برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۴۴۸
تاریخ انتشار: ۰۴ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۰۹
سوم آذرماه، شبکه پنج سیما 20 ساله شد. به مناسبت این روز روابط عمومی رسانه ملی،گفت وگویی با برخی از عوامل ،تهیه کنندگان برنامه های شاخص داشته است که می خوانید.
میزان:شبكه پنج سیما 20 ساله می‌شود. شبكه پنج سیما یا همان شبكه تهران سابق، آذرماه سال 74 با هدف پاسخ‌گویی به نیازهای شهری، اجتماعی، فرهنگی، دینی و سیاسی استان تهران و انعكاس، تبیین مسائل و موضوعات مربوط به آن تأسیس شد. 19 سال از این مأموریت شبكه تهران گذشت تا آنكه سال گذشته، 29 آذر ماه 1393 از حالت شبكه استانی تهران خارج شد و به شبكه سراسری پنج سیما تغییر رویكرد داد و بنا بر سیاست‌های جدید مدیران رسانه‌ملی، شبكه‌ای با موضوع تخصصی اقتصاد آغاز به‌كار كرد. شبكه‌ای كه جای آن در كنار سایر شبكه‌های ورزش، سلامت، آموزش، قرآن و... خالی بود، اما با آغاز مدیریت جدید رسانه‌ملی، این اتفاق مبارك محقق شد. به‌مناسبت سالگرد شبكه پنج سیما ، در یكی از روزهای سرد پاییزی به ساختمان اداری این شبكه رفتیم و با مدیران گروه‌های تولیدی و برخی از تهیه‌كنندگان برنامه‌های شاخص آن گفت‌وگو كردیم.

 برنامه های متنوع در قاب تصویر

 برنامه‌های شبكه پنج سیما از ساعت 6:30 بامداد شروع می‌شود و 2 بامداد به پایان می‌رسد. محمدرضا شریفی، مدیر تأمین‌برنامه شبكه پنج سیما برایمان چنین توضیح می‌دهد: جدول پخش برنامه شبكه پنج، شامل برنامه‌های روزانه یا هفتگی با موضوعات اقتصادی، برنامه‌های زنده، تولیدی و... است. علاوه بر این، دو باكس خبر18:30 و 24 نیز داریم. او می‌افزاید: در تهیه مستندها سعی می‌كنیم، محتوای آثار بر محور موضوعات اقتصادی مانند كارآفرینی، اشتغال، تولید، اقتصاد خانواده مبتنی بر سبك زندگی ایرانی- اسلامی و... باشد كه خوشبختانه این نوع مستندها با استقبال خوب مخاطبان همراه شده‌است كه مستند تأمینی "یك لقمه نان” از جمله این مستندهاست.

 فهم مشترك در مسائل اقتصادی 

 تبیین و بررسی مباحث اقتصادی، تجاری و بازرگانی در سطح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی مهم‌ترین سرفصل‌های كاری گروه اقتصاد و توسعه شبكه پنج است كه در دو حوزه اقتصاد خرد و كلان در قالب برنامه‌های مجله اقتصادی، گفت‌وگو محور، تركیبی و... فعالیت می‌كند. مجله صبحگاهی روزآمد، اقتصاد ایران، مثبت و منفی پنج و... برنامه‌های این گروه تخصصی شبكه پنج سیماست كه در ارائه موضوعات اقتصادی به مخاطبان از رویكرد جدیدی استفاده می‌كند.

 مجله تصویری روزآمد با گویشی ساده و مخاطب پسند

 اگر بیننده همیشگی برنامه‌های شبكه پنج باشید، حتماً با مجله تصویری روزآمد آشنا هستید. برنامه صبحگاهی روزآمد با آیتم‌های متنوع و مختلف، جدیدترین موضوعات اقتصادی روز كشور را به اطلاع مخاطبان و فعالان اقتصادی می‌رساند. امیرحسین خرمشاهی، تهیه‌كننده و كارگردان مجله تصویری روزآمد در این خصوص می‌گوید: مباحث اقتصادی یكی از اساسی‌ترین مشكلات زندگی جوامع بشری این روزهای جهان به‌شمار می‌آید، اما ارائه سخت و تئوریك آن‌ها سبب شده تا بسیاری از شهروندان از آن فاصله گیرند. ساختاری كه "مجله تصویری روزآمد” آن را شكسته  تا  براساس آن «توسعه اقتصادی» را با گویشی ساده و مردم‌پسند، اما زیر چتر تعاریف تئوریك اقتصادی دنبال كند.

  به این منظور "روزآمد " كه هر روز صبح ساعت 10 از شبكه پنج سیما پخش می‌شود، لحن تازه‌ای در گفتمان اقتصادی برای خود خلق كرده است، به‌گونه‌ای كه برخلاف این باور كه «ابتدا به هدف تیراندازی كن و سپس دور آن خط قرمز بكش» هدف را به‌طور دقیق شناسایی و همت می‌كند تا با بیانی تازه، ذائقه مردم را در حوزه اقتصاد به هدف نزدیك‌تر كند. در همین خصوص و با استناد به گفته‌های كارشناسان این برنامه تلویزیونی، تلاش بر این است تا بخش زیادی از شهروندان به‌عنوان كنشگران اصلی اقتصادی و بازیگران طراز نخست این عرصه بتوانند برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در زمینه اقتصاد از حالت منفعل به فردی فعال تغییر وضعیت دهند. این اتفاق در ذیل سرفصل‌هایی نو درباره اقتصاد تعریف می‌شود كه به‌ظاهر الگویی جهانی است، اما لعابی از جنس فرهنگ ناب ایرانی برای آن درنظر گرفته شده‌است تا بر این اساس، شیوه‌ای مدرن از زبان اقتصاد ایجاد شود. گفته‌هایی كه جملگی آن‌ها در نهایت به توسعه اقتصادی، روان‌سازی فضای كسب و كار، تسهیل تجارت و خلق ثروت منتهی خواهد شد و در این زمینه جغرافیای برنامه صرفاً از دایره استودیوی تلویزیونی خارج شده تا  با سفرهای هفتگی، روایت مستندی از فرصت‌های اقتصادی سرزمین عزیزمان باشد.

 توجه به هنرمندان عرصه صنعت و قدردانی از آنان در فرش قرمز "روزآمد” ارائه‌ای نو و بدیع از معرفی الگوهای تلاش و پایداری برای عزت ایران عزیز است كه در "روزآمد” سنت پایداری شده تا كارآفرینان برتر "تندیس سپاس” را از دست رسانه‌ملی به نمایندگی از مردم دریافت كنند و بدانند و ببینند كه رسانه‌ملی اراده‌ای قوی و پیوسته در حمایت از اقتصاد و توسعه دارد.
  علاوه بر این، در بخش‌های متنوع تولیدی مستند و كارشناسی، برنامه زنده "روزآمد”  تلاش كرده خودش را همتای نامش به‌روز نگه دارد و صدای مردم را در عرصه اقتصادی رسا بشنود. به‌طوری‌كه با راه‌اندازی كانال‌های مجاز ارتباطی در فضای مجازی حضوری فعال پدید آورده كه این موضوع می‌تواند زمینه شنیدن دغدغه شمار زیادی از شهروندان را فراهم آورد تا براساس آن «نیازسنجی» مناسبی برای ارائه یك برنامه اقتصادی «خواص‌پسند» از جنس «عوام فهم» فراهم باشد.

 توقف ممنوع  در كنار خانه آرام من 

 "اقتصاد و جامعه” یكی دیگر از گروه‌های تخصصی شبكه پنج سیماست كه در حوزه اقتصاد خرد فعالیت دارد. این گروه با تولید برنامه‌های مختلف، نگاهی اجتماعی به مسائل اقتصادی روز جامعه دارد. مهدی خلجی مدیر گروه اقتصاد و جامعه شبكه پنج در این‌باره توضیح می‌دهد: اقتصاد هر جامعه تأثیر زیادی بر زندگی مردم و فعالیت‌های اقتصادی آن‌ها دارد. در این گروه سعی داریم، مسائل روز جامعه را در حوزه اقتصاد مطرح و تحلیل كنیم. معرفی و تلاش فعالیت‌های اقتصادی مردمی، معرفی مخترعان، مبتكران و پیگیری موانع گسترش فعالیت‌های اقتصادی مردمی، نمونه‌ای از آن است. ایرانشهر، توقف ممنوع، خانه آرام من و... از برنامه‌های این گروه است.

 90 دقیقه انتقاد در اقتصاد 

 برنامه تولیدی”توقف ممنوع” كاری از گروه اقتصاد و جامعه شبكه پنج سیماست كه موضوعات اقتصادی را با رویكردی مطالبه‌گرانه و پرسشگرانه پیگیری می‌كند. به بیان دیگر، این برنامه، برنامه‌ای انتقادی در حوزه اقتصاد و فرهنگ اقتصادی است.
 مخاطبان رسانه‌ملی، محمد دلاوری؛ مجری بخش خبری 20:30 را به‌خوبی می‌شناسند كه این‌بار اجرای یك برنامه اقتصادی را بر عهده دارد. برنامه هفتگی "توقف ممنوع”، بخش‌های مختلفی دارد. انتخاب موضوع مورد بحث برنامه شاید یكی از جذابیت‌های آن باشد كه مخاطبان را به‌مدت 90 دقیقه، چهارشنبه شب‌ها باخود همراه می‌كند. فساد اقتصادی، برند و مارك و... نمونه‌ای از این موضوعات است.

 مخاطبان، مهمان خانه آرام میشوند 

 سری جدید برنامه "خانه آرام من” از گروه اقتصاد و جامعه در مرحله تولید قرار دارد و به‌زودی از شبكه پنج سیما روانه آنتن می‌شود. بیش‌تر مخاطبان رسانه‌ملی با این برنامه آشنا هستند. امیرمهرداد خسروی، كارشناس این برنامه، مباحث دینی را با شیرینی و سادگی خاصی بیان می‌كند. شاید همین موضوع سبب شده تا با اقبال بینندگان روبه‌رو شود.
 در قسمت‌های جدید "خانه آرام من” كه با حضور مخاطبان ضبط و تولید می شود، دركنار خسروی از مخاطبان به‌عنوان مجری برنامه استفاده می‌شود. این برنامه در 26 قسمت 60 دقیقه‌ای تولید می‌شود و موضوع مباحث آن از دانایی افراد تا شناخت، موضوعات قبل از ازدواج مانند انتخاب همسر، مسائل جوانان، تأثیر ازدواج صحیح و شكل‌گیری خانواده و رفتار اقتصادی مورد توجه قرار می‌گیرد و در بخش دوم، موضوعات بعد از ازدواج بررسی می‌شود. در سری جدید این برنامه سعی شده، برنامه‌ای كارآمد در زمینه نهاد خانواده به‌دور از كلیشه و تكرار به مخاطبان عرضه شود.

  ایرانشهر، یك مجله اقتصادی شبانه 

 مجله اقتصادی شبانگاهی "ایرانشهر” برنامه‌ای است كه به موضوعات اقتصاد خرد می‌پردازد. این برنامه كار دیگری از گروه اقتصاد و جامعه است و سه هدف اصلی؛ یعنی ارتقای آگاهی خانواده از مسائل اقتصادی، ارائه آخرین اخبار اقتصادی به مخاطبان و نمایش یك برنامه اقتصادی جذاب را دنبال می‌كند.  ایرانشهر در سه شب اول هفته، یعنی از شنبه تا دوشنبه به موضوع "اقتصاد و خانواده”، "اقتصاد و كارآفرینی” و "اقتصاد و جامعه” از شبكه اقتصاد می‌پردازد و محسن آزادی مجری و حسام مزینانی در یك دكور بزرگ و متفاوت برگرفته از نمادها و نشانه‌های اقتصادی برای مخاطبان برنامه اجرا می‌كنند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: