برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۸۲۱۶
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
شهر تهران با همه عرض و طولش تا سال ۸۵ هیچ تشکلی برای فعالیت های شهری و فرهنگی جوانان نداشت تا اینکه در این سال با نظر شهردار تهران و با همانگی شورا اولین نهاد شهری برای جوانان با عنوان خانه شهریاران جوان تشکیل شد.
 شهر تهران با همه عرض و طولش تا سال ۸۵ هیچ تشکلی برای فعالیت‌های شهری و فرهنگی جوانان نداشت تا اینکه در این سال با نظر شهردار تهران و با هماهنگی شورا اولین نهاد شهری برای جوانان با عنوان خانه شهریاران جوان تشکیل شد.  خانه‌ای که اگرچه اسم و عنوان پر آوازه و طمتراقی داشت اما آنچنان که باید و شاید مورد تفقد واقع نشد و با مضیقه‌های گوناگون به کار خود ادامه داد.  
 
خانه شهریاران دوره‌های مختلفی را به خود دید و در کنار همه مضیقه‌های بودجه‌ای و امکاناتی توانست با اقبال خوبی در بین شهروندان جوان شهر رو برور شود اما در پایان دوره سوم‌ام شورای شهر با دست‌انداز مهمی روبرو شد.  
 
شورای شهر تهران در یکی از جلسات آخرین خود در دوره قبل طرحی را به تصویب رساند که بنا بر ساماندهی شرکت های اقماری شهرداری تهران شد. مصوبه‌ای که پر خانه شهریاران جوان را هم گرفت.  
 
خانه شهریاران جوان از با تایید هیپت امنای سازمان فرهنگی هنری شهرداری به این سازمان منتقل شد و ادامه حیات خود را در این سازمان پی گرفت.
 
به گفته یکی از معاونان شهرداری تهران، اعضای شورای شهر تهران پیگیر اجرای این مصوبه بودند و بر همین اساس شهرداری لایحه‌ای به شورای شهر ارائه کرد که موضوع مربوط به مصوبه دوره سوم اصلاح شود و این موسسه دوباره زیر نظر معاونت اجتماعی شهرداری قرار گیرد.
 
اما شورا بدون توجه به این لایجه و با استناد به مصوبه دوره سوم شورای شهر تهران تصمیم به انحلال خانه شهریاران گرفت. خانه‌ای که با بیش از ۳ هزار داوطلب فعال، مامور انجام فعالیت‌های خیریه و جهادی بود.
 
اعضای شورا تصمیم گرفتند این خانه از این پس به عنوان سمن به فعالیت خود ادامه دهد و از تنها از حمایت‌های شهرداری بهره ببرد.
 
مصوبه شورا غیر قانونی است  
 
خانه شهریاران جوان یکی از موسسات زیر مجموعه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است. این نکته مهمترین چالش این مصوبه شورا است.  
 
سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به لحاظ اجرایی دارای استقلال از شهرداری تهران و به تبع آن شورای شهر است و توسط هیئت امنا اداره می‌شود و بودجه خود را طبق قانون مصوبه مجلس از محل ۴ درصد درآمد وصولی شهرداری تهران تامین می‌کند.  
 
به همین دلیل شورای اسلامی شهر نمی‌تواند در ساختار سازمان فرهنگی ورود کند و هر یک از موسسه‌های زیر مجموعه آن را تعطیل یا ادغام نماید. اقدامی که در مصوبه اخیر شورا صورت گرفته است.  
 
شورا برای جوانان چه کرده است
 
تنها نهاد جوانانه شهر تهران در حالی محکوم به تعطیلی شد که شورای اسلامی شهر تهران با این چالش و سوال روبروست که در طی دوره خود چه اقدام و مصوبه‌ای برای ساماندهی اوضاع جوانان پایتختی داشته است؟
 
 به گواه کارشناسان امر شورای اسلامی تهران در آخرین و یکی از معدود ورود‌های خود به این حوزه تنها اقدامی سلبی و البته غیر‌قانونی داشته که باعث شده بخش جدی‌ای از بدنه جوانان فعال اجتماعی شهر دچار سرخوردگی شوند.
 
وفتی فرمانداری تهران هم مصوبه اخیر را غیر قانونی می داند
 
طبق قانون مصوبات شوراهای اسلامی بایستی به تایید فرمانداری ها برسد و به همین منطق مصوبه اخیر جهت تایید به این نهاد ارسال شد که با پاسخ منفی فرمانداری روبرو شد.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، فرمانداری تهران در بررسی مصوبات شورای اسلامی شهر تهران موضوع لایحه «بند 10 قسمت الف پیوست دوم مصوبه اصلاحی و تنقیحی مرتبط با ساماندهی وضعیت سازمان‌ها و شرکت‌های وابسته به شهرداری تهران» پیرامون خانه شهریاران جوان را خارج از حدود وظایف و اختیارات شورای اسلامی تشخیص داد.
 
در نامه‌ای که فرمانداری تهران به شورای اسلامی ارسال کرده است خانه شهریاران جوان از مؤسسات فرهنگی وابسته به سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران است که مطابق ماده 35 اساسنامه سازمان مذکور هرگونه تغییر در این اساسنامه یا تصمیم گیری در خصوص انحلال می بایست در هیئت امنای سازمان مطرح و پس از تصویب باید به تایید دفتر رهبر معظم انقلاب برسد.
 
از دیگر دلایلی که فرمانداری تهران بدان استناد کرده است مواد 2 ، 3 و 8-21 اساسنامه سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران است که پیرو آن شرکت‌های زیر مجموعه این سازمان دارای ضوابط و مقررات خاص خود هستند و همچنین شورا در بحث خانه شهریاران جوان صرفا می بایست لایحه پیشنهادی تایید را رد می کرد و نمی توانست در روند آن اخلال و یا تصمیم به انحلال آن بگیرد.
 
میخ آخر به این مصوبه البته با این حکم فرمانداری زده شد اما به نظر می‌رسد شورای شهر تهران باید در روند فعالیت و نگرش خود به حوزه جوانان بازنگری جدی داشته باشد تا علاوه بر این که موجبات سرخوردگی جوانان را به وسیله مصوبات غیر‌کارشناسی فراهم نیاورد بتواند با دقت نظر فضا را برای هر چه فعال‌تر شدن این قشر مهم از شهروندان تهرانی فراهم کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: