برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۷۵۳
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۰
او معتقد است: مرجع رسیدگی به این موضوع، همان مرجع صادرکننده مجوز است. به هر حال، این مناقشات همیشه وجود داشته و باید وظیفه هر نهاد و دستگاه به‌طور شفاف تعیین شود.
سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: با خوانندگانی که با شبکه‌های ماهواره‌ای و معاند نظام همکاری و ارتباط دارند، برخورد قانونی می‌شود و به خوانندگانی که به‌طور عامدانه و رسمی با این شبکه‌ها همکاری داشته‌اند به‌راحتی مجوز داده نخواهد شد.
 
به گزارش ایسنا، حسین نوش‌آبادی - سخنگوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی - درباره ممنوعیت فعالیت برخی خوانندگان، گفت: هنرمندان ما باید مراقب باشند آثار و محصولات هنری‌شان مورد تعرض قرار نگیرد و ناخواسته برای خودشان مشکل درست نکنند. این‌که آثار آن‌ها از شبکه‌های تلویزیونی، رادیویی، ماهواره‌ای و معاند نظام پخش می‌شود، فی‌نفسه جرم نیست، چون بسیاری از این شبکه‌ها بدون اطلاع و رضایت صاحب اثر، اقدام به انتشار آثار می‌کنند. حرف ما با کسانی است که آگاهانه با شبکه‌های ماهواره‌ای خارجی مصاحبه می‌کنند یا برای محصولات‌شان با آن‌ها ارتباط دارند. تذکرات لازم به آن‌ها داده شده و اگر بر این همکاری اصرار کنند، برخورد قانونی صورت می‌گیرد و برای گرفتن مجوز و اجراهای بعدی با مشکل روبه‌رو می‌شوند.
 
او ادامه داد: جامعه هنرمندان ما، جامعه‌ای فرهیخته، آگاه و متعهد است. اقلیت نادری‌اند که آگاهانه با واسطه یا بدون واسطه با این شبکه‌ها در ارتباط هستند. کسانی که ارتباط رسمی با این شبکه‌ها ندارند مشمول برخوردها و ممنوعیت‌ها نخواهند شد. فهرستی که قبلا از ممنوعیت فعالیت برخی خوانندگان منتشر شد، توسط وزارت ارشاد تصویب شده است.
 
نوش‌آبادی همچنین درباره فعالیت برخی خوانندگان ایرانی در خارج از کشور و اقدام آن‌ها برای گرفتن مجوز و فعالیت در ایران، گفت: افرادی که در گذشته سابقه همکاری با شبکه‌های ماهواره‌ای و آکادمی‌های هنری را دارند که در قالب اجراهای زنده و ارسال سفارش بوده، به‌راحتی نمی‌توانند مجوزی برای فعالیت خود در داخل کشور بگیرند، مگر این‌که فعالیت آن‌ها در کشور موجه و منطقی باشد، به‌طوری که عملکرد گذشته آن‌ها را جبران کند و متعهد شوند که براساس قوانین جمهوری اسلامی پیش می‌روند و به رعایت فرهنگ ایرانی - اسلامی ملتزم هستند.
 
او بیان کرد: در رابطه با فردی که برخی رسانه‌ها نام او را اعلام کردند که مجوز فعالیت در کشور گرفته، این مورد را تکذیب می‌کنیم. این فرد مجوز نگرفته و نخواهد گرفت، مگر این‌که مراجع ذی‌صلاح تشخیص دهند. مرجع رسیدگی به فعالیت هنری آن‌ها، وزارت ارشاد است و صلاحیت سیاسی و امنیتی آن‌ها از طریق مراجع دیگر و نهادهای قانونی پیگیری می‌شود.
 
نوش‌آبادی در بخش دیگری از سخنانش، درباره وضعیت سرپرست دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز اظهار کرد:‌ سرپرست کسی که مسوولیت یک بخش را عهده‌دار است و گمان نمی‌کنیم حضور او لطمه‌ای به کیفیت برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر وارد کند. روزی که حکم ایشان به ریاست تبدیل شود یا فرد دیگری جایگزین شود، تدابیر لازم اتخاذ خواهد شد. در حقیقت، حضور این فرد به‌عنوان سرپرست مانعی برای برگزاری برنامه‌های جشنواره موسیقی فجر نیست.
 
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین درباره کتاب «کلنل» نوشته محمود دولت‌آبادی، گفت: این کتاب در کشور ما مجوز چاپ و توزیع نگرفته است، اما این موضوع دلیل نمی‌شود که کتاب در خارج از کشور منتشر نشود. ما برای صدور مجوز انتشار کتاب مقررات، ضوابط و چارچوب‌هایی داریم که درباره رمان «کلنل» رعایت نشده است. از نظر مقررات حوزه کتاب تا کنون مجوزی برای کتاب آقای دولت‌آبادی صادر نشده است، البته ما پاسخگوی چاپ این کتاب در کشورهای دیگر نیستیم.
 
نوش‌آبادی به برخورد وزارت ارشاد با توزیع‌کنندگان این کتاب در کشور اشاره کرد و افزود: توزیع و تبلیغ کتاب «کلنل» در کشور تخلف محسوب می‌شود و به کسانی که اقدام به توزیع و انتشار آن کرده‌اند، تذکراتی داده خواهد شد و به این موضوع رسیدگی می‌شود. همان‌طور که پیش از این، با کتاب‌فروشی‌هایی که این کتاب را در اختیار مردم قرار می‌دادند، برخورد شد.
 
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین با اشاره به مصوبه‌ای که دیوان عدالت اداری درباره فیلترینگ سایت‌های بدون مجوز منتشر کرده است، گفت: اختلاف در تفسیر و برداشت درباره‌ی مرجع رسیدگی به تخلفات سایت‌های بدون مجوز مطرح بود. برداشت و تفسیر ما این است که با همان رویه‌ای که در موضوع مطبوعات و رسانه‌ها داشتیم باید عمل شود، یعنی همان‌طور که مرجع صدور مجوز برای مطبوعات و سایت‌ها، وزارت ارشاد است، مرجع رسیدگی به تخلفات هم به‌طور طبیعی باید این وزارتخانه باشد. به استناد قانون مطبوعات، خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های مطبوعاتی جزیی از ارکان مطبوعات هستند. دیوان عدالت اداری در جلسه اول در فروردین‌ماه امسال حق رسیدگی به این موضوع را به وزارت ارشاد داد؛ اما با اعتراضی که به این رأی شد، مصوبه وزارت ارشاد درباره وظیفه فیلترینگ سایت‌های بدون مجوز باطل شد.
 
او معتقد است: مرجع رسیدگی به این موضوع، همان مرجع صادرکننده مجوز است. به هر حال، این مناقشات همیشه وجود داشته و باید وظیفه هر نهاد و دستگاه به‌طور شفاف تعیین شود.
 
نوش‌آبادی همچنین به حادثه به‌وجود آمده در قرچک ورامین اشاره کرد و گفت: حادثه قرچک دو بُعد دارد؛ بعد اول، حادثه‌ای است که در روز سخنرانی وزیر اسبق کشور - موسوی لاری - به‌وجود آمد و مراجع سیاسی و امنیتی در حال پیگیری موضوع هستند. بُعد دیگر حادثه، پیامدهای فرهنگی و رسانه‌ای آن است. تعبیر تند و غیرقابل توجیه برخی مطبوعات و رسانه‌ها درست نبود و تیترها و گزارش‌هایی زدند که از رعایت نشدن مسؤولیت خطیر رسانه‌ای حکایت داشت.
 
او افزود: این‌که حادثه را با برخی موضوعاتی که در شأن مردم نیست، نشان دهیم کار درستی نبود و تیترهایی که به رفتار داعش‌گونه مردم قرچک و ورامین اشاره کردند، حرکتی ناپسند و توهین‌آمیز نسبت به مردم بود. این موضوع از طرف وزارت ارشاد پیگیری شد و تذکری به روزنامه خاطی دادیم که به بهانه دفاع، ادبیات غیرحقوقی به کار نبرد و بداخلاقی نکند.
 
نوش‌آبادی همچنین به کاهش تعداد سکه‌های جایزه ادبی جلال آل احمد اشاره کرد و گفت: اعتبار یک جایزه، به کمیت و تعداد سکه‌های آن نیست. از ابتدا سقف این جایزه را بالا گرفتند و بعد برای تأمین اعتبار آن با مشکل مواجه شدند. سال گذشته هم اعتبار این جایزه با کمک نهادهای دیگر تأمین شد. در طی این اتفاق جلسه‌ای در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکل و مقرر شد، میزان جایزه جلال کاهش پیدا کند.
 
او ادامه داد: محتوای جایزه جلال و منتخبان آن کاملا مطابق با فلسفه وجودی این مسابقه ادبی است. در هر مسابقه و جشنواره‌ای، انتقاداتی وجود دارد. جایزه جلال سعی می‌کند متناسب با اهدافی که برایش تعیین شده، حرکت کند و این موضوع امسال در تلاش هیئت داوری مشخص بود. ایده و افکاری که جلال آل احمد داشت، فراتر از زمان و مکان بود و طیف‌های مختلف فکری را دربرمی‌گیرد. کسانی که در این دوره از جایزه جلال انتخاب شدند نیز از طیف‌ها، افکار، اندیشه‌ها و سلایق مختلف بودند.
 
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین با اشاره به حضور کارگردانان بنام و حرفه‌ای سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر امسال، اظهار کرد:‌ امسال همه بزرگان سینما در جشنواره فجر حاضرند و شاهد حضور پررنگ، پرشور و فعال سینماگران خواهیم بود. فجر امسال از یک رونق و کیفیت بالایی برخوردار است و کسانی که به عرصه آمده‌اند، نشانه‌ای از جهش، امیدواری و تحرک زاید‌الوصف دارند.
 
او افزود: کارگردانانی که سال‌های قبل به دلایلی منزوی بودند، امسال آمده‌اند و این نشانه خوبی است که به رونق سالن‌ها و گیشه‌های سینما امیدوار باشیم و به نقطه‌ای برسیم که برای ساخت سالن سینما متقاضی وجود داشته باشد. پیش‌بینی می‌کنیم سال آینده سال موفقی از نظر اکران فیلم‌های کارگردانان بزرگ داشته باشیم.
 
نوش‌آبادی همچنین به وضعیت فیلم «رستاخیز» و سرنوشت اکران آن در کشور اشاره کرد و گفت: شاید خود کارگردان «رستاخیز» هم فکر نمی‌کرد فیلمی بسازد که تا این حد مورد بحث و مناقشه قرار گیرد. خود این بحث‌ها هم به‌نوعی تبلیغ برای فیلم است. «رستاخیز» در بسیاری از کشورهای منطقه اکران شده و با جاذبه‌های خود، مخاطبانش را پیدا کرده است. حالا توپ در زمین کارگردان و تهیه‌کننده «رستاخیز» است که همکاری کنند تا این فیلم در ایران هم اکران شود.
 
او همچنین اظهار کرد: وزارت ارشاد تمام تلاش خود را برای این‌که این فیلم در پشت پرده نوبت اکران قرار نگیرد، با رفع نواقص و ترمیم‌های لازم انجام داده است. شخص آقای جنتی - وزیر ارشاد - مصمم بوده و هست که با اصلاحات لازم، این فیلم اکران شود. اگر دوستان ما کمی انعطاف به خرج دهند، مشکلی با اکران «رستاخیز» نداریم. کمیته‌ای که برای بررسی کم و کیف اصلاحات این فیلم تشکیل شده، تلاش می‌کند معضل به‌وجود آمده را حل کند و در این زمینه نیازمند همکاری کارگردان و تهیه‌کننده «رستاخیز» هستیم. مجوزی که ما به این فیلم دادیم براساس اصول، مقررات و چارچوب‌های وزارت ارشاد بوده و اشکالی که به این فیلم گرفته شده، از نظر فتواهای فقهی است، وگرنه «رستاخیز» فیلم فاخری است و ما مشکلی با آن نداریم.
 
سخنگوی وزارت ارشاد همچنین بیان کرد: این وزارتخانه پای مجوزهایی که صادر می‌کند می‌ایستد؛ اما طبیعی است که برخی مسائل دیگر مانع می‌شوند. ما نمی‌توانیم به‌خاطر یک کار فرهنگی، تبعات امنیتی برای کشور ایجاد کنیم.
 
او همچنین در پاسخ به این پرسش که موضع وزارت ارشاد درباره خریدن و نمایش برخی محصولات خارجی بدون مجوز در پردیس‌های سینمایی چیست؟ اظهار کرد: محصولات خارجی بدون هولوگرام، وجاهت قانونی ندارند و هر اثر هنری اعم از فیلم و انیمیشن و سایر محصولات که در حوزه کودکان است، اگر توسط نهادهای قانونی داخلی هولوگرام نخورده باشند، توزیع، نمایش و استفاده از آن‌ها جرم است. کسانی که خارج از ضوابط، این آثار را کپی می‌کنند نیز مجرم هستند. اگر گزارشی در این زمینه به وزارت ارشاد داده شود، از طریق مراجع قانونی به آن رسیدگی خواهد شد.
 
نوش‌آبادی درباره موضوع نفوذ فرهنگی کشورهای دیگر در ایران و راهکارهای وزارت ارشاد در این زمینه نیز گفت: موضوع نفوذ در بُعدهای مختلف همیشه مطرح بوده و انقلاب اسلامی و مردمش که منافع نظام سلطه را به خطر انداخته و بازار انحصارگران حوزه‌های سیاسی را کساد کرده‌اند، همواره در معرض مخالفت‌ها و دشمنی‌های کسانی بوده‌اند که به راحتی دست از سر نظام و مردم برنمی‌دارند. حوزه فرهنگ بسیار حساس و مهم است و دشمن مترصد فرصتی است تا از مجاری فرهنگی به انقلاب لطمه بزند.
 
او افزود: با توجه به این‌که مردم و مسوولان نسبت به ترفند دشمنان آگاهی دارند، اجازه نمی‌دهند که نیت‌های شوم و تفکرات مسموم آن‌ها، محلی برای ظهور و بروز پیدا کند. تدوین برنامه‌هایی منطبق بر سیاست‌های کلی فرهنگی و رهنمودهای رهبری در دستور کار است. حرکت ما همواره باید منطبق بر سبک زندگی ایرانی و اسلامی باشد. اگر اصول و معیارهای اسلامی در نظر گرفته نشود، نفوذ فرهنگی ایجاد می‌شود. این نفوذ زمانی به‌وجود می‌آید که از باورها، عقاید و نظام و انقلابی که خود این مردم به‌وجود آورده‌اند فاصله بگیریم.
 
سخنگوی وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنانش درباره فعالیت این وزارتخانه در حوزه قرآن و عترت، گفت: اهمیت این حوزه آنقدر برای ما زیاد است که معاونتی مختص آن در وزارت ارشاد تأسیس شده است. ما نیز با توجه به منابع، امکانات و بودجه‌ای که در اختیار داریم سعی می‌کنیم فعالیت‌های قرآنی‌مان را توسعه دهیم. برگزاری صدها مسابقه قرآنی داخلی و خارجی و نشست‌های تخصصی در این حوزه، از جمله این اقدامات بوده است. با این حال برای گسترش این فعالیت‌ها به بودجه و اعتبار کافی نیاز داریم. بودجه ما در این زمینه 14 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است، اما چون همیشه جذب و تخصیص بودجه کامل نیست، به آن رقم نمی‌رسیم.
 
او افزود: کانون‌های فرهنگی - هنری مساجد نیز از جمله نهادهای موفق جمهوری اسلامی بوده‌اند که مردمی با انگیزه و روحیه انقلابی در این نهادها کار جهادی انجام می‌دهند. اکنون 21 هزار پایگاه و کانون فرهنگی و هنری با نیروهای مومن مشغول فعالیت هستند و نقش آن‌ها در موضوع اربعین هم بسیار برجسته بود. بیش از 12 میلیارد تومان به دبیرخانه‌های کانون‌های فرهنگی - هنری مساجد اختصاص داده شده است. در کل، آنچه می‌توانم در این مورد به آن اشاره کنم، تخصیص 20 میلیارد تومان به کارهای قرآنی است.
 
نوش‌آبادی همچنین درباره وضعیت حمایت از خادمان قرآنی، گفت: این افراد باید تحت پوشش و حمایت خاص قرار گیرند و این انتظار آن‌ها کاملا معقول و قابل دفاع است. البته وزارت ارشاد تنها پشتیبان این افراد نیست، بلکه دیگر نهادهای مرتبط نیز باید تلاش خود را به این زمینه معطوف کنند که این افراد را تحت حمایت و پوشش قرار دهند.
 
او همچنین درباره لزوم همگرایی هنرمندان منطقه در فضای آشفته‌ی کنونی، اظهار کرد: در فضای آشفته‌ای که دشمنان در منطقه مشغول فعالیت‌های تروریستی و خشونت‌گرا هستند، حوزه فرهنگ و هنر بسیار می‌تواند تأثیرگذار باشد. همان‌طور که رهبر انقلاب با انتشار نامه‌ای خطاب به جوانان اروپایی، آن‌ها را مخاطب قرار می‌دهند، هنرمندان هم باید به موضوعات فراملی فکر کنند و در قالب فیلم، نمایش، کتاب و هنرهای تجسمی چهره زشت و کریه جریان‌های متحجر و خشونت‌طلب را افشا کنند.
 
سخنگوی وزارت ارشاد در بخش دیگری از سخنانش درباره حضور پرشور مردم ایران در مراسم اربعین، گفت: تا کنون یک میلیون و 450 هزار نفر در سامانه سماح که تحت مدیریت سازمان حج و زیارت است، ثبت نام کرده‌اند. یک میلیون و 50 هزار نفر مدارک‌شان را تحویل داده‌اند و ویزای 900 هزار نفر از طریق سازمان حج و زیارت صادر شده است. تعدادی ویزا هم از مجاری دیگر به زائران داده شده است. در اربعین امسال بیش از 5 / 1 میلیون نفر از هم‌وطنان ما در مراسم میلیونی عزاداری امام حسین (ع) شرکت می‌کنند.
 
او اضافه کرد: خدمات مناسب و ویژه‌ای برای تردد زائران اربعین برای اولین‌بار در شهرهای خرمشهر، سوسنگرد، اهواز، مهران و ایلام پیش‌بینی شده است. با توجه به محدودیت‌های به‌وجود آمده برای سفر به عراق، فقط افرادی که ویزا گرفته باشند اجازه خروج دارند و مسوولان ایرانی و عراقی از ورود افراد بدون گذرنامه به کشور عراق جلوگیری خواهند کرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی