برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۸۰۷۱
تاریخ انتشار: ۰۶ آبان ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۶
رضا رشید پور در گفت و گویی با همشهری جوان به سوالات حاشیه ای مختلفی جواب داده که متن گفت و گو را در زیر می خوانیم
سیاسی نیوز: رضا رشید پور در گفت و گویی با همشهری جوان به سوالات حاشیه ای مختلفی جواب داده که متن گفت و گو را در زیر می خوانیم

چه اتفاقی افتاد که شما تصمیم گرفتید دید در شب را در اینترنت پخش کنید ؟

انتخاب اول من برای پخش دید در شب تلویزیون بود اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت امکان اینکه این هارد شو از تلویزیون ملی پخش شود نبود بعد پیشنهادات دیگری مثل رایت دی وی دی و توزیع در شبکه نمایش خانگی یا توزیع از طریق شرکت پست هم مطرح شد که به نظرم انها هم دوره اشان تمام شده و بعد که صحبت از سایت آپارات به میان امد قبول کردم

از روند برنامه ها راضی بودید؟ این پنج برنامه همان هایی که می خواستید شد؟

بله و بیشتر از این خوشحالم که چارچوب برنامه دید در شب حفظ شده مثلا من اقای عبدی را خیلی دوست دارم قبل از برنامه به او گفتم عمو اکبر الان نمی دانم چکار کنم باید اینجا شما را به چالش بکشم. ولی دوستت هم دارم بعد خودش گفت نه من برنامه های قبلی را دیده ام و باید همانطور باشد. گفتم دمت گرم خوشحالم که مهمان ها می دانند اینجا هارد تاک است و در قالب همه چیز با انها صحبت خواهد شد.

در مورد امیر مقصودلو چطور؟ او هم توجیه شده بود که قرار است در این برنامه چه اتفاقی بیفتد ؟

بله او هم قبل از برنامه به دفتر ما امد گفتم خیلی برنامه بی رحمانه ایست. قبول کرد خیلی راحت در استادیو نشست به سوالات پاسخ داد و بعد از ضبط هم تقاضای هیچ تعدیلی نداشت
گفتگو با دکتر خرازی هم خیلی سر و صدا راه انداخت

آن برنامه پر بازخورد ترین برنامه ما بود که باعث شد خیلی ها در داخل و خارج از کشور واکنش نشان دهند اما کدام دیپلمات ایرانی حاضر است مثل ایشان جلوی دوربین قرار بگیرد و از هر دری صحبت کند

دکتر خرازی نه قبل و نه بعد برنامه هیچ شرط و شروطی برای ما نگذاشتند.

یعنی هیچ بخشی از گفتگو سانسور نشد؟

نه بعد از ضبط هم نگفتند که جایی را حذف کنید ولی بعد از پخش برنامه خبرگزاری ها بنده خدا را کوبیدند همان ادم هایی که نسبت به مصاحبه واکنش منفی مثل اقای رمضان زاده و دیگران کدامشان حاضرند بیایند و به سوالات ما جواب بدهند.

حداقل حسن دکتر خرازی این بود که امد نشست و جواب داد.

فکر می کنید کدام برنامه بهتر بود؟

راستش را بخوهید من خودم گفتگو با کفاشیان را خیلی دوست داشتم دقیقا همان چیزی شد که می خواستم

در قسمت بعدی با چه کسی گفتگو می کنید ؟

چند گزینه داریم ؛تهمینه میلانی، رخشان بنی اعتماد، علیرضا عصار که یکی از این سه نفر خواهند بود.

بهتر نبود صبر می کردید، شاید راهی برای ورودتان به تلویزیون باز شد و بعد این برنامه را در رسانه ملی اجرا کنید؟

چقدر باید صبر می کردم هفت سال کم بود؟ من شش هفت سال صبر کردم اما هیچ اتفاقی نیفتاد.

البته در برنامه عینک آفتابی شبکه نسیم این فرصت را به دست اوردید و استفاده نکردید و فرصت سوزی کردید؟

عینک افتابی فرصت سوزی نبود رنج سنی 15 تا 25 سال خیلی با این برنامه ارتباط برقرار کردند ولی بقیه که سابقه دیدن کارهای مهران مدیری را داشتند کارها را با هم قیاس کردند و با عینک افتابی ارتباط برقرار نکردند.

البته چندان هم صبر نکردید ؟ در این سالها خیلی هم اکتیو بودید مثل حضور زنان در شبکه ایرانیان قبول دارید انتخاب شبکه ایرانیان انتخاب خوبی نبود؟

نه به نظر من اصلا اینطور نیست چون این شبکه به چند هدف بسیار مهم رسید . مثلا نشان داد ما می توانیم داخل کشور با رعایت خطوط قرمز با پنج نفر ادم نه با سی و سه هزار نفر یک شبکه تلویزیونی داشته باشیم که مورد توجه قرار بگیرد.حامی مالی جذب کند و برنامه هایش دیده شود .

یعنی کل آن شبکه با پنج نفر می چرخید؟

بله برخی شبها انقدر تیم ما خسته بود که حتی دو نفره می رفتیم سر ضبط من می نشستم مقابل دوربین و چون در یک ساختمان برنامه ها را ضبط می کردیم یک نفر هم جلوی در بود تا کسی وارد نشود.

پس عملا برنامه یک نفره بوده ؟

بله دوربین را روشن می کردیم من می رفتم جلوی آن و برنامه اجرا می کردم بعد تا صبح تدوین می کردیم و می فرستادیم از فرانسه پخش می شد. ما می خواستیم ثابت کنیم دنیای رسانه به سمت قلت پیش می رود نه کثرت یعنی یک نفر ادم رسانه ای باید تصویربرداری صدابرداری تدوین اجرا و گزارش گرفتن بلد باشد.

با وجود حسن های خوب! این شبکه حواشی زیادی هم برای شما به وجود آمد؟

من چون مهندسی خواندم به قول آقای احمدی نژاد مهندسی جواب می دهم (می خندد) یکی از قوانین نیوتن هر عملی را عکس العملی است مساوی با آن و در خلاف جهت آن اگر شما می گویید که واکنش ها و حاشیه های بزرگی به وجود آورد به دلیل کنش های بزرگ ما بود.

سر ماجرای فروش نقاشی های ننه صنوبر و داستان بازداشت شدنتان قبول ندارید که خودتان اشتباه کردید؟
 
دید در شب ما می خواستیم یک پیرزن دوست داشتنی را صاحب خانه کنیم کسی که در نازی آباد در کنار خیابان می نشست و هر کدام از نقاشی هایش را پانصد تومان می فروخت ما گفتیم آنها را قاب کنیم تا ادم های پولدار هر کدام را پنج میلیون تومان بخرد مگر این کار بد بود ما مقصر استقبال زیاد مردم نبودیم.

بعد از شلوغی های ماجرا هم برخی سایت ها نوشتند مجری معروف ر.ر بازداشت شد ؟

بله متاسفانه فضای افکار عمومی ما جنجال پسند است مثلا موضوع ازدواج بنیامین بهادری با خانم بازیگر را ببینید... خود طرف می گوید من زن نگرفتم آن خانم عکس شناسنامه اش را می گذارد که ازدواح نکرده اما خبرگزاری ها می گویند چرا شما ازدواج کرده اید خودتان خبر ندارید.

نهایتا چه شد که با این شبکه قطع همکاری کردید؟

این شبکه مجوزهای لازم را داشت ولی بعد از مدتی مجوزها را تمدید نکردند.

بعد از آن ویدیوهایی را در فیسبوک منتشر کردید یک دی وی دی برای دانشگاه آزاد ساختید فیلم سینمایی هم بازی کردید یعنی از طرق مختلف می خواستید خود را نشان دهید و بگویید که درست است در تلویزیون بسته شده اما همچنان هستید؟

من این کار را به خودی خود بد نمی دانم. یک ادم رسانه ای طبیعی است که بخواهد دیده شود و من هم مثل مابقی برای دیده شدن تلاش می کنم. مثلا همین الان همین رامبد جوان تلاش نمی کند دیده شود؟ او روی انتن است و دیده می شود من آن امکانات را ندارم و به هر طریقی که به ذهنم می رسد ایده هایم را اجرا می کنم.

به همین دلیل در شبکه های اجتماعی فعال هستید؟

آنجا صفحه شخصی من است البته باید یک پالایش اخلاقی در فضای مجازی صورت گیرد مثلا من وقتی پرواز می روم آنجا عکس می گیرم و در صفحه شخصی ام می گذارم بعد مردم می گویند حالا تو چه کسی هستی؟ که خلبانم هستی؟

این مدل کامنت ها معمولا برای چهره های شناخته شده ثبت می شود؟

من معمولا سعی می کنم به برخی نظرات پاسخ بدهم ولی مثلا من یک عکس با لباس خلبانی گذاشتم یکی کامنت گذاشته که تو .. خوردی خلبانی ؟ من با خودم گفتم چه جوابی به این نظر بدهم یعنی این سوال است من باید بگویم خوردم یا چی؟با بعضی از واکنش ها ادم می ماند که چکار باید کند.

البته نقد ما به حضور در صفحات مجازی نیست به این است که به هر قیمتی می خواهید اثری از آثار شما در دست مردم باشد ؟

من هیچ وقت به هر قیمتی هر کاری نکردم اگر قرار بود این کار را بکنم حتما الان در یکی از شبکه های خوب خارجی برنامه پخش می کردم قیمتی که در سال 91 به من پیشنهاد دادند قیمت بسیار خوبی بود اسناد و مدارک آن را هم دارم.

در این مدت یک سری برنامه های شما هم نیمه کاره یا اصلا شروع نشد؟

نه. چه برنامه هایی؟

برنامه مثلث یک قسمت پخش شد و عکس شما رفت روی جلد همشهری جوان؟

بله بله.

یک شب اجرا شد یادم هست همشهری جوان طرح جلدش را هم یک مثلث برعکس کرده بود ان موقع گنجایش پخش برنامه بین مدیران سیما نبود.

چطور؟

تلویزیون از سال 84 تا 86 در دوران اوج بود و مدیران تلویزیون هم دلهره فشارهای مختلف را داشتند هم به خاطر تعداد بینندگان خوشحال بودند. بالانس کردن این دو با هم برایشان سخت بود. در برنامه مثلث قسمت اضطراب به خوشحالی چربید؛ یعنی استرس مدیران به قدری زیاد شد که گفتند اصلا برنامه را نمی خواهیم.!

پرسپولیس تی وی هم از آن پروژه هایی است که بنام تان خورد...
انکه به نظرم اشتباه اقای رویانیان بود. من خودم هم نمی دانستم آن پروژه واقعا چیست؟


آن موقع دوران عجیبی بود حتی قرار بود من خلبان هواپیمای پرسپولیس هم بشوم ولی وقتی فهمیدم چه کسی پشت قضیه است به اصطلاح مکانیک ها چهارشاخ گاردان بریدم و زود استعفا دادم.
رضا رشید پور ثابت کرده که ادم گفتگوهای جنجالی و هاردتاک است من حس میکنم دیر به این نتیجه رسیدیم و مدیوم های مختلف و رسانه های گوناگون را تست کردیم تا فهمیدیم که جای شما اینجاست اگر زودتر به این نتیجه می رسیدید باز هم این برنامه ها را می ساختید؟

از کارهایی که کردم راضی هستم. من بدون شک همچنان این کارها را انجام می دادم من در گفت و گو از اقای عبدی پرسیدم چرا در کارهای سوپرمارکتی بازی می کنی گفت مگر من زندگی ندارم... آقای عبدی که دو تا فیلم بازی می کند سیصد میلیون می گیرد به فکر زندگی اش است، من که منبع در امدم رسانه بود و حالا نیست نباشم .
دانشگاه ازاد به سراغ من می آید و می گوید اینقدر می دهیم برایمان کار بساز چرا نباید بسازم. من رسانه را می شناسم و کارم را انجام می دهم.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: