برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۸۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۱
عربستان به رغم تحمل فشار مالی ناشی از کاهش قیمت نفت به سیاست خود مبنی بر عرضه کافی نفت به بازار برای حفظ سهم بازار جهانی ادامه خواهد داد.
  مقامات آگاه به روزنامه فایننشال تایمز گفتند که بزرگترین صادر کننده نفت جهان برای تامین تقاضای مشتریان به قدر کافی نفت تولید خواهد کرد و عربستان قصد تغییر سیاست خود در آستانه نشست وزرای نفت اوپک در وین در چهارم دسامبر را ندارد.
 
خالد الفلاح - رییس شرکت نفت آرامکو عربستان - گفت: تنها کاری که اکنون باید انجام شود این است که اجازه دهیم بازار کار خود را انجام دهد. هیچ صحبتی مبنی بر اینکه ما اکنون تولید خود را به دلیل فشار وارد شده بر اقتصاد کاهش دهیم وجود ندارد.
 
عربستان سعودی نوامبر گذشته زمانیکه اوپک تصمیم گرفت در برابر کاهش تولید مقاومت کند بازارهای نفتی را تکان داد و تصریح کرد که این کشور سیاست کاهش عرضه برای ایجاد ثبات در قیمت‌ها را کنار گذاشته است.
 
از آن زمان تا کنون قیمت نفت از حدود 115 دلار در هر بشکه به کمتر از 55 دلار سقوط کرده است.
 
شرکتهای نفتی بین‌المللی که میلیاردها دلار سرمایه گذاری را در نتیجه کاهش قیمت‌ها متوقف کرده‌اند از این موضع عربستان مایوس خواهند شد.
 
تاثیر این موضع روی اوضاع تجاری باعث انتقادات داخلی از سیاست سهم بازار طراحی شده از سوی علی‌النعیمی - وزیر نفت عربستان - که مورد موافقت پادشاه سابق و پادشاه کنونی عربستان قرار گرفت، شده است.
 
مقامات ریاض می‌گویند سیاست آنها ظرف یک تا دو سال زمانیکه تقاضای احیا شده اشباع موجود در بازار جهانی را در خود هضم کند و قیمت‌ها بالا رود، پیروز خواهد شد.
 
آنها معتقدند که در گذشته کاهش عرضه از سوی اوپک قیمت‌ها را به سطوحی رسانده که تولید پر هزینه‌تر همچون نفت شیل و آبهای عمیق توسعه پیدا کرده است اما اوپک تحت هدایت عربستان قصد دارد تا جایی که می‌تواند تقاضای جهانی نفت را تامین و تولیدکنندگان پر هزینه را از بازار بیرون کند.
 
الفلاح گفت: برای تولید کنندگان پر هزینه نفت 100 دلاری تضمینی برای سرمایه‌گذاری بدون ریسک آنها است. اکنون این سیاست تضمین کننده که بدون هزینه از سوی عربستان ارائه می‌شد دیگر وجود ندارد.
 
خالد الفلاح که همچنین سمت وزارت بهداشت عربستان را بر عهده دارد پیش‌بینی کرد که بازار در سال آینده متعادل خواهد شد و تقاضا شروع به جذب ذخایر و انبارهای نفتی خواهد کرد.
 
وی گفت: خوشبختانه سرمایه‌گذاری کافی برای تامین تقاضا پس از سال 2017 وجود دارد.
 
دیگر مقامات برآورد کرده‌اند یک تا دو سال طول می‌کشد تا بازار اشباع نفت موجود را در خود هضم کند و قیمت‌ها بتواند به محدوده 70 تا 80 دلار در هر بشکه باز گردد.
 
کاهش درآمدهای دولتی باعث شده اقتصاد وابسته به نفت عربستان با کسری بودجه مواجه شود. عربستان برای تامین کسری 20 درصدی بودجه خود در سال جاری به ذخایر مالی گسترده خود رو آورده است.
 
مقامات همچنین در حال کار روی یک استراتژی پایدارتر برای کاهش هزینه‌هایی هستند که در سالهای اخیر بسیار افزایش یافته است.
 
به تاخیر انداختن پروژه‌های زیرساختی همچون مترو ریاض و اجرای کاهش هزینه‌ها در سرتاسر دستگاه‌های دولتی باعث رکود بخش خصوصی شده است.
 
مقامات بلندپایه انتقادات داخلی از سیاست نفتی را رد کرده و می‌گویند: در صورت کاهش تولید از سوی این کشور دیگر تولیدکنندگان فورا جایگزین هر گونه کاهش تولید از سوی عربستان خواهند شد.
 
این مقامات همچنین اذعان دارند که مقدار کاهش قیمت نفت بیشتر از آن چیزی است که در ابتدا تصور می‌شد.
 
الفلاح گفت: ما می‌دانیم که این شرایط دشوار خواهد بود اما مقدار سختی‌ها فراتر از انتظار ما بوده است. بازار نفت واکنش بیش از حدی نشان داده است.
 
اما تولید کنندگان نفت اکنون در حال لغو کردن پروژه‌های خود به جای به تاخیر انداختن آنها هستند که نگرانی‌هایی را درباره جهش قیمت‌ها در آینده(در صورت سبقت گرفتن تقاضا از عرضه) ایجاد کرده است.
 
رییس شرکت آرامکو خاطرنشان کرد:‌ اکنون همه در حال دویدن به سمت در خروج هستند و پروژه‌ها نیز در حال لغو شدن است. این کار لازم است اما در 5 الی 10 سال آینده چه اتفاقی خواهد افتاد؟ سرمایه‌گذاری در بخش نفت یک امر حیاتی است.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
وبگردی
پربیننده ها