برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۸۳۵۳
تاریخ انتشار: ۱۳ آبان ۱۳۹۴ - ۱۲:۰۲
دادستان کل کشور در مراسم بزرگداشت یوم‌الله 13 آبان گفت: در این مراسم با توجه به جایگاهی که دارم می‌خواهم به برخی از جنایت‌های آمریکا اشاره کنم و ادعا نامه و کیفرخواستی را علیه ایالات متحده عرض کنم.
به گزارش هشت صبح، حجت‌الاسلام و المسلمین رئیسی در این مراسم که با حضور تعداد زیادی از دانشجویان و دانش آموزان و اقشار مختلف مردمی در مقابل لانه جاسوسی (سفارت پیشین آمریکا) در تهران برگزار شده بود با بیان اینکه راهپیمایی 13 آبان هر سال باشکوه‌تر از گذشته برگزار می‌شود به معنی استکبار در فرهنگ قرآنی اشاره کرد و گفت: استکبار در فرهنگ قرآنی و دینی ما به معنای امتناع از قبول حق به صورت عمدی و متکبرانه است.

رئیسی: اکنون مصداق کامل استکبار ، آمریکای جنایتکار است

وی افزود: در قرآن علت استکبار غرور و خودبینی عنوان شده است و اکنون مصداق کامل استکبار و شیطان بزرگ آمریکای جنایتکار است.

رئیسی در بخشی دیگری از صحبت‌های خود به تبیین ابعاد مختلف استکبار اشاره کرد و گفت: 13 آبان برای ما درس آموز است و نشان‌گر طمع ورزی و خوی استکباری آمریکایی‌هاست.

وی با اشاره به تصویب قانون کاپیتولاسیون در کشور در آن مقطع زمانی تصریح کرد: بر اساس آن قانون سربازان و مستشاران نظامی آمریکایی در برابر دستگاه قضایی ایران دارای مصونیت بودند و در واقع باید گفت 13 آبان نماد روح تعدی‌گری و تجاوز آمریکاست. در آن مقطع امام فریاد عدالت خواهانه و استکبار ستیزانه‌ای را برآوردند و به عنوان یک مرجع تقلید زمان شناس ، دوست شناس و دشمن شناس فریاد مخالفت با این قانون را بلند کردند.

دادستان کل کشور در همین راستا ادامه داد: در آن ایام این فریاد پرخروش امام منجر به تبعید ظالمانه‌ی ایشان شد و در واقع ایشان را به جرم حق ‌گویی و حق خواهی تبعید کردند.

رئیسی با اشاره به حرکت استکبارستیزی دانش آموزان در 13 آبان گفت: در آن روز حرکت استکبار ستیزی با خون آنها در خیابان امضا شد و بصیرت و دشمن شناسی دانش آموزان را به نمایش گذاشت.

این مقام مسئول در قوه قضاییه با بیان اینکه امام حرکت دانشجویان در سال 58 را انقلابی بزرگتر از انقلاب اول معرفی کردند ادامه داد:‌ در این انقلاب دوم دانشجویان پیرو خط امام لانه جاسوسی را تسخیر کردند. سفارتی که به دنبال بازگرداندن نفوذ از دست رفته خود در ایران بود و تلاش داشت که به توطئه‌های خود علیه انقلاب و ملت ایران ادامه دهد.

این مقام مسئول در قوه قضاییه با بیان این که باید به حق از 13 آبان به عنوان روز استکبارستیزی یاد کنیم گفت: در این روز شاهد رو در رویی حق و باطل با یکدیگر هستیم . در واقع هم حقیقت اسلام نشان داده می‌شود و هم حقیقت باطل.

وی با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به رئیس جمهور در ارتباط با برجام و شروط نه گانه‌ای که در آن بیان کردند گفت: مقام معظم رهبری در این سند در ابتدا به برخی از جنایت‌های آمریکا علیه ایران اشاره کردند که در واقع می‌توان این جنایت‌ها را در کیفرخواستی بلند ارائه کرد.

وی با بیان این که پیام مقام معظم رهبری در مورد برجام به نوعی رمز مصونیت برجام است تصریح کرد:‌ در این اجتماع بزرگ با توجه به جایگاهم ( دادستانی کل کشور) و مکانی که حضور داریم ، می‌خواهم به بیان برخی از جنایت‌های نظام سلطه آمریکا در قالب ادعانامه و کیفرخواست با عنوان جایگاهی که جایگاه مدعی العموم است بپردازم.

رئیسی به عملکرد دولت آمریکا نسبت به اقلیت‌های نژادی از جمله سرخ پوستان و سیاه پوستان دراین کشور اشاره کرد و گفت: در حالی که 12 درصد جمعیت آمریکا را سیاه پوستان تشکیل می‌دهند بیش از نیمی از زندانیان آمریکا، سیاه پوستان هستند و ما شاهد تبعیض نژادی و برده‌داری نوین در این کشور هستیم.

وی به نقض آشکار حریم خصوصی توسط آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: اگر آمریکایی قبلا به شنود مکالمات مقامات آمریکای لاتین و آفریقایی می‌پرداختند اکنون این اقدامشان فریاد اروپایی‌ها را نیز بلند کرده و آنها نسبت به این موضوع معترض هستند.

دادستان کل کشور با اشاره به نقض اعلامیه حقوق بشر در موارد بسیاری توسط آمریکایی ‌ها به جنایت‌های این کشور در عراق و افغانستان اشاره کرد و گفت: در جریان حمله آمریکایی‌ها به عراق 300 هزار عراقی به دست آمریکایی‌ها کشته شدند و 120 هزار نفر مجروح شدند.

منبع: ایسنا
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: