برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۲۵۱
تاریخ انتشار: ۰۱ آذر ۱۳۹۴ - ۰۹:۴۲
آتنا برای هر دو جنس زن و مرد طراحی شده و با رنگ‌های مشکی، نقره‌ای و طلایی براق تولید خواهد شد.
گروه خارجي هشت صبح: آزار جنسی پدیده‌ای است که تعدادي از زنان حداقل یک‌بار در زندگی با آن مواجه شده‌‌اند. براساس آمارهای اعلام شده هر دو دقیقه یک زن در آمریکا مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد. همین موضوع مهندسان و طراحان دستگاه‌های جدید را به فکر انداخته تا محصولاتی برای محافظت از زنان روانه بازار کنند. یکی از این محصولات که حدود ۱۰۰ دلار قیمت دارد و در دست طراحی است، آتنا (Athena) نام دارد.

وسيله اي براي مقابله با تجاوز جنسي+عكس

به گزارش هشت صبح، کمپانی رور فور گود سازنده این جواهر است. سایز گردن‌آویز آتنا  اندازه یک سکه است و قابلیت اتصال و انداختن به گردن یا وصل کردن به لباس را دارد. زمانی که فرد استفاده کننده مورد آزار جنسی قرار می‌گیرد این دستگاه هشداری به کاربرانی که در لیست دوستان شخص هستند می‌فرستد و ‌آ‌ن‌ها را مطلع می‌کند.

وسيله اي براي مقابله با تجاوز جنسي+عكس

هدف اولیه این کمپانی جمع‌آوری ۴۰ هزار دلار برای ساخت تکه جواهر بود اما استقبال از ایده ارائه شده تا حدی بود که در هفته گذشته ۱۵۰ هزار دلار کمک مالی در وب‌سایت ایندگوگو جمع شده است. 

ایده ساخت این تکه جواهر و دستگاه آن در سفری به آفریقای جنوبی به ذهن یاسمین مصطفی، موسس و گرداننده شرکت «رور فور گود» رسید. سفری که به خاطر مواجه با آزار جنسی زنان به اضطرابی مطلق برای او تبدیل شده بود. یاسمین مصطفی می‌گوید که هر روز صدای زنانی را می‌شنید که مورد حمله یا آزار جنسی قرار گرفته‌ بودند.

وسيله اي براي مقابله با تجاوز جنسي+عكس

او در توضیح بیش‌تر ساخت دستگاهی جمع و جور که قابلیت جابجایی داشته باشد می‌گوید که ما متوجه شدیم زنان علاقه‌ای به ابزارهای محافظتی ندارند. حتی از این می‌ترسند که از آن‌ها علیه خودشان استفاده کنند. او ادامه می‌دهد که نامناسب‌ترین نقطه بدن برای حمل این دستگاه‌ها «مچ دست» است چرا که دسترسی به آن زمانی که نیاز فوری وجود دارد کم‌تر می‌شود. به همین خاطر «آتنا» قابل حمل در بیش‌تر مکان‌ها و موقعیت‌ها است.

ویژگی برتر این دستگاه قابلیت نقشه‌یابی آن است. این قابلیت به کاربران اجازه می‌دهد تا موقعیت‌ها و مکان‌هایی را که آزار جنسی در آن رخ داده به عنوان مکان خطرناک گزارش دهند. دستگاه را اپلیکیشنی موبایلی به نام رور ‌(Roar) همراهی می‌کند.

آتنا برای هر دو جنس زن و مرد طراحی شده و با رنگ‌های مشکی، نقره‌ای و طلایی براق تولید خواهد شد.

وسيله اي براي مقابله با تجاوز جنسي+عكس

«آتنا» اولین دستگاه مقابله با آزار جنسی نیست. سیفلت (Safelet) و روولار (Revolar) از جمله دستگاه‌های دیگر با کارکردی مشابه هستند اما بیش‌تر این دستگاه‌ها با انتقاد بزرگی مواجه هستند. برخی از گروه‌های آگاهی‌رسانی درباره این اپلیکیشن‌ها می‌گویند که اقداماتی از این دست به موضوع آزار جنسی زنان به شکل ریشه‌ای نمی‌پردازد. در این برنامه‌ها بار مقابله با آزار جنسی بر دوش قربانی است. یاسمین مصطفی با قبول انتقادات توضیح می‌دهد که شرکت او در نظر دارد تا بخشی از درآمد حاصل از این دستگاه را به سازمان‌هایی ارائه دهد که در زمینه آموزش زنان کار می‌کنند. او ادامه می‌دهد: «راه‌حل‌های چنینی موقتی و کوتاه‌مدت هستند. 
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: