برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۸۶۸۱
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۴ - ۱۴:۵۶
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده با بیان اینکه زنان وارث‌دار یک بی‌عدالتی تاریخی هستند، گفت: اگر به صورت 100 درصد عدالت را نسبت به زنان رعایت کنند برطرف کردن این بی‌عدالتی تاریخی نیازمند صرف زمان است.
فارس: فهمیه فرهمندپور ظهر امروز در دیدار با جمعی از بانوان فعال کردستان در حوزه‌های مختلف هنری، قرآنی، رسانه و اقتصادی با اشاره به تشکیل کارگروهی با عنوان کارگروه امور بانوان و با عضویت 25 دستگاه در استان‌های مختلف، اظهار کرد: این کارگروه در تمام استان‌ها تشکیل و در قالب آن مسائل بانوان هر استانی صرف نظر از اینکه مربوط به چه حوزه‌ای است به قید اولویت در دستور کار قرار می‌گیرد.
 
وی با بیان اینکه ترسیم وضعیت آرمانی برای هیچکدام از ما مشکل نیست، افزود: ما به عنوان زنان اهل اندیشه و فرهیخته جامعه به خوبی این مهم را می‌دانیم که عبور از وضعیت موجود و رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند تلاش و البته صرف زمان لازم است.
 
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده توجه به تحقق عدالت جنسیتی را مهم‌ترین اصل در این راستا خواند و گفت: ما در کشور دولت و وزیری با عنوان دولت زنانه و مردانه نداریم، بلکه یک دولت داریم که در همه ابعاد و بخش‌های خود نسبت به آحاد جامعه وظیفه دارد.
 
فرهمندپور خاطرنشان کرد: عدالت پیام و شعار دین اسلام است و یکی از اساسی‌ترین جاذبه‌های دین ما در زمان ظهور و تبلیغ این دین الهی توسط پیامبر بوده است.
 
وی افزود: در جامعه‌ای که ساختار آن بر بی‌عدالتی استوار بود، پیامبر عظیم‌الشان اسلام(ص) بحث عدالت را مطرح و با گذشت بیش از یک‌هزار و 400 سال از ظهور این دین الهی موضوع عدالت در جوامع اسلامی مورد توجه و بر آن پایبند هستند.
 
به گفته مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده، همانگونه که شعار عدالت را در لایه‌های مختلف عنوان می‌کنیم عدالت جنسیت نیز به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی عدالت باید در حوزه‌های مختلف سرلوحه کار ما باشد.
 
فرهمندپور با اشاره به مشکلات اقتصادی موجود و محدودیت‌هایی که ناشی از کمبود اعتبارات در حوزه‌های مختلف در استان‌ها وجود دارد، گفت: با وجود این مدیران امور بانوان در استان‌ها باید هوشیار باشند که در اجرای طرح‌ها و اختصاص اعتبارات نگاه عدالت‌محور حاکم باشد.
 
وی با بیان اینکه زنان وارث‌دار یک بی‌عدالتی تاریخی هستند، گفت: اگر به صورت 100 درصد عدالت را نسبت به زنان رعایت کنند برطرف کردن این بی‌عدالتی تاریخی نیازمند صرف زمان است.
 
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده اظهار کرد: اقدامات و حرکت‌های بسیار خوبی صورت گرفته، اما فاصله و حجم مشکلات در این حوزه انقدر زیاد است که برای رسیدن به نقطه‌ای که بتوان این اقدامات را احساس کرد هنوز نیاز به تلاش بیشتر و بازده زمانی داریم.
 
فرهمندپور از بانوان کردستانی به عنوان زنانی سخت‌کوش، ایثارگر و صبور نام برد و بیان داشت: در سال‌های سخت با مردم کردستان زندگی کرده‌ام و از نزدیک با فداکاری‌ها، ایثارگری‌ها، صبوری، آرامش، عزت‌مندی، ایستادگی  قناعت شیرزنان کرد که گاهی حتی جلوتر از مردها در میدان حضور داشته‌اند آشنا هستم.
 
وی با بیان اینکه رسیدن به توسعه متوازن، رفع محرومیت‌ها و ایجاد بسترهای لازم برای رشد و توسعه در هر جامعه‌ای امری ضروری است، گفت: بانوان و دختران جوان کردستانی ضمن اینکه باید مطالبات به حق خود را بخواهند، اما باید این نکته مهم را مدنظر بگیرند، که سرمایه بزرگ تربیت ارزشی مادرانشان را مورد توجه قرار داده و بر آن تکیه کنند.
 
به گفته وی، سرمایه‌های اجتماعی بزرگترین سرمایه‌های هر جامعه‌ای هستند که فرمول جمع و تفریق آنها با سایر سرمایه‌ها کاملا متفاوت بوده و تابع فرمول خاصی هستند.
 
مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده در ادامه از انجمن‌ها اولیا و مربیان نیز به عنوان ظرفیت‌های مهم و مورد غفلت قرار گرفته در کشور نام برد و گفت: مساجد و محافل دینی از دیگر ظرفیت‌هایی است که باید از آنها بیش از پیش استفاده شود.
 
فرهمندپور خاطرنشان کرد: بسیاری از مطالباتی را که در این جلسه مطرح کردید باید به جای مطالبه‌ کردن از فرد در قالب صنف و تشکل‌های صنفی دنبال کنید تا بیشتر به نتیجه برسید.
 
وی در پایان افزود: ما در حالی شعار جامعه مدنی می‌دهیم که در بسیار از موارد حتی در پیگیری مطالبات نیز فردی عمل می‌کنیم که این با شاکله اصلی جوامع مدنی همخوانی ندارد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: