برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۸۱۴۴
تاریخ انتشار: ۰۸ آبان ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۷
شهرآورد هشتاد و یکم پایتخت، بین تیم‌های جوان و با انگیزه استقلال و پرسپولیس و در غیاب تلخ یک "سرخ‌پوش" برگزار می‌شود. درگذشت هادی نوروزی، قلب بازیکنان دو تیم رقیب را به هم نزدیک کرده و این مساله انجام یک بازی دوستانه و جذاب را نوید می‌دهد.
هشت صبح: هفته یازدهم لیگ برتر فوتبال، جمعه هشتم آبان با انجام مهمترین و حساس‌ترین دیدار فصل آغاز می‌شود. استقلال و پرسپولیس این هفته در حالی به مصاف هم می‌روند که شرایط هر دو تیم خوب است و این مساله انجام یک بازی جذاب و تماشایی را نوید می‌دهد.
استقلال؛ ببر زخمی
از وقتی آبی‌های تهران در چهار داربی پشت سر هم پیروز شدند، عدد چهار به نمادی برای این تیم تبدیل شد تا آبی‌ها هم مقابل "شش" سرخ‌ها نمادی داشته باشند. هرچه چهار برد پیاپی برای استقلالی‌ها خاطره شیرینی است، باخت دراماتیک آنها در بازی پنجم آن خاطرات شیرین را در تیرگی فرو برد.
استقلال با پشتوانه چهار پیروزی پی‌درپی وارد میدان شد و دو گل هم پیش افتاد. مهرداد اولادی، مهاجم پرسپولیس اخراج شد و همه چیز می‌رفت تا پیروزی پنجم برای آبی‌ها رقم بخورد. شادی زایدالوصف پرویز مظلومی در آن دقایق و شال ‌تکان‌دادن‌هایش دیری نپایید چون ایمون زاید پرسپولیسی‌ها مانند جرقه‌ای به زمین آمد و توفان به پا کرد و کاخ آرزوهای مظلومی را بر باد داد.
آن شکست تلخ در خاطره استقلالی‌ها باقی مانده بود تا این که فصل چهاردهم لیگ برتر هم دو شکست در داربی‌های رفت و برگشت باعث شد عطش استقلالی‌ها برای پیروزی در داربی بسیار بیشتر از هر زمان دیگری بشود.
جمعه هشتم آبان، یک بار دیگر استقلال با پرسپولیس روبرو می‌شود، این بار سرخ‌ها هستند که در باد دو برد پیاپی خوابیده‌اند (شاید هم حواسشان هست که به این بردها مغرور نشوند) و آبی‌ها با پرویز مظلومی در فکر شکستن روند پیروزی‌های رقیب سنتی هستند.
پرسپولیس؛ شیر خفته
پرسپولیسی‌ها فصل را با هزار امید و آرزو آغاز کردند و می‌خواستند با برانکو ایوانکوویچ تمام تلخی‌های گذشته را فراموش کنند اما فصل پانزدهم هم با طعم تلخ شکست‌ها و ناکامی‌ها شروع شد. اشتباه‌های داوری – آنطور که پرسپولیسی‌ها مدعی هستند – باعث شد این تیم در این فصل نتایج خوبی نگیرد.
پرسپولیس اما رفته‌رفته خود را پیدا کرد و با کسب نتایج خوب در آستانه داربی پایتخت خود را تا رده هفتم جدول بالا آورد. تقریبا تمام کارشناسان فوتبال از نحوه بازی پرسپولیس تمجید می‌کنند اما این تیم در چند نقطه از جمله خط دفاع و دروازه با مشکلاتی دست به گریبان است.
پرسپولیس این هفته در حالی پا به میدان شهرآورد می‌گذارد که یک داغ در دلش دارد؛ جای کاپیتان سرخ‌ها – که حالا سیاه‌پوش شده‌اند – در زمین آزادی خالی خواهد بود. همین مساله باعث شد که بین بازیکنان دو تیم رقیب، فضایی صمیمی شکل بگیرد و این انتظار را بالا ببرد که در داربی 81 دیگر شاهد اتفاقات زشت و ناگوار نباشیم.
تقابل‌های دیدنی
سوشا مکانی – مهدی رحمتی؛
استقلال تا هفته دهم لیگ برتر 10 گل خورده؛ یعنی به طور میانگین 2.5 گل در هر بازی. مهدی رحمتی در تمام بازی‌های استقلال دروازه‌بان اصلی تیمش بوده و در برخی از گل‌های خورده تیمش نیز مقصر بوده است. با این حال ثبات او درون دروازه و دوری‌اش از حاشیه‌ها نکته مثبت کار اوست.
پرسپولیس تا این جا 14 گل دریافت کرده ولی سهم سوشا مکانی از این گل‌ها تنها 7 گل بوده است. مکانی در چهار بازی تیمش غایب بوده و عملکردش در بازی‌هایی که حضور داشته – میانگین 1.16 گل در هر بازی – قابل قبول بوده است. هرچند در نقطه مقابل رحمتی، مکانی حاشیه‌های متعددی داشته و به دلیل همین حواشی چهار بازی تیمش را از دست داده است.
طارمی – رحمتی، ابراهیمی – مکانی؛
در هر دو تیم مهاجمان خوبی حضور دارند که امید زیادی به گلزنی در این بازی دارند. مهدی طارمی با زدن 6 گل فعلا یکی از سه گلزن برتر لیگ است و تقابلش با مهدی رحمتی می‌تواند بسیار جذاب و تماشایی باشد. همچنین امید ابراهیمی با زدن 5 گل نشان داده توانایی بالایی در گلزنی دارد.
کاپیتان‌ها، مدافع – دروازه‌بان؛
باز هم مهدی رحمتی با تجربه فراوان ملی و باشگاهی یک سوی این تقابل است. کاپیتان استقلال تجربه زیادی دارد و با توجه به پست کلیدی‌اش در بازی می‌تواند به عنوان مرکز ثقل تیمش عمل کند. رضا نورمحمدی، مدافع پرسپولیسی‌ها هم البته در داربی کم‌تجربه نیست اما سایه سنگین هادی نوروزی را در تمام مدت بازی روی سرش احساس می‌کند.
مظلومی – برانکو؛
سرمربی معجزه‌گر آبی‌ها و کارگردان فیلم "چهارتایی" استقلال در داربی 81 فقط به یک چیز می‌اندیشد؛ تکرار روند بردهای پی‌درپی و خلق شگفتی‌های نو. با این حال تجربه آن بازی معروف 3-2 و ایمون زاید او را حسابی هوشیار کرده تا با تمرکز و دقت بیشتری تیمش را مقابل حریف بچیند.
پروفسور قرمزها تنها یک بار تجربه حضور در داربی را دارد اما همان یک بار هم با پیروزی همراه بوده است. برانکو ایوانکوویچ تیمش را در دیداری برنده به رختکن فرستاد که تقریبا هیچ‌کدام از هواداران پرسپولیس امیدی به پیروزی نداشتند و در بهترین حالت، به تساوی فکر می‌کردند. داربی برگشت فصل چهاردهم با دومین پیروزی پیاپی پرسپولیس برابر استقلال قلعه‌نویی همراه شد تا مزه شیرین پیروزی در داربی از همان ابتدای حضور برانکو در پرسپولیس روی زبانش بنشیند.
غایب بزرگ؛ هادی نوروزی
شاید حاضرترین فرد در داربی 81 هادی نوروزی باشد چون تمام افراد حاضر در ورزشگاه آزادی در آن روز به یادش هستند و در تک‌تک دقایق بازی یاد و خاطره کاپیتان قرمزها موج می‌زند. با این حال هادی غایب بزرگ میدان شهرآورد خواهد بود. همین غیبت تلخ شاید انگیزه پرسپولیسی‌ها را برای پیروزی در این بازی بیش از هر زمانی کرده است. شاید این بار هم هادی به تیمش کمک کند تا سومین پیروزی پیاپی را برابر حریف قدرتمند خود کسب کنند.
شهرآورد 81 پایتخت، جمعه هشتم آبان، ساعت 15 در ورزشگاه آزادی تهران برگزار می‌شود.
سایر دیدارهای این هفته شنبه برگزار خواهد شد.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: