برای دریافت روزانه اخبار هشت صبح در خبرنامه سایت عضو شوید      
کد خبر: ۸۷۸۱۰
تاریخ انتشار: ۲۷ مهر ۱۳۹۴ - ۱۹:۰۸
بیژن زنگنه وزیر نفت در این باره که بابک زنجانی در نامه اخیر که به نمایندگان مجلس نوشته از مذاکره نکردن با وزیر نفت انتقاد کرده است، تصریح کرد: با نامه کاری ندارم؛ باید ١٠ هزار میلیارد تومان از پول مردم را که خورده‌اند پس دهند.
بیژن زنگنه وزیر نفت در حاشیه نخستین کنگره ملی راهبردی نفت و نیروی ایران در جمع خبرنگاران درباره برخی اظهارنظرهای صورت گرفته از سوی بدهکار بزرگ نفتی علیه وزارت نفت، تاکید کرد: ایشان پول ملت را خورده‌اند و هیچ راهی ندارند؛ باید این پول را به مملکت برگردانند.

وی در این باره که بابک زنجانی در نامه اخیر که به نمایندگان مجلس نوشته از مذاکره نکردن با وزیر نفت انتقاد کرده است، تصریح کرد: با نامه کاری ندارم؛ باید ١٠ هزار میلیارد تومان از پول مردم را که خورده‌اند پس دهند.  

زنگنه با بیان این که رسانه ها باید از خشم مردم بترسند و کاری نکنند که تخلفات بابک زنجانی پوشش داده شود، گفت: پول مردم را نمی‌توان با هوچیگری و سروصدا خورد.

وزیر نفت همچنین با اشاره به انتشار برخی اظهارنظرهای بدهکار بانکی از سوی برخی  رسانه‌ها، تصریح کرد: گمان می‌کنم ایشان در برخی رسانه‌ها پول خرج می‌کنند و حرفهایی می‌زنند که این تصور ایجاد می‌شود که ایشان طلبکار هستند و ما بدهکار؛ در حالی که ایشان پول ملت را خورده‌اند و باید آن را پس بدهند.

وزیر نفت در پاسخ به این سئوال که آیا اعضای اوپک آمادگی افزایش ظرفیت ٥٠٠ هزار بشکه‌ای تولید نفت ایران را بعد از لغو تحریمها دارند، تصریح کرد: ما برای  تولید نفتمان از هیچ کشوری اجازه نمی‌گیریم و نفتمان را وارد بازار می کنیم، بازار نیز این نفت را جذب می کند.

وی همچنین گفت: نخستین روزی که تحریمهای ایران لغو شود و بتوانیم نفتمان را در بازارهای جهانی بفروشیم، تولید نفت کشورمان ٥٠٠ هزار بشکه در روز افزایش می‌یابد.

وزیر نفت همچنین تصریح کرد: در حال حاضر مشتریهای سنتی ایران تمایل دارند تا نفتشان را از کشور ما تامین کنند.

زنگنه ادامه داد: البته اعضای اوپک نیز با تدبیرو  عقلانیت بازگشت طبیعی ایران را بعد از لغو تحریمها مورد توجه قرار می‌دهند؛ ضمن این که با صحبتی که با اعضای اوپک داشته ام آنها نیز از بازگشت ایران استقبال می کنند.

وزیر نفت همچنین درباره مذاکره با شرکتهای خارجی برای توسعه صنعت نفت گفت: اولویت نخست ما برای مشارکت با شرکتهای خارجی میدانهای مشترک، پتروشیمی و ان جی ال است.

زنگنه ادامه داد: اما این که شرکتها به کدام بخش از صنعت نفت علاقه دارند به آنها بستگی دارد؛ ضمن این‌که باید به این نکته هم اشاره کنم که قراردادهای بالادستی پیچیدگیهای خاصی دارد ومذاکره درباره آنها چندماه طول می کشد، اما خرید نفت سریع است و به محض لغو تحریمها ایران می‌تواند تولید نفت خود را ٥٠٠ هزار بشکه افزایش دهد.

وی در پاسخ به این سئوال که آیا شرکتهای آمریکایی برای حضور در صنعت نفت ایران اظهارعلاقه کرده‌اند، افزود: درهای صنعت نفت به روی شرکتهای آمریکایی نیز باز است و اگر آنها تمایل به همکاری با ایران داشته باشند هیچ مشکلی نیست، منتها آنها هنوز از سوی دولتشان چراغ سبزی برای حضور در ایران دریافت نکرده‌اند.

وی درباره زمان افتتاح فازهای ١٥ و ١٦ پارس جنوبی گفت: از رئیس جمهوری دعوت کرده‌ایم تا در نیمه دوم آبانماه در افتتاح این پروژه شرکت کند.
روی خط سایتها
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر: