برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۷۴۴
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۴ - ۱۳:۵۹
لاریجانی:
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعاً مسئله(پی‌ام‌دی) PMDعلیه ایران برپایه یک دروغ بزرگ استوار است،تصریح کرد: غربی‌ها این مسئله را سالیان سال است که طول داده‌اند،حال برای حل آن لیستی برای گفت‌وگو داده‌اند که آن لیست انجام شد،حال به طورحتم در شرایط کنونی اعلام می‌کنیم که اگر پرونده پی‌ام‌دی بسته نشود،نمی‌توانیم حرکت ترسیم‌شده در مذاکرات را انجام دهیم.
به گزارش هشت صبح، علی لاریجانی امروز (دوشنبه 9 آذر) در دوازدهمین اجلاس سراسری مدیران حوزه‌های علمیه خواهران کل کشور با اشاره به مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه 1+5 گفت: مسئله هسته‌ای ایران نشان داد که زورگویی غربی‌ها هیچ‌وقت جواب نمی‌دهد.ایران در این حوزه مقاومت بسیاری انجام داد،‌ البته این مقاومت هزینه‌هایی را در برداشت،اما درنهایت نتیجه‌بخش بوده و جمهوری اسلامی ایران به دانش هسته‌ای دست یافت.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طورحتم پذیرش غنی‌سازی ایران ازسوی آمریکایی‌ها از روی اضطرار و ناچاری بود،زیرا آنها فکر نمی‌کردند که ایران در برابر تمام فشارها مقاومت کند،حال زمانی که ایران به دانش هسته‌ای دست یافت،آمریکایی‌ها به پای میز مذاکره آمدند،البته غربی‌ها ادعا می‌کنند که تحریم‌های اقتصادی ایران را پای میز مذاکره آورد،اما این موضوع درست نیست.

وی در تشریح دلایل پذیرفتن ایران برای حضور درمذاکرات هسته‌ای،تصریح کرد: ما دراین حوزه به جایگاهی رسیده بودیم که آن قابل غفلت و نسیان نبود؛بنابراین می‌بایست از این ظرفیت‌ها استفاده می‌کردیم تا مسائل دیگر را حل کنیم،از این‌رو بهترین راه این بود که با کمترین هزینه مسائل را حل کنیم.

لاریجانی افزود: خوشبختانه ما دراین راه آگاهانه قدم برداشتیم و مذاکرات تنها مربوط به دولت فعلی نمی‌شود، بلکه این گفت‌وگوها در یک‌سال پایانی دولت قبل کلید خورد.دراین رابطه باید گفت که مذاکرات به درستی پیش رفت،هر چند در درون آن چالش‌هایی ایجاد شد،اما داده‌ها و ستاده‌ها درمذاکرات هسته‌ای لطمه‌ای بر فعالیت صلح‌آمیز هسته‌ای کشور وارد نکرد،به طوری که براساس توافق صورت گرفته دربخش تحقیق و توسعه در بالاترین سطح تثبیت شد. البته آنها می‌خواستند محدودیت‌هایی را در این حوزه ایجاد کنند که ما زیر بار آن نرفتیم و حتی حدود 2 ماه تعیین تکلیف این مسئله به طول انجامید.

وی گفت: قطعاً ما در مذاکرات هسته‌ای در مسائل اصلی مقاومت کرده و زیربار خواسته‌های آنها نرفتیم، البته برخی موضوعات پذیرفته شد،چراکه آنها تاثیری روی دانش هسته‌ای ما نداشت،به طورمثال میزان 10 هزار یا 6 هزارسانتریفیوژ تاثیری دراین مسئله ندارد.ایران در مذاکرات برخی از این دست مسائل را برای تبادل سوخت هسته‌ای پذیرفت،از این‌رو براساس توافق ما مواد غنی‌شده را به فروش رسانده و مواد اورانیوم طبیعی را وارد می‌کنیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد:دربحث رآکتور اراک نیز قرار است،براساس برجام تغییراتی صورت گیرد که براین اساس ساعت‌ها روی آن فکرشده تا تغییرات برای ایران پیشرفت ایجاد کند.

وی با تاکید براینکه درمذاکرات دانش هسته‌ای را به هیچ وجه حراج نکرده‌ایم،تصریح کرد:قطعاً تا آنجایی که می‌شد ما براصول و مواضع خود ایستادگی کردیم و توافق هسته‌ای صورت گرفته یک بسته قابل قبول است، به شرط اینکه غربی‌ها تحریم‌ها را برداشته و به تعهدات خود از جمله پی‌ام‌دی عمل کنند.


نماینده مردم قم درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعاً مسئله(پی‌ام‌دی) PMDعلیه ایران برپایه یک دروغ بزرگ استوار است،تصریح کرد: غربی‌ها این مسئله را سالیان سال است که طول داده‌اند،حال برای حل آن لیستی برای گفت‌وگو داده‌اند که آن لیست انجام  شد،حال به طورحتم در شرایط کنونی اعلام می‌کنیم که اگر پرونده پی‌ام‌دی بسته نشود،نمی‌توانیم حرکت ترسیم‌شده در مذاکرات را انجام دهیم.

لاریجانی با اشاره به تصویب موضوع برجام در کشور و موضوع اجرای آن تاکید کرد:این مسئله دارای ریزه‌کاری‌هایی است،از این‌رو برای نظارت برابعاد برجام،هیاتی مشخص شد،بنابراین اگر این مسیر می‌خواهد ادامه پیدا کند، باید درست و سامان یافته صورت گیرد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: