برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۸۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ آذر ۱۳۹۴ - ۲۲:۰۰
رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه ساعتي پس از سخنراني ولاديمير پوتين رئيس جمهور روسيه که گفته بود، «ترکيه پشيمان مي‌شود» تصريح کرد که ترکيه وضعيت اقتصادي‌اش خوب است و در آينده بهتر خواهد شد.
فارس: رئيس جمهور ترکيه گفت: هيچ خصومتي با کشورهايي که با آنان درباره سوريه اختلاف‌نظر داريم، نداريم. اردوغان افزود: به دشمنان خارجي اجازه نمي‌دهيم از تروريست حمايت کنند و مانع پيشرفت ما شوند. وي ابراز داشت که سه مرحله انتخابات در دوره اخير، بر برخي طرح‌هاي اقتصادي تاثير گذاشت.

رئيس جمهور ترکيه درباره نتايج انتخابات اخير که منجر به حزب متبوعش شد، گفت: ابهام اقتصادي و بيم از آينده بر آراء رأي‌دهندگان تاثير گذاشت و مردم براي خاطر «ثبات» به «عدالت و توسعه» راي دادند.

وي تاکيد کرد که مسئله قانون اساسي جديد به سرنوشت اين دولت بستگي دارد.

اردوغان در بخش ديگري از صحبت‌هايش درباره تنش‌هاي اخير ميان ترکيه و روسيه، گفت: سوريه همسايه ماست اما روسيه بگويد در سوريه چکار مي‌کند؟

وي در ادامه مدعي شد که ترکيه به مرز سوريه احترام مي‌گذارد اما روسيه حضورش در سوريه قانوني نيست که اين چنين رفتار کند.

اين سخنان در شرايطي مطرح مي‌شود که ترکيه نقش مهمي در ايجاد بحران سوريه داشت و با اعزام تروريست ها به داخل اين کشور باعث آغاز جنگ داخلي در سوريه شد.

آقاي اردوغان در ادامه ژست‌هاي خود درباره سوريه، گفت: فقط مردم سوريه هستند که در اين کشور مشروعيت دارند.

وي با اشاره به اينکه آنچه روسيه در سوريه انجام مي‌دهد، مشروعيت ندارد، تاکيد کرد که داعش فقط عمر نظام سوريه را طولاني مي‌کند.

رئيس جمهور ترکيه ابراز داشت که روسيه تلاش مي‌کند دنيا را متقاعد کند که ترکيه از داعش نفت مي‌خرد، در نشست گروه بيست به اعضا، گفتم اگر روسيه بتواند اين مسئله را ثابت کند، من استعفا خواهم کرد اما اگر پوتين با سند نتوانست مسئله خريد نفت از داعش را ثابت کند، آيا پوتين حاضر است استعفا کند؟

وي گفت: ما از کشورهاي مشخصي نفت مي‌خريم...پس چه کسي از داعش نفت مي‌خرد؟

رجب طيب اردوغان در گفت: با رئيس‌جمهور ايران صحبت کردم و هشدار دادم که شما در برخي اشتباهات [در خصوص اتهامات روسيه به ترکيه] شرکت داريد. بعد از اين بود که چنين افتراءاتي از ادبيات مسئولان ايران و برخي منابع خبري [در ايران] حذف شد.

وي مدعي شد که رژيم سوريه و شرکت‌هاي بين‌المللي از داعش نفت مي‌خرند.

اردوغان اظهار داشت که هيچ خصومتي با کشورهايي که با آنان درباره سوريه اختلاف‌نظر داريم، نداريم.

رئيس جمهور ترکيه تصريح کرد که ملت ترکيه مي‌تواند بي‌سرپناه و گرسنه بماند، اما نمي‌تواند استقلالش را از دست بدهد.

وي تاکيد کرد که قطر آمادگي‌اش را اعلام کرده که شماري از آوارگان سوري را بپذيرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: