت بازماندن پنجره ای از تعهدات طرف مقابل، ایران نیز به تعهدات داده شده عمل نخواهد کرد.

** PMD به تاریخ پیوسته است
حمید بعیدی نژاد عضو تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان هم پس از انتشار گزارش آمانو در یادداشتی در صفحه اینستاگرام خود نوشت که این گزارش فقط یک انتخاب جلوی پای شورای حکام می گذارد و آن هم مختومه کردن پرونده پی ام دی است؛ بحث پی ام دی دیگر به تاریخ پیوسته است.
مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی را به معنای آن دانست که آژانس می تواند پرونده PMD را مختومه اعلام کند.
همچنین رضا نجفی نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی، مهمترین نکته گزارش یوکیا آمانو را عدم انحراف برنامه هسته ای ایران دانست و تصریح کرد: در این گزارش به عدم پایبندی ایران اشاره نشده است.

**دیپلماسی اقتصادی؛ رهیافتی در پسابرجام
از دیگر برنامه های سیاست خارجی در هفته گذشته سفر نیکوس کوتزیاس وزیر خارجه یونان به تهران بود.
وی علاوه بر دیدار و گفت و گو با محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، در دانشگاه تهران نیز حضور یافت و با محمود نیلی احمدآبادی ملاقات کرد و در جمع دانشجویان سخن گفت.
کوتزیاس در این سفر دو روزه به تهران با رئیس جمهوری و رئیس مجلس شورای اسلامی نیز دیدار کرد.
همزمان با سفر وزیر خارجه یونان نخستین همایش توسعه روابط اقتصادی ایران و یونان با عنوان «ایران و یونان،فرصت های کشف نشده» برگزار و چند تفاهم نامه همکاری در زمینه کشتیرانی و گردشگری بین ایران و یونان به امضا رسید.

** هیات 360 نفره رم در تهران
سفر یک هیات 360 نفره اقتصادی ایتالیایی در قالب 178شرکت، 20 انجمن و 12 گروه بانکی به ریاست کارلو کالندا معاون وزیر توسعه اقتصادی و با حمایت وزارت توسعه اقتصادی و وزارت خارجه ایتالیا از دیگر موضوعات دیپلماسی در هفته گذشته بود.
این هیات با فعالان تجاری و بازرگانی کشورمان ملاقات کرد و توافق نامه های همکاری در بخش های مختلف گردشگری، تجاری و در زمینه صنایع چرم ، بانک و بیمه به امضا رسید.
بازدید از دو شرکت ایران خودرو و سایپا از دیگر برنامه های این هیات ایتالیایی بود.

** پس از 27 سال؛ مجارستانی ها در ایران
ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان پس از 27 سال به همراه نیمی از وزاری کابینه و فعالان اقتصادی کشورش به ایران آمد. در جریان این سفر 8 سند و یادداشت تفاهم همکاری توسط وزرای دو کشور و 5 تفاهم نامه همکاری بین فعالان اقتصادی ایران و مجارستان به امضا رسید.
اوربان در دیدار با دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران یک نقشه 175 ساله از ایران( متعلق به سال 1840 میلادی) را هدیه داد. وی با معاون اول رئیس جمهوری، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی از وزاری کشورمان دیدار کرد.
نخست وزیر مجارستان و هیات همراه در سفر به تهران، با رهبر معظم انقلاب نیز ملاقات کردند.

**سفر منطقه ای ولایتی؛گزارش نشست وین 2
علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل در راس هیاتی به سوریه و لبنان سفر کرد.
حسین امیرعبداللهیان معاون عربی- آفریقای وزیر امور خارجه، ولایتی را در این سفر منطقه ای همراهی می کرد.
رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک در دمشق با بشار اسد رئیس جمهوری و ولید المعلم معاون نخست وزیر و وزیر امورخارجه سوریه به طور جداگانه و در سفارت جمهوری اسلامی ایران در بیروت نیز با مسئولان گروه های مقاومت و ملی فلسطینی مقیم لبنان دیدار و گفت وگو کرد.

**نشست وین3 تا دو هفته آینده
حسین امیرعبداللهیان معاون عربی- آفریقای وزیر امورخارجه گفت که قرار است طی 10 تا 15 روز آینده دور جدید نشست در مورد بحران سوریه برگزار شود.
وی تصریح کرد که در این نشست جزییات بیشتری درباره تقویت روند مبارزه با تروریسم و پیگیری راهکار سیاسی در سوریه مورد توجه قرار می گیرد.

** انتفاضه سوم؛ جهان در سکوت
انتفاضه سوم فلسطین از 2 ماه پیش در سرزمین های اشغالی شد، به گزارش منابع فلسطینی تا کنون 112 نفر شهید و بیش از 25 هزار نفر زخمی شده اند؛ در میان شهدا 5 کودک و 25 زن نیز دیده می شوند.

** واکنش سیاست خارجی
حسین جابر انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه حمله تروریستی اخیر به مراسم عزاداران حسینی شهر کانوی نیجریه را محکوم کرد.
در حملات انتحاری تروریستی اخیر نیجریه، 21 نفر از شیعیان شهر کانوی شهید و تعداد زیادی مجروح شدند. گفته می شود گروه تروریستی بوکوحرام عامل این حملات است.
همچنین مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه نیز اقدام مسئولان بحرینی در احضار کاردار کشورمان را فرافکنی خواند و گفت که مقام های بحرینی بهتر است به مشکلات عمیق داخلی خود رسیدگی کنند.

**توصیه به رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اخیرا ادعا کرده که به رئیس جمهوری ایران هشدار داده است چنانچه صحبت درباره خرید نفت داعش در ترکیه ادامه یابد، ایران هزینه های آن را پرداخت خواهد کرد و ایرانی ها نیز حرف خود را پس گرفته اند.
جابرانصاری سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به این اظهارات، کشورهای همسایه را به رعایت نزاکت و احترام متقابل در روابط و پرهیز از ماجراجویی و مسئولیت پذیری در اتخاذ مواضع سیاسی دعوت کرد و تاکید کرد اتخاذ مواضع منجر به حمایت از تروریسم، بحران را در منطقه تشدید می کند.

***تجلیل از نخستین خانم سفیر؛ تقدیر از ظریف
هفته گذشته مراسم تجلیل از خدمات مرضیه افخم سخنگوی سابق وزارت امور خارجه با حضور مدیران ارشد رسانه ای شورای عالی امنیت ملی، دفتر رئیس جمهوری و مدیران مسئول رسانه های کشور در محل سازمان خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) برگزار شد.
در این تجلیل که در نهایت به قدردانی از محمد جواد ظریف منجر شد، مدیران رسانه های کشور تصریح کردند ظریف حق مطلب را در مورد زنان در حساس ترین وزارتخانه ادا کرد و نشان داد راه امام (ره) را به خوبی دنبال می کند.
افخم به عنوان نخستین بانوی سفیر ایرانی پس از انقلاب اسلامی به زودی عازم کوالالامپور پایتخت مالزی خواهد شد.

**مقامات ایران در مجامع بین المللی
یکصد و شصت و هشمین نشست وزیران سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای تعیین سیاست های این سازمان در زمینه تولید در وین آغاز به کار کرد. قرار است در این دور اعضای اوپک سیاست های تولیدی این سازمان را برای 6 ماهه نخست سال 2016 میلادی تعیین کنند.
اوپک بیش از 30 درصد از سهم بازار نفت جهان را در اختیار دارد.
بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت کشورمان پیشتر اعلام کرده است: برای افزایش سهم صادرات نفت ایران در بازارهای جهانی به سقف سهمیه ای پیش از تحریم ها، نیازی به اجازه گرفتن از اوپک یا هیچ سازمان و شخص دیگری نداریم. افزایش صادرات نفت حق مسلم ایران است و نیازی به اجازه نیست .

** ابتکار در کُپ21 (COP21)
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در حاشیه اجلاس جهانی کنفرانس تغییرات آب و هوایی پاریس موسوم به کُپ21 (COP21) مورد استقبال فرانسوا اولاند قرار گرفت.
وی در حاشیه این اجلاس با آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و با روسای جمهوری عراق، افغانستان، بولیوی، لیتوانی، سوییس، اندونزی، ارمنستان و نخست وزیران ژاپن، یونان، پاکستان،ویتنام، نروژ، پادشاه سوئد و همچنین مقام های بلند مرتبه کشورهای شرکت کننده دیدار و گفت وگو کرد.

** همکاری آرشیوی با آلمان
همچنین در هفته گذشته صالحی امیری رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به آلمان سفر کرد و در دیدار با مایکل هولمان رئیس آرشیو فدرال این کشور با آمادگی برای تبادل الکترونیکی اسناد تاریخی ایران و آلمان، خواستار شد اسناد ملی در اختیار پژوهشگران قرار گیرد.

**فاجعه ای فراموش نشدنی؛ ادامه پیگیری ها
پیکر مرحوم غضنفر رکن آبادی که در فاجعه منا دیدار حق را لبیک گفته بود، هفته گذشته و بعد از شناسایی به کشور بازگردانده شد و در امامزاده پنج تن به خاک سپرده شد.
مراسم ختم این مرحوم هفته گذشته در مسجد دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد و مذاکره کنندگان کنونی و سابق هسته ای کشورمان که از گذشته های نه چندان دور با مرحوم رکن آبادی رابطه دوستانه و یا کاری داشتند خود را به مراسم ترحیم این مهاجر الی الله رساندند تا یاد و خاطره او را گرامی بدارند.

**13 نفر همچنان مفقود
همچنین2 نفر از خانواده علی اصغر فولادگر به عربستان رفتند تا هویت او را شناسایی کنند. هنوز هویت 13 نفر از مفقودان این فاجعه تلخ شناسایی نشده است.
هفته گذشته حسین امیرعبداللهیان معاون وزیر امور خارجه نیز درباره پیگیری های حقوقی این فاجعه اظهار داشت: پیگیری های حقوقی فاجعه منا در سه سطح دنبال می شود. سطح اول در داخل کشور است و خانواده های جانباختگان منا می توانند با مراجعه به سازمان حج و زیارت شکایت های خود را برای مطالبات حقوقی از دولت عربستان سعودی ارائه دهند.
وی پی گیری موضوع توسط وزارت امورخارجه و معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری حج و زیارت و بعثه رهبر معظم انقلاب را در سطح دوم دانست و پی گیری گسترده این فاجعه با همکاری برخی موسسات حقوقی بین المللی غیرحکومتی را توسط معاون عربی- آفریقای وزیرامورخارجه در سطح سوم عنوان کرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: