برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۷۱۲
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۳۹۴ - ۰۰:۱۹
صیادان محلی، ‌شاهدان و منابع امنیتی سومالی اعلام کردند چند دزد دریایی سومالی در تیراندازی که امکان آزادی یک کشتی ماهیگیری ایرانی را فراهم کرد، کشته شدند.
شبکه خبر: صیادان محلی، ‌شاهدان و منابع امنیتی سومالی اعلام کردند چند دزد دریایی سومالی در تیراندازی که امکان آزادی یک کشتی ماهیگیری ایرانی را فراهم کرد، کشته شدند.

به نقل از خبرگزاری فرانسه از موگادیشو، کشتی آزاد شده، ‌یک کشتی ماهیگیری ایرانی با 15 خدمه است که این هفته قبل ربوده شد و در سواحل سومالی نگهداری می شد.

اوایل هفته گذشته، ‌چند دزد دریایی سومالی به این کشتی ایرانی و همچنین به یک کشتی تایلندی حمله کردند اما کشتی تایلندی موفق شد فرار کند.

مختار یعقوب ماهیگیر منطقه هراردیری، از مناطق مهم راهزنی دریایی در سومالی توضیح داد: ما صدای تیراندازی های شدیدی را شنیدیم. شمار زیادی از راهزنان دریایی کشته شدند و کشتی ربوده شده آزاد شد.

عبداللهی باره از رهبران محلی نیز گفت: هفت نفر از راهزنان دریایی کشته و دو تن دیگر به شدت زخمی شدند. اما این آمار هنوز تایید نشده است .

شرایط این تیراندازی و اینکه آیا نیروهای امنیتی مداخله کرده اند یا گروگان ها خودشان خود را آزاد کرده اند فعلا مشخص نیست. همچنین از سرنوشت گروگان ها اطلاعی در دست نیست.

راهزنان سومالی در اوج قدرت خود در سال 2011، ‌بیش از 700 گروگان و نیز 32 فروند کشتی تجاری از جمله چند نفتکش در اختیار داشتند و به طور جدی به فعالیت دریایی در شاخ آفریقا لطمه زدند.

تدابیر مختلفی که شرکت های مالک کشتی ها اتخاذ کردند از جمله حضور نگهبانان مسلح در داخل کشتی ها، به طور گسترده ای راهزنان دریایی را در سال های اخیر ناکام گذاشته است. با این حال ده ها گروگان از جمله 26 خدمه کشتی نهام 3، همچنان در اختیار گروه های راهزن دریایی هستند. نهام کشتی کوچک ماهیگیری عمانی است که مارس 2012 ربوده شد و اکنون به خرابه ای تبدیل شده است.
 
علاوه بر این راهزنان دریایی 15 خدمه کشتی سراج را در اختیار دارند. سراج کشتی صیادی ایرانی است که مارس 2015 ربوده شد و نخستین راهزنی دریایی سومالیایی ها در طول سه سال محسوب می شد.

چهار نفر از این ملوانان ایرانی اوایل نوامبر در عملیات نیروهای امنیتی سومالی آزاد شدند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: