برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۶۹۰
تاریخ انتشار: ۰۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۹:۵۰
وزیر جهاد کشاورزی‌ از رشد ۵.۷درصدی بخش کشاورزی در نیمه نخست امسال خبر داد و در مورد امحای سیب‌زمینی‌ها گفت: یا دراین‌باره همکاران تلاش خود را کرده و یا قصور و تقصیر داشته‌اند که از بازرسی وزارتخانه خواسته‌ام موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کند.
خبرایرانی: حجتی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما افزود: در برنامه ششم نیز پیشنهاد کردیم که رشد بخش کشاورزی سالانه پنج درصد باشد که این هدف تحقق پذیر است.

وی گفت: اجدادمان از دیرباز با مشکل کمبود آب مواجه بودند اما واقعیت بخش کشاورزی سرزمینهای ما نشان می‌دهد که ظرفیت تولید کشاورزی بسیار بیشتر از وضعیت تولید فعلی است.
 
حجتی افزود: برنامه ریزی کرده‌ایم که حداکثر طی شش تا هفت سال بر اساس برنامه ریزیهای صورت گرفته به یک تراز قابل قبولی در محصولات کشاورزی برسیم که یکی از راههای دستیابی به آن توجه جدی به اقتصاد مقاومتی این بخش است.
 
حجتی در ادامه با اشاره به خرید هرساله گندم از کشاورزان گفت: خرید گندم مازاد کشاورزان در سال ۹۲ چهار میلیون و ۷۰۰ هزار تن در سال ۹۳ شش میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که این رقم در سال ۹۴ با وجود محدودیت‌های آبی به هشت میلیون و ۸۰۰ هزار تن خواهد رسید.
 
وی تصریح کرد: حتی می‌توان ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی زیر کشت گندم را کاهش داد و با استفاده از فن‌آوریهای آبیاری نوین و انواع کشت و مدیریت آب هم در عین حال محصولات مورد نیاز کشور را نیز تولید کرد.
 
وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اعلام اینکه بیشتر ذرت مصرفی داخل از خارج وارد می‌شود، افزود: بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته در افق ۱۰ساله ۷۰ درصد ذرت مورد نیاز در داخل تولید و در عین حال بازار را نیز رقابتی خواهیم کرد.
 
* اجرای طرح نکاشت در مناطق کم‌آب
 
حجتی در باره طرح نکاشت نیز گفت: طرح نکاشت در مناطقی صورت می‌گیرد که با محدودیت جدی منابع آب روبه‌رو هستیم و یک محصول در آنجا آب زیادی مصرف می‌کند بنابراین بهتر است محصول با مصرف آب کم را جایگزینش کنیم که البته طرح نکاشت تنها در چند نقطه هم اکنون اجرا می‌شود.
 
وزیر جهاد کشاورزی با ابراز اینکه شرکت بازرگانی دولتی در سال ۹۴ هیچ خرید خارجی گندم نداشته است، افزود: این شرکت تنها ۳۰۰ هزار تن را وارد کرده که آن هم مربوط به خرید سال گذشته است چرا که خریدهای داخل جوابگوی همه خبازی‌ها است.
 
وی گفت: سالانه حدود ۸۰۰ هزار تا یک میلیون تن برنج نیاز داریم که به کشور وارد کنیم.
 
 حجتی افزود: البته بر اساس مصوبه‌ای که گذراندیم قیمت محصولات برنج وارداتی نباید کمتر از مشابه داخلی خود باشد تا امکان رقابت وجود داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: در دو سال اخیر ۱۲۰ هزار هکتار از اراضی سطح زیر کشت برنج را به‌علت محدودیت آبی کاهش داده‌ایم و برآوردها نشان می‌دهد ۱۲۰ هزار هکتار دیگر نیز امکان کاهش وجود دارد اما در عین حال با استفاده از ابزارهای نوین و مدیریت منابع آب و کشت‌های پیشرفته می‌توان به‌میزان زمینهای حذف شده، برنج تولید کرد.
 
* ۹۰ درصد روغن مصرفی وارداتی است
 
وزیر جهاد کشاورزی در ادامه تولید مرکبات را یکی از مزایای کم‌نظیر زمینهای باغی ایران دانست و گفت: در کل دنیا سالانه ۱۰۰ میلیون تن مرکبات تولید می‌شود حال آنکه ما با یک درصد جمعیت دنیا چهار درصد مرکبات جهان را به‌میزان چهار و نیم میلیون تن تولید می‌کنیم.
 
وی همچنین میزان مصرف روغن در کشور را بسیار بالاتر از متوسط سطح جهانی دانست و افزود: سالانه مصرف روغن در ایران یک میلیون و ۴۰۰ هزار تن است در حالی که ما کمتر از ۱۰ درصد آن را در داخل تولید می‌کنیم و باید برای مصرف آن مدیریت شود.
 
*مافیای بخش کشاورزی را نمی‌شناسم
 
وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به این پرسش که آیا بخش کشاورزی داخل مافیا دارد یا نه، گفت: "نمی‌دانم مافیا یعنی چه، ما از همه فعالان و تاجران بخش کشاورزی می‌خواهیم هم منافع ملی را ببینند و هم منافع جیبشان را".
 
حجتی در پاسخ به پرسشی در خصوص برخی خبرها مبنی بر امحای ۱۷۰۰ تن سیب‌زمینی در استان فارس گفت: سیب‌زمینی امحاشده فاسد بود و نه تنها برای انسان بلکه برای خوراک دام نیز قابل مصرف نبود.
 
وی تصریح کرد: سالانه تولید سیب‌زمینی کشور ۵.۵ میلیون تن است که جوابگوی مصرف داخلی است.
 
وی گفت: سیب‌زمینی امحاشده نیز از نوع برداشت فصل بهاره بوده که خاصیت ماندگاری ندارد در عین حال یا در این باره همکاران تلاش خود را کرده و یا قصور و تقصیر داشته‌اند، به همین منظور از بازرسی وزارتخانه خواسته‌ام تا موضوع را بررسی و نتیجه را اعلام کنند.
 
وی در پایان با اشاره به شرایط بارندگی کشور با بیان اینکه سال گذشته ۱۸ درصد بارندگی کمتر از سال قبل از آن بود، گفت: در عین حال مدیریت شد تا پنج تا شش میلیارد مترمکعب هم کمتر از ذخایر زیرزمینی استفاده شود اما هم‌زمان هفت تا هشت میلیون تن محصول اضافه تولید شد.
 
وی افزود: این با صرفه‌جویی و استفاده از فن‌آوری‌های نوین آبیاری و کشتهای مختلف مدرن و همچنین بذرهای متنوع و مقاوم امکان پذیر است.
 
حجتی همچنین از رشد ۵.۷درصدی بخش کشاورزی در شش ماه نخست سال جاری خبر داد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: