برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۲۳۷
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۴۰
نشست خبری و مراسم رونمایی از پوستر پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت شنبه ۳۰ آبان ماه با حضور دبیر این رویداد و نویسنده کتاب «پایی که جا ماند» در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد.
مهر: سید ناصر حسینی پور نویسنده کتاب «پایی که جا ماند» در ابتدای این مراسم که به رونمایی از پوستر پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت اختصاص داشت ضمن تقدیر از مسئولان برگزاری جشنواره بیان کرد: اگر مقاومت را به یک پیکر تشبیه کنیم این پیکر یک روح و یک جسم دارد. جسم این جنگ، ادبیاتی است که در ارتباط با کلیات جنگ مطرح می شود و بخش دوم نیز روح جنگ است که مربوط به دفاع مردمی ملت ایران اختصاص پیدا می کند. من اعتقاد دارم تئاتر مقاومت نیز باید به روح این پیکر بپردازد که مهم تر از بخش اول است.

جنگ ایران و عراق همه را نویسنده کرد

این نویسنده و آزاده هشت سال دفاع مقدس با ذکر خاطراتی از دوران جنگ تحمیلی و رشادت های رزمندگان اسلام توضیح داد: جنگ به قدری دارای ارزش بود که از یک بچه روستایی نویسنده ساخت و اصولا این بزرگی و خاص بودن ادبیات دفاع مقدس است. اگر ادبیات مقاومت نداشته باشیم به طور حتم ایران پهنه کویری بیشتر نیست. اینها را کسی می گوید که در دوران جنگ نه یک فرمانده بلکه یک رزمنده دیده بانی بود که دوران اسارت خود را در کتاب ۸۰۰ صفحه ای «پایی که جا ماند» نوشته است؛ کتابی که برگرفته از پستی و خباثت عراقی ها در دوران جنگ بود و امروز می تواند دست مایه خوبی در عرصه تئاتر دفاع مقدس باشد.

حسینی پور افزود: وقتی این کتاب را نوشتم باورم نمی شد که مقام معظم رهبری حتی چشم‌شان نیز به این کتاب بیفتد اما وقتی با ایشان دیدار کردم و به من فرمودند که این کتاب را در عرض ۳۰ شب خوانده اند آنچنان احساسی داشتم که توصیف ندارد. من کلیت این کتاب را به رذل ترین کسی که در زندان های عراق حضور داشت تقدیم کردم و خوب یادم می آید که بسیاری از دوستانم به من می گفتند به دلیل اینکه کتاب را به این فرمانده بعثی تقدیم کردم به من اجازه انتشار آن را نمی دهند اما خوشبختانه با مساعدت هایی که از سوی مسئولان حوزه هنری به ویژه مرتضی سرهنگی انجام گرفت من با انتشار این کتاب و تقدیم آن به سرنگهبان اردوگاه ۱۶ تکریت آن را در مقابل مخاطبان گذاشتم.

نویسنده کتاب «پایی که جا ماند» ضمن قرائت تقریظ مقام معظم رهبری بر کتاب خود گفت: امیدوارم کار دوستان من در جشنواره تئاتر مقاومت مقبول رضای حق قرار بگیرد.

گزارش آقای دبیر  و معرفی اجمالی از بخش های جشنواره

حسین پارسایی دبیر جشنواره سراسری تئاتر مقاومت نیز در ادامه این نشست ضمن تقدیر از توجه رسانه های دیداری و شنیداری در پوشش اخبار جشنواره طی هفته های گذشته با ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره و اجرای عمومی آثار به صحنه رفته در بخش های مختلف، گفت: تمامی آثاری که در جشنواره امسال شرکت کردند در بخش های صحنه ای، خیابانی، کودک و نوجوان، نمایشنامه نویسی، عروسکی، عکس و پوستر و رادیو تئاتر آثار خود را به مخاطبان ارائه خواهند داد. این در حالی است که ۱۴ تالار نمایشی در هفته پایانی جشنواره به اجرای عمومی آثار شرکت کننده اختصاص خواهد داشت.

وی بیان کرد: در بخش عکس و پوستر ۶۰ اثر، در بخش کودک و نوجوان ۶ اثر، در بخش خیابانی ۲۲ اثر، در بخش نمایشنامه نویسی ۱۱ متن نمایشی و در بخش رادیو تئاتر هفت اثر به بخش نهایی جشنواره راه پیدا کردند که در بخش صحنه ای کارهای ضمن اجرای عمومی به صورت رقابتی نیز برگزار خواهد شد که آقایان محمدعلی خبری، حمیدرضا افشار، رضا صمدپور، کوروش زارعی، هما جدی کار و وحید آقاپور به عنوان هیات انتخاب و آقایان مرتضی سرهنگی، مسعود رایگان و تاج بخش فنائیان به عنوان هیات داوران حضور دارند. این در حالی است که در بخش خیابانی نیز سید جواد روشن، میلاد اکبرنژاد و سیروس همتی به عنوان هیات انتخاب و برزو ارجمند، سیمین امیریان و آرش دادگر در بخش نمایشنامه نویسی، مهرداد رایانی مخصوص، فارس باقری و شهرام احمد زاده به عنوان داور حضور دارند. ضمن اینکه در بخش کودک و نوجوان هما جدی کار، وحید آقاپور و رضا صمدپور به عنوان هیات انتخاب داوری آثار حضور داشتند.

پارسایی در معرفی هیات داوران بخش عکس و پوستر نیز توضیح داد: آقایان حمید جبلی، عباس کوثری و سیامک زمردی مطلق در بخش عکس و ابراهیم حسینی، محمد رضا دوست محمدی و امیر عبدالحسینی در بخش پوستر کار قضاوت آثار را برعهده دارند. در این بخش با همکاری که صورت گرفته آثار منتخب در خانه هنرمندان ایران و زیر گذر چهارراه ولیعصر به نمایش درمی آید.

وی با اشاره به اجرای عمومی آثار بخش صحنه ای و شرکت آنها در بخش رقابتی جشنواره گفت: از شش مرحله ای که برای حمایت از اجرای عمومی آثار نمایشی در نظر گرفته بودیم پنج مرحله آن طی هفته های گذشته سپری شد و یک مرحله دیگر آن متعلق به بخش رقابتی است که علاوه بر اجرای عمومی آثار در هفته پایانی جشنواره مورد ارزیابی هیات داوران قرار می گیرد. البته یکی دیگر از امتیازاتی که امسال به اندازه یک جشنواره تلاش و زحمت برد افتتاح دو تماشاخانه سرو و استادیو نمایش مقاومت بود که این تماشاخانه ها خودگردان هستند و از این پس قرار است با کمک هنرمندان روی پای خود بایستد. ما در این مدت با همکاری بسیار خوبی که از سوی میثم احمدی و محمد پناهی برای آماده سازی این تالارها انجام گرفت نهایت تلاش خود را انجام دادیم تا ظرفیت تالارهای نمایشی کشور مکان هایی را اضافه کند و امیدواریم این اتفاق بتواند گام مثبتی در انجام فعالیت های مرتبط با اجرای عمومی آثار نمایشی باشد.

تشکر از نهادهایی که کمک کردند

پارسایی ضمن ارائه گزارشی از جزئیات برگزاری پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس بیان کرد: سازمان هنری رسانه ای اوج در این دوره از جشنواره حمایت های بسیار خوبی را انجام داد، به شکلی که این نهاد نه تنها از آثار اجرا شده در بخش های مختلف جشنواره حمایت می کند بلکه در برنامه سازی و پخش این برنامه ها از شبکه افق و در اختیار گذاشتن تبلیغات محیطی نیز به دبیرخانه جشنواره کمک هایی را داشته است. ما در این دوره خوشبختانه از حمایت های خوب اداره کل هنرهای نمایشی و بنیاد فرهنگی هنری رودکی نیز برخوردار بودیم که طی مدت برگزاری جشنواره علی رغم فشردگی برنامه هایی که برای اجرای عمومی آثار نمایشی مختلف داشتند اما در حوزه اسکان و پذیرایی برخی از گروه ها و در اختیار قرار دادن تالارهای اجرای خود نقش عمده ای تر برگزاری این رویداد داشته اند.

وی افزود: من در طول دوران کاری خود در مرکز هنرهای نمایشی هیچ گاه نتوانستم از نهادهای ذی ربط برای تبلیغ روی عرشه پل های شهر تابلوی تبلیغاتی بگیرم، اما در این دوره همه دست به دست هم دادند که این فضای تبلیغاتی ایجاد شود و ما بتوانیم در سطح شهر نیز تابلوهای تبلیغاتی داشته باشیم.

دبیر پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس با اشاره به بخش نشست های پژوهشی و جلسات نمایشنامه خوانی این دوره از جشنواره توضیح داد: با کمک و همکاری دوست خوبم روح الله زندی فر که علاوه بر حضور در ستاد خبری جشنواره در بخش پژوهشی این رویداد نیز با ما همکاری مناسبی داشت روز سه شنبه همین هفته سمینار بررسی و آسیب شناسی فرم و محتوا در نمایش های دینی با حضور رحمت امینی، حسین مسافرآستانه و محمد حامد سقایان در تالار مشاهیر تئاتر مجموعه تئاتر شهر برگزار می شود. جلسات نمایشنامه خوانی ما نیز با روخوانی دو نمایشنامه از چیستا یثربی و ناصر حبیبیان در مجموعه تئاتر شهر میزبان علاقمندان تئاتر خواهد بود. مراسم اختتامیه جشنواره نیز روز شنبه هفتم آذر ماه به کارگردانی علی قربانی در تالار وحدت برگزار می شود.

وی در بخش پایانی صحبت های خود به بخش ویژه جشنواره نیز اشاره کرد و گفت: بخش ویژه جشنواره به اجرای یک اثر نمایشی ویژه جانباختگان حادثه منا به نویسندگی میلاد اکبرنژاد و کارگردانی محسن رجب پور اختصاص دارد که این اثر نمایشی در تالار اندیشه حوزه هنری اجرا خواهد شد.

به خاورمیانه نا امن بی توجه نیستیم

امیرحسین شفیعی مدیر بخش تئاتر خیابانی پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر دفاع مقدس نیز در این نشست با اشاره به اهداف برگزاری این بخش گفت: بودجه ای که برای این بخش از جشنواره تامین شده مبلغی در حدود صد میلیون تومان است که با تجربیاتی که بنده در جشنواره های مختلف کشور داشتم فکر نمی کنم چنین مبلغی حتی در یک جشنواره اصلی هزینه شده باشد. بخش تئاتر خیابانی جشنواره امسال محصول محتوای یک موضوع مانند هشت سال دفاع مقدس نیست بلکه ما سعی کردیم به موضوع خاورمیانه ناامن امروز بی تفاوت نباشیم و آثاری را در این دوره شرکت دهیم که بیشتر جنبه های بین المللی دارد. از این جهت پنج نمایش ما در قالب پرفرمنس اجرا خواهد شد که تصور می کنم در نوع خود اتفاق جدیدی است. ما در این دوره آثاری با موضوعات جنایات داعش و موضوع انتفاضه فلسطین تهیه و تولید کردیم که از فردا در محوطه مجموعه تئاتر شهر، خانه هنرمندان ایران و میدان امام حسین (ع) میزبان مخاطبان خواهد بود. این در حالی است که پنجشنبه و جمعه همین هفته در بهشت زهرا نیز آثاری اجرا می شود.

مهدی آشنا مدیر بخش عکس و پوستر جشنواره نیز در این نشست گفت: این اولین دوره ای است که به همت آقای پارسایی بخش پوستر و عکس به جشنواره اضافه شده که این نشان دهنده نگاه ویژه دبیرخانه جشنواره به مقوله عکس و پوستر است. ما در این دوره علاوه بر انتشار کتاب جشنواره طبق روال حق التصویر هنرمندان منتخب را نیز به آنها پرداخت خواهیم کرد که امیدواریم بخش کوچکی از تلاش های آنها با این مبلغ جبران شود.

علی بهرامی مدیر بخش رادیو تئاتر در این نشست رسانه ای توضیح داد: بخش رادیو تئاتر جشنواره آخرین بخشی بود که به جشنواره امسال اضافه شد. در این دوره ۶۰ اثر به دبیرخانه جشنواره رسید که از بین این آثار هفت اثر رادیویی از تهران، مازندران، قزوین طی روزهای سوم تا ششم آذر ماه در پلاتوی شماره ۲ مجموعه تئاتر شهر آثار خود را ارائه خواهند داد. ضمن اینکه در این بخش ایوب آقاخانی تنظیم رادیویی چند اثر را برعهده داشته که جا دارد از او تقدیر کنند.

در پایان این نشست نیز میثم احمدی توضیحاتی را پیرامون مراحل ساخت تماشاخانه سرو و استودیو نمایش روایت ارائه داد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: