برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۹۱۲۴
تاریخ انتشار: ۲۷ آبان ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۰
وي افزود: دوره هايي بود که بيمه ها دو سال بدهکار بودند و دفترچه ها هيچ ارزشي نداشت؛ اين دوره ها را ما امروز نداريم.
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي از رايگان شدن برخي داروهاي بيماران صعب العلاج به پيشنهاد شورايعالي بيمه و تصويب هيات دولت خبر داد. 
 
علي ربيعي در حاشيه مراسم اعطاي نشان دهخدا در مصاحبه اختصاصي با خبرنگار خبرگزاري صدا و سيما گفت: اين تصميم در جلسه اخير هيئت دولت گرفته شد وقرارشد تعدادي از داروها را تحت پوشش بيمه اي ببريم که بيشتر براي بيماريهاي صعب العلاج و خاص است. 
 
وي افزود: در برخي از اين بيماريها صددرصد هزينه داروها را خودمان پرداخت مي کنيم و حتي فرانشيز برخي از آنها را هم رايگان مي کنيم. 
 
ربيعي گفت: برخي داروهاي بيماريهاي صعب العلاج و خاص هم اساسا تحت پوشش بيمه نبودند که آنها را هم تحت پوشش قرار داديم. 
 
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي تاکيد کرد: به هيچ عنوان سازمانهاي بيمه گر خدمات بسته هاي دارويي را کاهش نداده اند و اصلا اجازه اين کار را ندارند.  
 
وي درباره داروي بيماران هموفيلي که پيش از اين مسئولان وزارت بهداشت اعلام کرده بودند تامين اجتماعي در اقدامي غيرقانوني حمايت خود را برداشته است توضيح داد: موضوع از اين قرار بود که سازمانهاي بيمه گر بايد يکسان رفتار کنند ؛ بيمه ها صددرصد هزينه داروي ايراني را که بيماران هموفيلي مي خواهند، پرداخت مي کنند. 
 
ربيعي افزود: افرادي که مايلند يا پزشکشان تشخيص مي دهند داروي خارجي استفاده کنند معادل صد در صد قيمت داروي ايراني را پرداخت مي کنيم بنابراين هيچ دارويي را از حمايت بيمه اي خارج نکرده ايم. 
 
ربيعي گفت: بر اساس مصوبه شورايعالي بيمه که در جلسه اخير هيات وزيران ارائه شد، تعداد جديدي دارو آورديم که بيشتر براي بيماران صعب العلاج و خاص بود و در آنجا هدف گيري و پوشش بيمه اي آنها را افزايش داديم.
 
وي افزود: نظام بيمه اي، نظام خريدار خدمت سلامت است و ما مدافع خريداريم و با توجه به منابعي که داريم بايد مراقبت کنيم تا اين منابع را به شکلي تعميم بدهيم که افراد بيشتري که در معرض هستند بتوانند از آن بهره مند شوند. 
 
ربيعي گفت: ما به تعادل منابع و مصارف معتقديم و اين را بر اساس معادله اي طراحي کرده ايم و جلو مي بريم و روز به روز هم آن را گسترش مي دهيم تا بتوانيم اين طرح را با موفقيت ادامه دهيم. 
 
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي افزود: مردم اطمينان پيدا کنند قولي که رئيس جمهور داده است در مورد اينکه بيمه ها کماکان مردم را در مقابل بيماريها بيمه خواهند کرد، پابرجاست و ادامه خواهد يافت اما اين روند جهت گيري و هدف گذاري شده است که بتواند با منابع همساني پيدا کند. 
 
ربيعي در خصوص بدهي بيمه ها به وزارت بهداشت گفت: عدد آن ماه به ماه در حال تغيير است و الان با هزار ميليارد توماني که تزريق مي کنيم چند ماه به جلو خواهيم رفت. 
 
وي افزود: دولت با اين ميزان فروش نفت و منابعي که دارد و پولهايي که به هدفمندي يارانه ها بايد بدهد ؛ به لحاظ تامين منابع مالي دچار سختي مي شود. 
 
ربيعي گفت: وقتي هدف بزرگي براي جامعه داريم ممکن است دوره هايي با فراز و نشيب هايي روبرو شويم ولي بايد بگوييم که هدف را نمي خواهيم از دست بدهيم. 
 
وي افزود: دوره هايي بود که بيمه ها دو سال بدهکار بودند و دفترچه ها هيچ ارزشي نداشت؛  اين دوره ها را ما امروز نداريم. 
 
ربيعي گفت: دوره اي بود که دولت به خصوص در بخش بيمه سلامت منابع مالي محدود داشت. هم اکنون با تدابيري که مي کنيم و آمدن بانک به عنوان واسطه شايد بتوانيم حتي به هنگام مطالبات بيمارستانها را پرداخت کنيم.  
 
وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي درباره ديگر مصوبات جلسه هيات دولت افزود: بخشي از مصوبات مربوط به بيمارستانهاي غيردولتي عمومي و دولتي که زير نظر وزارت بهداشت نيستند، بود. 
 
دولت به ماماها اجازه نسخه نویسی داد 
 

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تصمیم مهم دولت درباره افزایش اختیارهای ماماها به منظور تسهیل در زایمان طبیعی و ارتقای شغلی جامعه ماما در کشور خبر داد. 
 
علی ربیعی درباره تصمیم های هیئت دولت که راجع به مصوبات شورای عالی بیمه بود گفت: مدت‌ها بود که ماماها خدمات خیلی خوبی عرضه می کردند و فعالیتشان تحت پوشش بیمه نبود؛ یعنی وقتی کارشان را انجام می دادند باید زن باردار را به یک متخصص زنان و زایمان ارجاع می دادند و آنجا نسخه نویسی می شد.  
 
وی افزود: الان برای هر ماه در دوران بارداری، به ماما اجازه دادیم برای زن باردار یک نسخه بنویسد، همچنین اجازه نوشتن نسخه سونوگرافی را نیز دارد.
 
ربیعی اولین حسن این تصمیم دولت را تسهیل در امر زایمان طبیعی عنوان کرد و گفت: وقتی زن باردار تحت نظر یک ماما قرار می گیرد به طور طبیعی به سمت زایمان طبیعی سوق پیدا می کند. 
 
وی افزود: اینکه افرادی رابطه نزدیک تری با خریدار خدمت یعنی زن باردار برقرار کنند، به سلامت کودک و سالم به دنیا آمدن کودک هم کمک می کند.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارتقای شغلی ماماها را از دیگر اهداف تصمیم اخیر دولت برشمرد و گفت: کسانی که مامایی خوانده بودند از نظر شغلی تقریبا ناامید شده بودند که شغلشان تنزل پیدا می کند اما با این تصمیم انگیزه پیدا خواهند کرد و این موضوع به بخش اشتغال در جامعه نیز کمک می کند چرا که ماماها حضور بیشتری خواهند داشت. 
 
ربیعی افزود: در خیلی از شهرهای کوچک و حتی روستاهای بزرگ ماماها حضور دارند اما پزشکان متخصص حضور ندارند بنابراین تصمیم اخیر دولت دسترسی به خدمات سلامت را هم بیشتر می کند.
 
وی گفت: به نظرم دولت تصمیم بسیار خوبی گرفته است و موجب خوشحالی جامعه ماماهای کشور شدیم. 
 
ربیعی تصمیم دیگر هیئت دولت را بر اساس نظر شورای عالی بیمه، در خصوص پزشکی ورزشی عنوان کرد و گفت: پزشکی ورزشی آن نیست که فقط در حوزه ورزشکاران باشد؛ در حقیقت این نوع پزشکی، درمان به شیوه ورزش است. 
 
وی افزود: تعداد محدودی فارغ التحصیل پزشکی ورزشی داریم که در صورت نیاز فرد ورزشکار به رادیولوژی، ارجاع می دادند اما در حال حاضر و با تصمیم دولت، خودشان می توانند فعالیت های اولیه را انجام دهند.
 
ربیعی گفت: هنگامی که ورزشکاران دچار آسیب می شوند در یک روندی تحت کنترل پزشک ورزشی هستند و برای معاینات برتر به یک پزشک دیگر مراجعه می کردند، در حال حاضر هم این فرایند می تواند محفوظ بماند و هم اینکه می توانیم با ورزش جلوی برخی نارسایی ها را بگیریم. 
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصمیم دیگر دولت را درباره درمان معتادان عنوان کرد و افزود: قبلا در شورای عالی بیمه تعرفه های این درمان را تعریف کرده بودیم؛ اما امسال تجدید نظر کردیم که بیشتر جهت گیری ما اصطلاحا به سمت تراپی کامینیتی یعنی درمان‌های مبتنی بر جامعه هست. 
 
ربیعی با بیان اینکه بر اساس این تصمیم، تعرفه مراکز ترک اعتیاد و درمان معتادان تعریف شد گفت: تجربه مطالعاتی خود من نشان می دهد معتادانی که توانسته اند شفا پیدا کنند به روش اجتماعی درمان شده اند.
 
وی درمان به روش اجتماعی را بسیار مهم برشمرد و افزود: در صورت طرد نشدن از طرف خانواده و گروه های اجتماعی، درمان این افراد در مراکز درمانی به سرانجام خواهد رسید.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: